Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób na #emigracja odnosnie #wynajem bo zaczęło mnie to ciekawić po ostatnich dyskusjach tutaj.
Czy bylibyście tak mili i powiedzieli jak wygląda sytuacja z wynajmem mieszkań/pokoi w waszych krajach?
- jaki jest proces
- czego wymagaja wynajmujacy
- jakie dokumenty trzeba miec
- jaka jest kaucja/depozyt
- ile kasy trzeba miec na start, przy jakim czynszu najmu

Byłbym wdzieczny, chetnie zbiore info od was i wrzuce w ramach postu tutaj :) dzięki!
#niemcy #holandia #uk #norwegia #belgia #emigrujzwykopem
  • 16
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: UK
1. Od początku pandemii rynek wynajmu jest popieprzony, ceny mocno poszły w górę.
2. Landlord zwykle wynajmuje zewnętrzną firmę, która robi background check (referencje od poprzednich landlordów, potwierdzenie zatrudnienia przez pracodawcę).
3. Mój nowy landlord wymagał ode mnie jedynie specjalnego kodu, potwierdzającego że mam prawo do wynajmu w UK. Po prostu wchodzę na stronę rządową i generuje taki kod.
4. W UK maksymalny depozyt chyba jest równy czynszowi za 6 tygodni. Inni na tagu pewnie wiedzą to lepiej niż ja.
5. Landlord za pokój wymagał ode mnie depozyt (£250) oraz czynsz za pierwszy miesiąc z góry (£995). Poza tym, oczywiście potrzebujesz pieniędzy, żeby przeżyć do pierwszej wypłaty ( ͡
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: UK
Jezeli chodzi o aplikacje kandydata, to w niej mam informacje odnosnie zatrudnienia (pelen etat, czesc etatu), firme zatrudniajaca, zarobki i od kiedy ta osoba pracuje. Pozniej mam dane gwarantora (i znow wszystkie niezbedne informacje dotyczace zatrudnienia).

W informacjach dodatkowych, gdzie osoba obecnie mieszka i od kiedy, ile obecnie placi, czy pali, czy posiada zwierzeta, czy posiada dzieci (i wiek dzieci).
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: swoje pytanie musisz zawęzić, czy chodzi ci o normalne wynajmowanie tam, czyli jak traktują przyjezdnych i miejscowych, czy chodzi ci o wynajmowanie lokali typowo pod imigrantów, czyli przerób i przelot jak największy, wiele osób w mieszkaniu itd. Bo standardy w obu przypadkach są różne, zarówno wymogów, jak i mieszkań. Jak np. jakaś fabryka, czy agencja pracy ma z kimś umowe na kamienicę, to nawet w restrykcyjnych krajach może ich
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Irlandia - tragedia. Najgorzej odkad tutaj mieszkam, a bedzie juz 18 lat. W zaleznosci od lokalizacji po kilkunastu, albo wiecej chetnych na dom/apartament. Landlordzi robia castingi, wymagaja payslipow, referencji z poprzednich wynajmow, nawet wyciagi z bankow. Jezeli ktos tym nie dysponuje odpada od razu, a reszta zakwalifikowanych zaczyna sie licytowac miedzy soba, kto da wiecej. Dramat dla wynajmujacyh i patologia. Ostatnimi czasy sporo ludzi opuszcza wyspe po nawet kilkunastu
  • Odpowiedz
@Rob_PL: I święty spokój z kredytami, możliwość zmiany miejsca zamieszkania z miesiąca na miesiąc. Nie każdy musi mieć fetysz posiadania kredytu hipotecznego, serio.
  • Odpowiedz
@onionhero: patrząc na to jak ceny mieszkań z roku na rok szybują w górę to takie mieszkanie można sprzedać w każdej chwili z zyskiem i być na plusie, bądź podnajmować komuś, z mieszkaniem się nie żenisz
  • Odpowiedz
@Rob_PL: A gdzie ja napisalem ze wynajmuje??? Ja mieszkam na swoim od kilkunastu lat chlopie.A nawet jak wynajmowalem tutaj na poczatku, to mialem zysk z wynajmowania mieszkania w Polsce, wiec mi sie bilansowalo, tak przy okazji....
  • Odpowiedz
@Rob_PL: Mam temat doglebnie przerobiony, bo od kiedy tylko zaczalem zarabiac to inwestowalem w nieruchomosci. Pierwsze mieszkanie kupilem jak mialem 21 lat. Patrzac z perspektywy czasu i na to co sie obecnie dzieje, to uwazam, ze nie ma bezpieczniejszego i bardziej stabilnego narzedzia do lokowania pieniedzy niz inwestycja w nieruchomosci. W zeszlym roku sprzedalem w Polsce mieszkanie, ktorego wartosc zwiekszyla sie prawie dwukrotnie w ciagu 14 lat, a przy tym
  • Odpowiedz
@onionhero: Nigdzie nie napisalem ze zarobilem dwukrotnie, tylko, ze wartosc sie dwukrotnie zwiekszyla. Co nie zmienia faktu, ze na tej inwestycji, jak i na kilku innych, ktore do tej pory w tej materii przeprowadzilem, zyskalem rozsądny grosz...
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: W Holandii ciężko o mieszkanie, bo jest za dużo ludzi jak na tak mały kraj.
Czego wymagają najczęściej:
- stałego kontraktu (ale jak pracujesz przez agencję też się da)
- 3 ostatnie wypłaty
- czasami referencje od poprzedniego landlorda
-
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Holandia, makler przede wszystkim chciał potwierdzenia że się pracuje, dochody i referencje od poprzedniego wynajmującego. Wystarczyła umowa agencyjna na fazie A. Listu motywacyjnego nie chciał ale wysłaliśmy coś w tym rodzaju już podczas odpowiedzi na ogłoszenie. Referencje od poprzedniego landlorda to wystarczyło pismo od takiej firmy co ogarnia najem tymczasowy.

Kaucja 2x czynsz.
Ogólnie nie mam dużego doświadczenia w szukaniu mieszkań w Holandii ale wygląda na to że albo
  • Odpowiedz