Wpis z mikrobloga

1. Ogrzewanie bieżącej wody jak i ogrzewanie domu mogę sobie zapewnić drewnem (kominek z płaszczem wodnym + zapas na 2 lata) lub gazem (centralny).
2. Fotowoltaika wyprodukowała tyle prądu, że jak nie będzie blackoutu to będę mógł ogrzewać prądem za free przez dwa miesiące (ale nie będę tego robić).
3. No ale jak będzie blackout to bez prądu pompy wody nie pójdą i nic nie będzie grzało.

Kupić na wszelki wypadek agregat? Jak oceniacie?
#kiciochpyta #fotowoltaika #ogrzewanie
  • 15
@tomasz-es: Z tego co mi kumel mowil to instalacja pv musi byc tak skonstruowana ze nie moze dzialac jak nie ma pradu z "elektrowni" (potwierdz lub zaprzecz)

Jakis sens to ma - chodzi pewno o to ze przyjada cos grzebac na linii, wylacza se prad, zaczna grzebac a Ty ich potraktujesz pradem ze swojego falownika :DD

Tylko ze przy odrobinie dobrej woli da sie zrobic tak ze bedzie i wilk syty
@gorzki99: a to żeby w ogóle podłączyć agregat do fotowoltaiki to droga sprawa. Falownik musi być przystosowany, agregat chyba też plus inna instalacja z automatycznym upsem. Mi chodzi tylko o awaryjne włączenie pomp z agregatu bo w zimie fotowoltaiką dużo nie produkuje więc ona wtedy byłaby odcięta.

@Assire_var_Anahid: blackout jest wtedy kiedy elektrownie nie wyprodukują tyle prądu ile jest zapotrzebowanie i zaczynają być wyłączenia w sieci. Raczej mało prawdopodobne dla
a to żeby w ogóle podłączyć agregat do fotowoltaiki to droga sprawa. Falownik musi być przystosowany, agregat chyba też plus inna instalacja z automatycznym upsem.


@tomasz-es: Mi nie chodzilo o laczenie agregatu z PV :P

Ale wyjasniles ze PV musi byc oddzielone od agregatu wiec ok. Czaje o co Ci chodzilo.

Posiadanie agregatu w sytuacji awaryjnej na pewno nie zaszkodzi. Do pacy ciaglej jesli jest tak jak pisa @zibiz1 to srednio
@Assire_var_Anahid: Pelna moc wszystkich źródeł w Polsce to juz ponad 53GW(moc osiągalna), co roku rosnie o ~3,5GW ale rośnie z powodu OZE (~4.5GW) a wypada tam ~1GW starych elektrowni. Jest to maksymalna teoretyczna moc. W rzeczywistości wiatr nie wjeje na 100%, słońce nie świeci w nocy a elektrownie mają awarie, remonty, itp dlatego określa się moc dyspozycyjną czyli ile w danej chwili te wszystkie źródła są w stanie produkować.

Zawsze udawało
Pobierz zibizz1 - @AssirevarAnahid: Pelna moc wszystkich źródeł w Polsce to juz ponad 53GW(mo...
źródło: comment_1664391998tWZC3c7JNpAbh9EGoaVZSd.jpg
@gorzki99: pv nie działa bez zasilania w sieci. Falowniki pv działaja tak że podwyższają napięcie w sieci. Jak nie ma sieci to nie podwyższają w ogóle. Stąd też problem jak dużo osób na osiedlu ma fotowoltaike, że w siec ma nagle zbyt wysokie napięcia i część falowników musi się wyłączyć i spada wydajność. Zobaczę na ceny i w zależności od tego kupię ;p
Falowniki pv działaja tak że podwyższają napięcie w sieci. Jak nie ma sieci to nie podwyższają w ogóle. Stąd też problem jak dużo osób na osiedlu ma fotowoltaike, że w siec ma nagle zbyt wysokie napięcia i część falowników musi się wyłączyć i spada wydajność


@tomasz-es: Miras cos Ci sie pomerdalo :) To ze nie wiem jak jest spieta siec PV nie oznacza ze nie wiem jak dziala prad :P (elektryk
@gorzki99: oczywiście że falownik zadziała jeżeli nie będzie podłączony do sieci, jest to instalacja off grid
@tomasz-es: falownik on grid musi być podłączony do sieci, która optymalizuje odbiór energii. Słyszałem, że jest możliwość odbioru takiej energii przez magazyn energii czyli sieć baterii.
Nie wiem czy falownik ruszy na agregacie. Pytanie brzmi czy nie potrzebuję pełnej sinusoidy. Drugie pytanie co zrobić z energią która jest produkowana z paneli w nadmiarze? Jeżeli
oczywiście że falownik zadziała jeżeli nie będzie podłączony do sieci, jest to instalacja off grid


@Smiejsiezzycia: No to jesli zadziala to nie ma przeszkod technicznych zeby to zrobic bezpiecznie (sa prawne)

Jeżeli nic się z nią nie stanie to napięcie w sieci wzrośnie i instalacja się sama wyłączy.

Choć nie wiem czy te tezy są do końca prawidłowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)


No tak to dziala. Z