Wpis z mikrobloga

Wstępne dane spisu powszechnego dot. pustostanów wykazują, że jest ich 1,8mln z 15,2mln wszystkich lokali mieszkalnych na rynku. Dla perspektywy - 1.8mln lokali to więcej niż wybudowano od 2011 roku xD Najwięcej pustostanów jest w Małopolsce (14% wszystkich mieszkań)

https://wyborcza.biz/biznes/7,147758,28945308,nie-sprzedam-ani-nie-wynajme-dlaczego-mieszkania-stoja-puste.html

Kuwa czaicie? 12 procent wszystkich mieszkań w Polsce stoi pusta xD To jest abstrakcja w czasach, kiedy ludzie nie są w stanie pozwolić sobie na cztery kąty przez ceny z kosmosu

#mieszkanie #mieszkania #polska #wynajem #inwestycje #nieruchomosci
Reepo - Wstępne dane spisu powszechnego dot. pustostanów wykazują, że jest ich 1,8mln...

źródło: comment_1664193658HsnvB1SQuAFdrDxepy2DDg.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@Reepo: tylko jaka część z tych mieszkań to są np. domy na Podhalu których właściciele siedzą w Chicago czy jakieś wymierające wioski pod Gorlicami?

To jest abstrakcja w czasach, kiedy ludzie nie są w stanie pozwolić sobie na cztery kąty przez ceny z kosmosu


@Reepo: ale wszyscy chcą mieszkać w Krakowie czy Warszawie. Tutaj też będą pustostany, ale wątpię że aż tyle
  • Odpowiedz
@pilot1123: Najmniejszy odsetek niezamieszkanych budynków jest w województwach: opolskim (8,9 proc.), lubuskim (9,6 proc.) i kujawsko-pomorskim (9,7 proc.)
  • Odpowiedz
@pilot1123: na dokładne dane przyjdzie pewnie poczekać, strasznie irytujące jest to publikowanie raz na ruski rok danych ze spisu, kiedy był już taki czas temu. Podejrzewam, że duży odsetek będzie starych wiejskich chat których nikt nie chce, stąd na 1 razem z Małopolską też jest Podlasie, ale no chciałoby się zobaczyć ile tego jest w takiej Warszawie czy Krakowie
  • Odpowiedz
@pilot1123:

myślę że ciekawsze by było w podziale na powiaty.


wtedy by się okazało, że posypie się narracja, bo wolne mieszkania w dziurach, gdzie nikt nie chce mieszkać, to właściwie nic dziwnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Reepo: z drugiej strony 10-15% to wystarczy na takie przypadki że komuś się zmarło, ktoś wyjechał dawno temu za granicę itd. Plus jeszcze pozostałości wojennych zawieruch. W Krakowie ponoć kuria ma kupę mieszkań i stoją puste ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pilot1123: @Reepo: Pytanie jeszcze, jak wiele z tych mieszkań jest wynajętych na lewo, i tylko oficjalnie stoi puste.

Niby dane do spisu miały być tylko na cele statystyczne, ale gdybym się spisywał, i wynajmował bez rozliczania podatku, raczej nie chwaliłbym się tym urzędnikowi spisującemu.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar:

– Dane można uznać za rzeczywiste, gdyż badano m.in. zużycie prądu w mieszkaniach – mówi Katarzyna Tencza, associate director investment & hospitality w Walter Herz.
  • Odpowiedz
na dokładne dane przyjdzie pewnie poczekać, strasznie irytujące jest to publikowanie raz na ruski rok danych ze spisu,


@Reepo:
To jest jakiś dramat z tymi danymi. W banku danych GUSu zakładka "Mieszkania ogółem i wg statusu zamieszkania" ze spisu narodowego ma status "Kompletne" ale jak się wejdzie w konkretne miasto i chce sprawdzić ile jest niezamieszkanych to jest tylko napisane dane kiedys będą ¯\_(ツ)_/¯
Tak samo raport NBP za Q2
  • Odpowiedz
@Reepo: dla mnie to nie jest nic dziwnego. Sam mam w rodzinie 2 wujków, którzy kupili mieszkania w 2005r oraz w 2013r i nikomu nie wynajmują bo się boją, że ktoś to zniszczy a nawet nigdy tam nie mieszkali i nie zamierzają. Traktują to jako lokatę na emeryturę i wychodzi na to, że to był dobry strzał. (chociaż uważam, że to i tak fart bo oni to zrobili, aby uciec
  • Odpowiedz
Kuwa czaicie? 12 procent wszystkich mieszkań w Polsce stoi pusta xD To jest abstrakcja w czasach, kiedy ludzie nie są w stanie pozwolić sobie na cztery kąty przez ceny z kosmosu


@Reepo: Z jednej strony racja, z drugiej cholernie ważna jest lokalizacja oraz stan techniczny budynku... Dziadkowie mojego niebieskiego mają u siebie wolne pięterko, na którym moglibyśmy pewnie mieszkać i całkiem za darmo jakbyśmy chcieli, ale to bez sensu skoro
  • Odpowiedz
  • 3
@Reepo no i? Ktoś miał kasę, to sobie postawił dom i to jego sprawa co z nim zrobi. Równie dobrze może go sobie zburzyć buldożerem. Co komu do tego jak kto zarządza swoją własnością?
  • Odpowiedz
@Reepo: w tych pustych nieruchomościach jest też mała kamienica po mojej babci która po jej śmierci przypadła na kilka osób. Jest w takim stanie że wymaga generalnego remontu, ale nikt go nie chce zrobić i tak sobie stoi. Zresztą nawet po remoncie byłby problem bo to zadupie skąd ludzie uciekają ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Kuwa czaicie? 12 procent wszystkich mieszkań w Polsce stoi pusta xD


@Reepo: Ta, z czego większość tych pustych mieszkań stoi po jakichś wsiach w Polsce powiatowej, gdzie psy dupami szczekają.
  • Odpowiedz
ja sam posiadam na działce dom niezamieszkany ale on tylko nadaje się do wyburzenia, a w okolicy jest przynajmniej z 10 domów gdzie właściciele siedzą za granicą i to jest opolskie
  • Odpowiedz