Wpis z mikrobloga

Libki i inne kuce:
"Kapitalizm to najlepszy system ekonomiczny na świecie."

Jednocześnie:
- praktycznie w każdym kraju za bezpieczeństwo energetyczne odpowiada państwo, bo absolutnie nikt, nawet najbardziej pro-kapitalistyczne rządy nie ufają kapitalistom,
- pojawia się kryzys energetyczny, kapitaliści w końcu mają okazję pokazać swoją przedsiębiorczość, siłę kapitalizmu i udowodnić powyższym, że się mylą,
- jedyne co robią to rozkładają ręce i podnoszą ceny.

#antykapitalizm #bekazprawakow #bekazlibka #bekazkuca #bekazkonfederacji #przedsiebiorczosc #energetyka
Pobierz
źródło: comment_16633011177KllaCbCG0HAYv9WjCQWoj.jpg
  • 78
pojawia się kryzys energetyczny, kapitaliści w końcu mają okazję pokazać swoją przedsiębiorczość, siłę kapitalizmu i udowodnić powyższym, że się mylą,

- jedyne co robią to rozkładają ręce i podnoszą ceny.


@rzulta_gemba: I bardzo dobrze. Tak właśnie działa wolny rynek.
Jest zapotrzebowanie ale brakuje towaru -> rośnie cena
Rośnie cena -> ludzie zaczynają oszczędzać, kupują mniej
Ludzie kupują mniej, zapotrzebowanie spada -> nie ma braków towaru

To jest perfekcyjne i nic lepszego
Kapitaliści mają pełną wolność by pokazać, że potrafią działać jeszcze sprawniej od niego.


@rzulta_gemba: Wyjaśnij mi w jaki sposób mogę zgodnie z prawem postawić dziś agregat na diesla w ogródku, pociągnąć kable do sąsiadów i sprzedawać im mój prąd na wolnym rynku.

Wiesz czemu państwo trzyma łapę na "bezpieczeństwie energetycznym" i nie dopuszcza kompletnie wolnego rynku w te rejony? Bo jest to praktycznie najlepsza i najbogatsza branża na świecie, z której
Kapitalizm działa doskonale, a jak gdzieś nie działa to ma to robić państwo podatkami klasy pracującej, a kapitaliści będą tylko spijać frukty.


@rzulta_gemba: xD czy jestes w liceum i sie dowiedzialas ze sa rozne systemy ekonomiczne i przeczytalas jedna strone na wikipedii o komunizmie/socjalizmie i chcesz teraz pokazac jak jestes edgy?
Zazwyczaj w ekonomii a nawet w kazdej dziedzinie nauki chlopskim rozumem niewiele rzeczy poprawnie wytlumaczysz, szczegolnie piszac ze "kapitalizm nie
@rzulta_gemba:

Interes przedsiębiorców (...) jest zawsze pod pewnym względem różny od interesu publicznego, a nawet mu przeciwny (...). Propozycja jakiegoś nowego prawa czy przepisu regulującego handel, która pochodzi od tej klasy, powinna się zawsze spotkać z największą ostrożnością i nie powinna być nigdy przyjęta, zanim nie zostanie wszechstronnie i dokładnie zbadana, nie tylko z największą skrupulatnością, lecz z najbardziej podejrzliwą uwagą. Pochodzi bowiem od klasy, której interes nie jest dokładnie taki
@rzulta_gemba: No o to kurna chodzi by podnieść ceny a tym samym zmusić do oszczędzania. Nikt nie podwyższa cen z dupy tylko są podwyższane bo popyt przekracza podaż i na tym polega funkcja ceny by popyt z podażą wyrównać. Większe ceny skutkują z jednej strony uruchamianiem nowych mocy produkcyjnych o wyższych kosztach krańcowych a z drugiej zmniejszają popyt poprzez ograniczenie zużycia.

Choć jedną z patologii rynku jest regulowanie cen u konsumentów
Kapitaliści mają pełną wolność by pokazać, że potrafią działać jeszcze sprawniej od niego.

Robią to?


@rzulta_gemba: co? O.o przecież energetyka jest obarczona horrendalną ilością regulacji. Niedawno kolejne położyły mnóstwo projektów farm wiatrowych, zaraz to samo stanie się z fotowoltaicznymi. Prywatny sektor próbuje się wcisnąć w każdą pozostałą szczelinę i jest gaszony jak pet przez państwo, a ono samo jest zbyt nieudolne żeby wybudować przez dekady kilka bloków elektrowni jądrowej.

Nie jestem
@Izanagi013: współczuję bycia chorągiewą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawsze mnie smieszy to podejscie, jakbyście nie widzieli dłużej niż czubek wlasnego nosa i po zobaczenii -30% wyplaty z brutto na netto jednak stwierdzali "a nie #!$%@?, jednak nie lubie dróg, szpitali"