Wpis z mikrobloga

Zaczynam pierwszy sezon z pompą ciepła. Nowy dom 150m2, pompa Viessmann Vitocal 111-S 8kw. Ogrzewanie podłogowe. Narazie nie mam żadnych regulatorów w pokojach. Jaka musi być temperatura zasilania, żeby na płytkach mieć efekt 'cieplej stopy'? Mam teraz 29 stopni w obiegu grzewczym, a płytki wydają się zimne. Drugie pytanie: jak szybko powinny robić się ciepłe płytki, przy takiej temperaturze zasilania? Po godzinie od włączenia ogrzewania nie czuje żadnej różnicy temperatury pod nogami.

#pompaciepla #ogrzewanie #budownictwo #dom #pytanie #budujzwykopem
  • 16
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: róznice to masz po 3 godzinach gdzieś. U mnie średnio w podłodze jest tak z 24-25 stopni obecnie, grzeje się tylko w zimne noce, z soboty na niedziele grzeło sie miedzy 2:37 a 3:26 i szło wtedy 35 stopni na zasilaniu. Rano w łazience dało się wyczuc ze podłoga nie jest zimna, ale ciepła nie była. Efekt ciepłej stopy to masz jak na dworze jest poniżej zera, i to chyba
  • Odpowiedz
  • 1
@zibizz1
@Mateos2

oj to chyba będę musiał się trochę poduczyć. Ja myślałem, że o 18 ustawie grzanie, a dzieciaki o 19 będa miały ciepła podłogę w lazience xD
Ogólnie w domu mam ciepło jeszcze bez grzania 22-24 stopnie, drażni tylko ciut zimna podłoga (termometr laserowy wskazuje 21-22 stopnie na podłodze bez włączonego grzania)
Całe życie chłop w bloku mieszkal... :)
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: a ile masz stopni w pokoju i ile cieplej powinno być na podłodze wg Ciebie? :)

Pompy to ustawia się pod tzw. krzywą grzewczą - w zależności ile stopni jest na zewnątrz, temperatura zasilania podłogówki się zmienia.

Kup tani pirometr, żeby zmierzyć temperaturę podłogi.

A jak powinno być? To musisz sam do tego dojść. Podłoga może wydawać się chłodna. Ważne, żeby temperatura w pomieszczeniu tobie odpowiadała. I złotego ustawienia krzywej
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek temperatura w domu bez grzania 22-24 stopnie. Podłoga bez grzania ma 21-22 (pirometr laserowy). Temperatura powietrza jest ok, chodzę w spodenkach, ale pod stopą czuje zimno. Może kwestia przyzwyczajenia się po 40 latach w bloku
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: pomijając fakt że efekt ciepłej stopy jest dosyć niezdrowy, to podłoga powinna złapać temperaturę po około 3 godzinach. Przy prawidłowej regulacji i powierzchni grzanie nie powinno być wyczuwalne
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: Jeżeli chcesz zużyć 8MWh (przykładowo) zamiast 4MWh w sezonie grzewczym, żeby mieć efekt ciepłej podłogi, to śmiało włącz ogrzewanie, ustaw na 29C i będzie git. Jeżeli nie stać cię na dodatkowe MWh to zainwestuj w kapcie ;)

A jeżeli chcesz grzać, żeby w pomieszczeniu było ciepło, to ustaw krzywą o której wspomniałem i się nie przejmuj.
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: Ustawiasz krzywą grzewczą, będziesz pewnie musiał sobie w trakcie sezonu korygować żeby dostosować ją do swojego domu i koniec. Porzuć przyzwyczajenia z kaloryferów w bloku że będziesz tym wachlował wchodząc i wychodząc z domu. Po pierwsze podłogówka ma dużą bezwładność - sama podłoga zanim się nagrzeje to mija sporo czasu, a co dopiero pomieszczenie. Po drugie najbardziej ekonomicznie jest utrzymywać cały czas stałą temperaturę w domu i tyle. Zmniejszanie ogrzewania
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: Powiedz, że to służy ogrzewaniu domu, a nie stóp. Kup miskę, jakieś sole i wymieszać z ciepłą wodą.

Chociaż jak mówiłem, jak masz nadmiar $ to śmiało grzać stopy można, tylko uchyl okna, bo będzie za ciepło w pokoju ;)
  • Odpowiedz
@AdoAdoMajster: Na pewno jest wyższy komfort, bo czuć różnicę jak np. stanie się na podłodze w spiżarce która nie ma ogrzewania podłogowego. Ale dopiero czuć to że podłoga jest cieplejsza jak jedną nogą stoisz tam gdzie grzeje a drugą tam gdzie nie grzeje. Tak normalnie jak chodzisz to nie czuć tego ciepła. Tak jak napisałam, po prostu "nie jest zimna".
  • Odpowiedz
Im lepiej ocieplony dom tym mniej to odczuwalne. Ja zima używam kapci bo podłoga zimna (chociaż cieplejsza od powietrza oczywiście).
  • Odpowiedz