Wpis z mikrobloga

Zaczynam pierwszy sezon z pompą ciepła. Nowy dom 150m2, pompa Viessmann Vitocal 111-S 8kw. Ogrzewanie podłogowe. Narazie nie mam żadnych regulatorów w pokojach. Jaka musi być temperatura zasilania, żeby na płytkach mieć efekt 'cieplej stopy'? Mam teraz 29 stopni w obiegu grzewczym, a płytki wydają się zimne. Drugie pytanie: jak szybko powinny robić się ciepłe płytki, przy takiej temperaturze zasilania? Po godzinie od włączenia ogrzewania nie czuje żadnej różnicy temperatury pod nogami.

#pompaciepla #ogrzewanie #budownictwo #dom #pytanie #budujzwykopem
  • 16
@AdoAdoMajster: róznice to masz po 3 godzinach gdzieś. U mnie średnio w podłodze jest tak z 24-25 stopni obecnie, grzeje się tylko w zimne noce, z soboty na niedziele grzeło sie miedzy 2:37 a 3:26 i szło wtedy 35 stopni na zasilaniu. Rano w łazience dało się wyczuc ze podłoga nie jest zimna, ale ciepła nie była. Efekt ciepłej stopy to masz jak na dworze jest poniżej zera, i to chyba
@zibizz1
@Mateos2

oj to chyba będę musiał się trochę poduczyć. Ja myślałem, że o 18 ustawie grzanie, a dzieciaki o 19 będa miały ciepła podłogę w lazience xD
Ogólnie w domu mam ciepło jeszcze bez grzania 22-24 stopnie, drażni tylko ciut zimna podłoga (termometr laserowy wskazuje 21-22 stopnie na podłodze bez włączonego grzania)
Całe życie chłop w bloku mieszkal... :)
@AdoAdoMajster: a ile masz stopni w pokoju i ile cieplej powinno być na podłodze wg Ciebie? :)

Pompy to ustawia się pod tzw. krzywą grzewczą - w zależności ile stopni jest na zewnątrz, temperatura zasilania podłogówki się zmienia.

Kup tani pirometr, żeby zmierzyć temperaturę podłogi.

A jak powinno być? To musisz sam do tego dojść. Podłoga może wydawać się chłodna. Ważne, żeby temperatura w pomieszczeniu tobie odpowiadała. I złotego ustawienia krzywej
@mirekwirek temperatura w domu bez grzania 22-24 stopnie. Podłoga bez grzania ma 21-22 (pirometr laserowy). Temperatura powietrza jest ok, chodzę w spodenkach, ale pod stopą czuje zimno. Może kwestia przyzwyczajenia się po 40 latach w bloku
@AdoAdoMajster: pomijając fakt że efekt ciepłej stopy jest dosyć niezdrowy, to podłoga powinna złapać temperaturę po około 3 godzinach. Przy prawidłowej regulacji i powierzchni grzanie nie powinno być wyczuwalne
@AdoAdoMajster: Jeżeli chcesz zużyć 8MWh (przykładowo) zamiast 4MWh w sezonie grzewczym, żeby mieć efekt ciepłej podłogi, to śmiało włącz ogrzewanie, ustaw na 29C i będzie git. Jeżeli nie stać cię na dodatkowe MWh to zainwestuj w kapcie ;)

A jeżeli chcesz grzać, żeby w pomieszczeniu było ciepło, to ustaw krzywą o której wspomniałem i się nie przejmuj.
@AdoAdoMajster: Ustawiasz krzywą grzewczą, będziesz pewnie musiał sobie w trakcie sezonu korygować żeby dostosować ją do swojego domu i koniec. Porzuć przyzwyczajenia z kaloryferów w bloku że będziesz tym wachlował wchodząc i wychodząc z domu. Po pierwsze podłogówka ma dużą bezwładność - sama podłoga zanim się nagrzeje to mija sporo czasu, a co dopiero pomieszczenie. Po drugie najbardziej ekonomicznie jest utrzymywać cały czas stałą temperaturę w domu i tyle. Zmniejszanie ogrzewania
@AdoAdoMajster: Powiedz, że to służy ogrzewaniu domu, a nie stóp. Kup miskę, jakieś sole i wymieszać z ciepłą wodą.

Chociaż jak mówiłem, jak masz nadmiar $ to śmiało grzać stopy można, tylko uchyl okna, bo będzie za ciepło w pokoju ;)
@AdoAdoMajster: Na pewno jest wyższy komfort, bo czuć różnicę jak np. stanie się na podłodze w spiżarce która nie ma ogrzewania podłogowego. Ale dopiero czuć to że podłoga jest cieplejsza jak jedną nogą stoisz tam gdzie grzeje a drugą tam gdzie nie grzeje. Tak normalnie jak chodzisz to nie czuć tego ciepła. Tak jak napisałam, po prostu "nie jest zimna".
Im lepiej ocieplony dom tym mniej to odczuwalne. Ja zima używam kapci bo podłoga zimna (chociaż cieplejsza od powietrza oczywiście).