Wpis z mikrobloga

Hej #elektronika #elektronikadiy

Chcę sobie zrobić prosty czujnik na zasilaniu bateryjnym który po zamknięciu ręcznym obwodu dawałby sygnał na GPIO2 na czas podłączenia się do WIFI i przesłania komunikatu na serwer(czyli jakieś 10 sekund) Czy to co narysowałem się do tego nada? Czy Tranzystor zeżre baterię sam z siebie? Widziałem jedno rozwiązanie w którym oparte jest to na 2ch mosfetach. n i p kanałowym ale obecnie dysponuję jedynie n-kanałowym. Co myślicie? Dopiero się uczę podstaw i tak sobie dłubie pomału
Pobierz maniok - Hej #elektronika #elektronikadiy

Chcę sobie zrobić prosty czujnik na zasi...
źródło: comment_1663980961k22yLjKBsRQINLyeEGPWeT.jpg
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@maniok: zrób zwykłe zasilanie, wywal tranzystor.
Oszczedzanie energii zrób poprzez wprowadzanie mikroklocka w stan _deep sleep_ opisz deep sleela.
W mocnym skrócie, programowo usypiaj układ do stanu, w którym prawie nie je prądu (jest wtedy nie użyteczny) i zrób cykliczne wybudzanie, które wyśle co chcesz, a następnie znowu uśpi esp. Im większy czas pomiędzy wyburzeniami, tym na dłużej starczy bateria.
@maniok: upraszczając, wiesz że musisz podać na bazę tranzystora napięcie 0,6v względem napięcia emitera? U Ciebie baza miałaby być "wyjściem". W skrócie nigdy by prąd przez ten tranzystor nie popłynął.

Nie ma sensu do tego zastosowania używać tranzystora. Możesz podłączyć rezystor do Vin i szeregowo przełącznik i do gnd. Między przełącznik a rezystor wyprowadzi. Do wejścia układu. Rezystor dowolny, be za dużo prądu nie #!$%@?.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tojestmultikonto: fakt, zapomniałem narysować kondensator bo już mi się oczy kleiły. Idea jest taka że czujnik stykowy będzie zamykał obwód na kilka sekund a tranzystor jest potrzebny aby obwód był zamknięty na czas potrzebny żeby ESP wykonało wszystkie czynności. Czyli przedłuża zamknięcie układu.

@blagren: Nie chcę używać deep sleepa bo będzie drenować baterię. A poza tym czynność jaką ma wykonać ESP nie jest cykliczna tylko wywoływana zdarzeniem więc układ zasilania
@maniok: nie?!

Jaki prąd pobiera układ? Na każdy 1A daj kondensator elektrolityczny 1000 uF lub chociaż 470 uF w zależności od aplikacji. Chińczycy dają 220 uF na 3A.

Widziałem jedno rozwiązanie w którym oparte jest to na 2ch mosfetach. n i p kanałowym ale obecnie dysponuję jedynie n-kanałowym.


To co masz na schemacie to tranzystor bipolarny NPN, a nie MOSFET. Tranzystorami bipolarnymi (PNP, NPN) steruje się prądowo (w zależności od wzmocnienia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tojestmultikonto: tak jak pisałem wcześniej. Chodzi o to że ręcznie zamykam układ i na początku kodu ESP nadaję sygnał wysoki, czyli 3.3v na GPIO2 do czasu wykonania całego polecenia(czyli max 10sekund). Widziałem rozwiązanie oparne na mosfetach p i n w duecie. Ale że dysponuje tym co mi się udało wylutować z elektrozłomu do tej pory to pomyślałem o tranzystorze bipolarnym npn. Jestem zielony i metodą głównie błędów próbuję coś wykombinować. Najprościej