Wpis z mikrobloga

Znalazłem dom do kupienia na własność za 120k.

Stan #!$%@?, ale za to tanio. Konstrukcja z lat '60, 80m² (użytkowych), działka 1200m².

Ceglane ściany, przykryte dachówką.

Z minusów to tyle, że na wsi (wieś <1000 osób), stan do remontu (elewacja, instalacje i okna do wymiany + urządzenie pokoi) i brak zbyt wielu młodych osób i perspektyw (nie pracuje zdalnie, a w każdym razie nie zapowiada się na to)

Z plusów to to, że światłowód pod nosem, świetny zasięg, mniej niż 500 metrów do sklepu (Dino ( ͡° ͜ʖ ͡°)), jeszcze mniej metrów do babci ( ͡ ͜ʖ ͡), i stodoła w komplecie za darmo.

Licząc że koszty wymiany instalacji i remontów i innych rzeczy wyniosą wartość domu, to zastanawiam się czy 240k za dom na zadupiu jest warte.

Na dom mógłbym teoretycznie zarobić w ~rok (licząc że bym się przyłożył), możliwie w mniej jeśli kurs ojro by wystrzelił w górę/lub złotówka #!$%@? się na łeb (specjalna dedykacja dla #glapinski ), i licząc że na remont mógłbym zarobić w kolejne 2 lata.

Podsumowując: w wieku 23 lat i będąc singlem mógłbym kupić dom na wsi na własność, w wieku ~25-26 lat mógłbym go bez problemu wykończyć. Jednak z drugiej strony zastanawiam się od dłuższego czasu nad emigracją na północ, tudzież zachód (bo polska polityka, bo inflacja, koszt podatków i opłat)

Nie chcę jednak decydować się na nic takiego "z dupy", bo jestem prawdopodobnie subiektywny, i będę myślał jak down bo "hehe jak tam coomplu z rodzicami mieszkasz?" Co najpewniej skończy się #!$%@?ą z grzybnią.

#nieruchomosci #emigrujzwykopem #kiciochpyta

Co bym mógł zrobić

  • Kupić dom, i próbować go wykończyć 46.4% (58)
  • (HODL Euro) - mieszkać z rodzicami i trzymać euro 27.2% (34)
  • Emigracja (brak grubszych planów ani umiejętności) 26.4% (33)

Oddanych głosów: 125

  • 30
@Thome: 80 m2 to się kupuje mieszkanie w mieście gdzie masz wszystko a nie dom na zadupio. Dom to musi mieć z te 200m2 żeby było miejsce o życia.
@Thome: nadal sporo za mało. Sam wykańczałem swoje mieszkanie, więc za robociznę nie płaciłem a wyszło mnie tyle ile napisałem. A gdzie tu jeszcze dach, rynny, elewacja, nowe instalacje + prucie, skuwanie obecnych. Nie mówiąc o takich rzeczach jak ogrodzenie czy jakaś kostka na zewnątrz. IMO minimum 2 razy tyle.
@Endr3w: Kostką nie byłbym raczej zainteresowany (chodnik do drzwi jest z betonu, a sam dom jest dość blisko ogrodzenia), ale i tak dzięki za oszacowanie kosztów
@RandomowyMirek: Z zawodu informatyk, jednakże na najbliższy czas będę zajmował się zupełnie czymś innym (stąd zwiększone zarobki przez pracę za granicą i zarobki w €) jednak raczej bym się nie chciał tym zajmować przez długi czas, i wtedy możliwe że próbowałbym się zająć czymś w rodzaju pracy zdalnej
@Thome:

jeszcze mniej metrów do babci


Kluczowe. Pytanie, jak w Twojej wsi z działkami, czy trafi się druga okazja blisko rodziny.

Działka z takim domem powinna być tańsza niż pusta, bo budując od zera miałbyś swobodę w projektowaniu, a koszt praktycznie ten sam.

W wyjeździe posiadanie domu nie przeszkadza.
@Thome: Jak chcesz wyjechać to już ci mówię że żeby dojść w miarę do życia za granicą jak bedziesz miał szczęście, lajt robote i język potrzeba od roku do 4 lat w przypadku zmiany roboty na miejscu. Więc zanim bedziesz zarabiać z 2k euro na ręke potrwa to trochę, najlepiej wyjechać w parze, wtedy od samego początku zaczynasz odkładać z 500euro na miesiąc na osobę nawet pod firmą na firmowym i
@Thome: Ale Ci wykopki pierdy wypisują.
Jako starszy od Ciebie o blisko 10 lat kolega, mogę napisać, że bardzo żałuję że nie kupiłem sobie takiego domku na wsi jak byłem w Twoim wieku. Dziś miałbym już to wykończone i jeszcze pięknie zagospodarowany teren wokół.
120k to nie jest majątek, 10km do miasta to nie jest daleko i jeszcze tata, który jest w stanie pomóc Ci w remoncie. Ja bym brał ten
@herbatananoc: Z działkami jak to na wsi: większość jest nieuzbrojona, typowo rolnicza (z bardzo żyzną ziemią), jednak w okolicy "rynku"raczej pustych działek nie ma, a w cenach szczerze mówiąc się nie orientuję, na wykopie pytam w sumie czysto teoretycznie (bo działka z ceglanym domem już postawionym za 120k wydaje mi się dość tania, ale tak jak mówię, nie mam rozeznania w cenach).

Z wyjazdem głównie widzę problem przez to, że rodzina
@Niechtopadnienaryj: Chwilowo mam w planach wyjazd na działalności, więc czegoś bym się jeszcze poduczył, jednak wyjazd w parze tak jakby odpada, w każdym razie chwilowo ( ͡° ͜ʖ ͡°). Może kiedyś się coś bardziej uda ale na chwilę obecną to "tak średnio bym powiedział, tak średnio"