Wpis z mikrobloga

Tekst Bartosiaka, że jesteśmy dzisiaj bliżej konfliktu nuklearnego niż byliśmy podczas kryzysu kubańskiego jest taką bzdurą, że nie wiem co o to tym myśleć. W 1962 roku cały czas w powietrzu były amerykańskie bombowce b-52 uzbrojone w b---y nuklearne, nad syberie na spotkanie sowieckich myśliwców poleciały amerykańskie myśliwce uzbrojone w nuklearne pociski powietrze-powietrze. No i na sowieckiej łodzi podwodnej z torpedami nuklearnymi padły już rozkazy rozpoczęcia ataku atomowego na amerykanów, na szczęście 1 z 3 dowódców się opamiętał i nie wyraził na to zgody. Podczas tamtego kryzysu cały czas amerykanom i sowietom ręka drżała nad czerwonym przyciskiem. Podczas tej długiej wojny na ukrainie ani w 1 sekundzie nie było aż takiego zagrożenia jak tam przez całe ciągłe 13 dni.

Bartosiakowi trzeba oddać, że jest dosyć inteligentny a na pewno oczytany, więc o tym wie. Więc albo się zagubił w swoich tezach, albo nie rozumie co sie dzisiaj dzieje albo po prostu chamsko napedza strach by sprzedac swoja ksiazke.

#ukraina #rosja #wojna #bartosiak
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mistrszzz: Nie było moim zamierzeniem cie sprowokować, po prostu nie lubie argumentacji "nie wiemy czy teraz nie lataja bombowce z nukami nad glowa" bo to jest bardzo wygodny sposob prowadzenia dyskusji. Mozna wszystko w ten sposob udowodnic poniewaz nie zderza się tego z faktami. Chciałem trochę zabsurdalizować argumentację o tym ISIS i b---ą w ciechocinku ponieważ wykorzystuje się tutaj ten sam mechanizm i można próbować nawet najbardziej absurdalne tezy próbować
  • Odpowiedz
@snezw: będzie dokładnie tyle samo wart, bo nawet przy założeniu, że walnie za tydzień to o ile decyzja już nie została podjęta tylko zostanie np. jutro to dalej będę miał racje. Tzn na dzień dzisiejszy ryzyko jest mniejsze.

Generalnie mam wrażenie, że większość osób nie rozumie, że ja nie neguje prawdopodobieństwa użycia broni typu A na Ukrainie. Po prostu chce pokazać, że podczas kryzysu to zagrożenie było na prawdę o
  • Odpowiedz
@sosn: @Rad-X: bo generalnie macie zdrowe odruchy. Jak przeczytałem po raz pierwszy o atomowych pociskach powietrze-powietrze to uznałem to za absurd i kaczke dziennikarską, jednak źródło było na tyle dobre, że postanowiłem to sprawdzić w innych miejscach. Okazało się prawdą, chociaż przed napisaniem tego wpisu sprawdziłem to po raz kolejny by się nie wygłupić przypadkiem :)
  • Odpowiedz
@Czesterinho: To nie jest do konca tak.
Jak byl kryzys kubanski to stronami byly dwa mocarstwa nuklearne, a dzisiaj jest tylko jedno.
Ukraina (przynajmniej oficjalnie) nie ma przeciez broni nuklearnej.
To nie jest sytuacja 1 do 1
  • Odpowiedz
@michal_szn: i nie musi to byc sytuacja 1 do 1. Porownujemy ryzyko takiej wojny, podczas kryzysu bylismy absolutnie o wlos, teraz jestesmy zdecydowanie blizej niz powiedzmy rok temu, ale to 3 dlugosci dalej niz podczas kryzysu.
  • Odpowiedz