Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Tak na serio to co robi ten słynny Scrum Master?
Bo pracuję już w kolejnej firmie gdzie mamy etatowego Scrum Mastera w zespole i nie mam zielonego pojęcia co on robi.
Teraz jest na dwutygodniowym urlopie i dla mnie jako programisty nie zmieniło się nic. Nie widzę go tylko na daily i refinementach. No i nie prowadzi "retro". To retro faktycznie SM prowadzi, więc jest potrzebny, ale na daily i refinementach się nie odzywa wcale.

Może jakiś Scrum Master chciałby opowiedzieć co konkretnie robi? Bez zbędnego pieprzenia o tym, że "usuwa przeszkody programistom", bo u mnie się tym zajmuje Team Leader od strony technicznej, a od strony biznesowej Product Owner.
Wiele razy prosiliśmy Scrum Mastera, żeby udzielał się na daily czyli, żeby mówił co robił wczoraj i czym się będzie dziś zajmował, ale każdy SM odpowiada, że w Scrum Guidzie nie jest opisane, żeby SM mówił co robi. Słabe to jest, bo mam wrażenie że każdy w jakimś stopniu przyczyniają się do rozwoju projektu - programiści, devopsi, testerzy, product owner itd a Scrum Master nie wiem jaki ma wkład w projekt, chyba zerowy a i tak mu się za to płaci.

Źle to wpływa na morale zespołu, bo taki SM dostaje tyle samo co dev czy tester...

#scrum #pracait #programowanie #pracbaza #scrummaster

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6324a237d9b963ed8f167a85
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Tak na serio to co robi ten słynny ...

źródło: comment_16633452552r2xC3BabmS5pFBifAVG1O.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: To pewnie zależy od firmy. U mnie większość to meetingi, organizacja pracy 20 osobom, tłumaczenie się czemu coś nie zostało dowiezione. No ale głównie meetingi. Wbrew pozorom jest ich w p..., bo każdy u góry byłby smutny jakby nie zawracał 4 liter przez jeden dzień.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: u mnie scrum master jest jednocześnie team leadem, plus jest techniczny. Product Owner techniczny nie jest.
U mnie aktualnie oprócz prowadzenia daily, retro, refinementów scrum master chodzi na spotkania z business analystami i tworzy dokumentację produktów na podstawie wymagań klienta. Do tego co jakiś czas wysyła report, które taski zostały zrobione na czas, które są opóźnione i tak dalej. Jak mam z czymś problem bo np. coś nie działa, to
  • Odpowiedz
Tak na serio to co robi ten słynny Scrum Master?


@AnonimoweMirkoWyznania: Moze spytaj scrum mastera?

U mnie sm organizuje pracę zespołów scrumowych - od organizacji spotkań (nie ich prowadzenia bo to nie jego obowiązek, szczególnie refirementow), frameworku, DoR, DoD (z początku), szkoleń z zakresu agile, rozwiązuje problemy i słabe strony teamów (tych ma z 6)

Do tego nadzoruje narzędzia z których korzystamy, szkoli z ich używania , proponuję nowe, prowadzi spotkania
  • Odpowiedz
U mnie aktualnie oprócz prowadzenia daily, retro, refinementów scrum master chodzi na spotkania z business analystami i tworzy dokumentację produktów na podstawie wymagań klienta. Do tego co jakiś czas wysyła report, które taski zostały zrobione na czas, które są opóźnione i tak dalej. Jak mam z czymś problem bo np. coś nie działa, to piszę do niego. Do tego czasami jak mamy opóźnienia, to sam bierze taska żebyśmy się wyrobili. Z 1
  • Odpowiedz