Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Niby rozwiązanie oczywiste, ale ja tego nie kupuje.

Czy ktoś ma pomysł jak to rozwiązać inaczej? Może bez algebry? Co to jest naprawdę liczba 0.9999....
W ogóle, w punkcie wejścia mówimy sobie że x=4.9999...
A potem wychodzi że jednak 0.5.

Zupełnie jakbyśmy błędnie założyli.

Bo na to wychodzi że ja mam po prostu pomnożyć przez 10 i nie zadawać głupich pytań.

To poważne pytanie. #filozofia #matematyka może jakaś interpretacja #fizyka #chemia ?
pyroxar - Niby rozwiązanie oczywiste, ale ja tego nie kupuje. 

Czy ktoś ma pomysł ja...

źródło: comment_1663532952unMavC1NMA9zc20ZEfH7Py.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Igbt: ja to wiem. Ale pytam są się jaka filozofia za tym stoi. No nie chcesz chyba powiedzieć, że mam po prostu wymnozyc przez 10 i sprawa załatwiona.
  • Odpowiedz
@pyroxar: Dla mnie, po prostu 0.9999... i 1 są nierozróżnialne od siebie, jeżeli mówimy o takich naszych liczbach rzeczywistych (w sensie nie chcę rozważać jakichś innych nieintuicyjnych rzeczy). 0.999... to reprezentacja ostatniego miejsca nieskończonego ciągu 0.9, 0.99, 0.999... . Matematycy żeby sobie poradzić z nieskończonymi ciągami i nie szukać końca w nieskończoności, wprowadzili pojęcie zbieżności i granicy i zamiast mówić o 0.999... mówimy o granicy ciągu, a łatwo dowieść z
  • Odpowiedz
  • 0
@pyroxar jak chcesz coś bliżej rzeczywistości niż abstrakcji, to może nie bierz na tapet takich liczb jak 4,999999..... które nie bardzo występują w rzeczywistości ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@OktawianAugust LOL, przecież nie piszę o liczbach rzeczywistych, tylko o rzeczywistości do której odniósł się op. W rzeczywistosci(w rozumieniu fizycznej, namacalnej rzeczywistości która nas otacza) liczby typu 4,999.... nie występują, a liczby typu 5 występują. Np masz 5 palców, a nie 4,999.... (mimo, że na wyższym poziomie abstrakcji okazuje się, że to to samo, to jedynie w warstwie abstrakcji)
  • Odpowiedz