Wpis z mikrobloga

Kiedyś to była perła wśród dolnośląskich zabytków, dziś obiekt doprowadzony do ruiny. Tak wygląda wyjątkowy pałac, który w 1991 został wpisany do rejestru zabytków i jest objęty pod pełną ochroną konserwatorską.
Pałac w Bełczu Wielkim w gminie Niechlów, powstał najprawdopodobniej w 1910 r. Po II wojnie światowej został przeznaczony na szkołę rolniczą, a następnie na różnego rodzaju ośrodki wychowawcze. W kolejnych latach po raz kolejny zmieniono formę jego działalności, tym razem na ośrodek wychowawczy dla dzieci z zaburzonym zachowaniem, który funkcjonował w pałacu do 1997 r. W tym czasie z racji użytkowania pałacu, był kilka razy w niewielkim stopniu remontowany i pozostawał w stosunkowo niezłym stanie.

Gdy ośrodek przeniesiono do Rawicza, właścicielem pałacu została gmina, która jeszcze o niego dbała. W 2001 r. za przysłowiową złotówkę pałac trafił w ręce jednej z dolnośląskich fundacji. Jej właściciele wystąpili do samorządu o przejęcie pałacu. Ta miała utworzyć w pałacu ośrodek pomocy dla seniorów. Miało się tam też znaleźć 80 miejsc pracy dla miejscowych. Niestety z planów jednak nic nie wyszło, a fundacja sprzedała pałac bez zgody gminy, spółce, która z czasem zbankrutowała. Zgłoszenie sprawy do prokuratury przez gminę i zatrzymanie szefa fundacji niestety nic wielce nie zmieniło. Tak w sumie zaczął się upadek tego pięknego obiektu. Później już było tylko gorzej…

W środę, 7 września, w biurze Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków otwarte zostały oferty na kupno pałacu w Bełczu Wielkim. Cenę wywoławczą określono na poziomie 524.500,00 zł. Choć wcześniej zainteresowanie było spore, to ostatecznie nie wpłynęła żadna propozycja kupna. Warto też przypomnieć, że przed pożarem wartość pałacu razem położonym wokół niego parkiem oszacowano na 1,2 mln zł.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Kiedyś to była perła wśród dolnośląskich zabytków, dziś obiekt doprowadzo...

źródło: comment_1664730478B7ECVObtU7NKJ5eX8ntiPA.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
Obrzydliwy, germański symbol ucisku i dominacji, niepotrzebnie podtrzymywany przy życiu przez PRL. Na szczęście ktoś podpalił i już za niedługo konserwator wyda zgodę na zburzenie i zasadzenie w jego miejscu ślicznego pola kartofli.
  • Odpowiedz
d


@nightmeen: dopóki nie będzie tak jak w japonii, że za zgodą miasta jakieś stare budynki się przerabia i tkanka miejska dzięki temu żyje - to takie ruiny będą straszyć. Już lepiej, żeby jakiś deweloper postawił osiedle z kawałkiem muru z gablotką ze starymi zdjeciami i stroną internetową z galeria zdjęć i historią tego miejsca niż żeby to tak stało i zbierało patusów.
  • Odpowiedz
@nightmeen: slowo klucz konserwator. Jesli ktos sobie wyobraza ze wspolpraca z konserwatorem zabytkow jest zla to sie grubo myli, jest 100x gorsza niz wyobraza sobie zwykly smiertelnik. Ci ludzie sa tam chyba glownie po to, zeby gnebic nieszczesliwych posiadaczy takich nieruchmosci, bo z pewnoscia nie po to zeby dbac o zabytki. Nic nie idzie polubownie zalatwic, wszystko zalezy od humoru i widzimisie konserwatora, a takie i inne zabytki beda niszczaly.
  • Odpowiedz
@olo1917: Znajomy przedsiębiorca ma problem - zabytkowa ceglana ściana/murek z jakiegoś XIX-wiecznego zakładu pochyla się na ciepłociąg idący po jego działce. Konserwator nie pozwala rozebrać, remont tylko z ręcznie robionymi cegłami i firmą autoryzowaną do zabytków za 2 miliony. Kontroferta z cegłami z tego okresu (ale kupionymi za ułamek kwoty) i normalną firmą murarską odrzucona, bo nie i #!$%@? xd Trwa wymiana pism z ministerstwem żeby to odzabytkowić bo #!$%@? w
  • Odpowiedz