Wpis z mikrobloga

Mirasy, zastanawia mnie jak wygląda teraz wejście na rynek IT spoza branży? Pracowałem parę lat jako inżynier aczkolwiek perspektywy są średnie i zastanawia mnie czy przebranżowienie to dobry pomysł. Trochę w życiu programowałem małe programy zwykle na potrzeby pracy do zarządzania danymi lub obróbki danych ale to bardziej amatorsko niż profesjonalnie.
Zastanawia mnie jaki zakres wiedzy musi mieć początkujący programista, żeby nie być kulą u nogi dla potencjalnego zespołu i oczywiście przebić się przez taśmowo naprodukowanych junior developerów.
Nie przeszkadza mi, że musiałbym przez jakiś czas zejść ze standardów życia bo domyślam się, że nikt nie zapłaci mi tyle na start co mam teraz, myślę że znając swoje podejście raczej szybko sobie to nadrobię
#programowanie
#programista15k
#pracait
#pracbaza
  • 16
Generalnie z racji tego, że nie byłem na studiach powiązanych z programowaniem nie znam się na detalach i chciałbym się dowiedzieć co jest ważne poza znajomością składni i dwiema szarymi komórkami aby umieć jej użyć.
Jeżeli chodzi o umiejętności miękkie, zarządzanie swoją pracą, rozwiązywaniem problemów również tych skomplikowanych to nie jest problem - potrzebuję informacji czego się uczyć żeby móc być użytecznym dla potencjalnego pracodawcy
@Em5i:

Jak wygląda teraz wejście na rynek IT.


Tak samo, jak w większość innych branż. Jak coś potrafisz, to wezmą Cię z pocałowaniem ręki. Po drugie, IT to obszerna branża, tak jakbyś pytał

jak teraz wygląda wejście na rynek medyczny


Masz jakieś techniczne wykształcenie, więc teoretycznie już masz łatwiej, a to, że nie miałeś styczności z programowaniem raczej nie przeszkadza, bo ta branża to nie tylko klepanie kodu.
@stanleymorison: Tak, tylko jakbym miał powiedzieć komuś kto chce zostać inżynierem mechanikiem to bym mógł sprecyzować kilka pojęć które musi rozumieć zanim zacznie pracę i o to też pytam. Wyszukując w google takich informacji obijam się o tysiące skrótów insiderskich i pojęć których nie umiem rozdzielić na te wartościowe i uniwersalne oraz na te które są typowym standardem firmowym gdzie, każda firma i tak szkoli z tego zakresu pracowników aby mogli
@leniuchowanie: Na ten moment pisałem w Pythonie, raczej interesuje mnie backend ostatecznie fullstack jeżeli programowanie mogłoby być powiązane z przemysłem mechanika/ automotive to tym lepiej bo mam doświadczenie w tej branży. Aczkolwiek jestem otwarty na wszelakie branże może poza bankowościami itd - troche nie mój świat.
@Em5i:

przebić się przez taśmowo naprodukowanych junior developerów

1. Większość z nich się średnio nadaje do pracy. 2. Szukaj znajomości w branży, poleceń, targów pracy łatwiej będzie wejść poza oficjalną rekrutacją.

Zastanawia mnie jaki zakres wiedzy musi mieć początkujący programista

Na przykładzie frontendu, czyli innej gałęzi. HTML, CSS (i preprocesor, biblioteka do CSS, RWD), JS w stopniu aby swobodnie w nim pisać (czyli tu zawierają się podstawy programowania, OOP, asynchroniczność, działania
@mleczko-kokosowe: dzięki za ten komentarz, co prawda od strony front endu ale zawsze to jakiś pogląd. Na co byś zwrócił uwagę rekrutując Juniora do zespołu? Pomijając stopień znajomości powyższych zagadnień
@leniuchowanie: Nie zamierzam postępować w ten sposób, bardziej chodziło o to, że startując w tej branży łatwiej byłoby się odnaleźć ze względu na to, że zna się temat od strony konstruktorskiej