Wpis z mikrobloga

Ej, muszę to zrobic. Ten januszex mnie dobija. Po kilku latach z iPhonem chyba zdecydowałem się go zmienić na Androida. Długo się nad tym zastanawiałem ale jest kilka rzeczy które mnie wkurzają w iPhonie i chyba przeważyły szalę:

1. #!$%@? kable do ładowania. Twój piękny biały kabel do telefonu się rozwali, prędzej czy później. W moim przypadku max rok. Raz że nagle zostajesz bez kabla i musisz jechać go kupić. Dwa że oryginalny, który i tak się rozpadnie, będzie kosztował ponad 100 zł. Trzy, jak wybierzesz zamiennik to jeden będzie działał, inny nie, jeszcze inny będzie ładował tylko jedną stroną złącza, inny się będzie rozłączał, a jeszcze inny będzie bez problemu ładował ale już nie prześlesz nim danych.

2. Wyjście słuchawkowe. Nie lubię i nie polubię dousznych słuchawek. Nie lubię też słuchawek na bluetooth Mam 3 zajebiste pary słuchawek, razem więcej warte niż ten iPhone kiedy był nowy. Ale muszę mieć pieprzony dongle żeby je podłączyć do telefonu. Jeżeli nie zdążę go zgubić to oczywiście się spieprzy bo jest wykonany z tego samego gównolitu co kabel do ładowania. I znowu myto 50 zł+ bo zamiennik nie będzie działał.

3. iTunes, gdyby istniał plebiscyt na najbardziej #!$%@? oprogramowanie na świecie to iTunes by zgarniał główną nagrodę każdego roku. No nie będę się rozpisywał bo nawet najbardziej zagorzali fani jabłka jakich znam podzielają moją nienawiść do iTunes.

4. FaceID, musisz używać FaceID a że czasem nie chce działać to już Twój problem. Leżysz na łóżku, po ciemku w nietypowej pozycji? Najpierw musisz się wyginać jak debil a FaceID i tak Cię nie rozpozna, ale nie dostaniesz opcji odblokowania PINem. Nie. iPhone widzi twarz, ale nie rozpoznaje więc nie masz opcji na wpisanie PIN. Chcesz zapłacić w sklepie? Zamiast dotknąć palcem musisz przystawiać telefon do twarzy jak jakiś pajac. FaceID wcale mi nie ułatwiło życia, wygodniej mi wchodzić w integrację ze sprzętem za pomocą palca niż za pomocą twarzy.

5. Mniej aplikacji, co prawda ten problem kiedyś był większy, ale wciąż się zdarza że jakiś producent nie ma apki na iOS. Żeby połączyć iPhone za pomocą WiFi z kompem muszę użyć iTunes. Na Androidzie mam wiele opcji. Apka z adblockiem do YT? Nie na iOS. Zapomnij też o wgrywaniu aplikacji z zewnętrznych źródeł, a ja lubię czasem pogrzebać.

6. Zewnętrzne akcesoria, to trochę powtórzenie pkt 1 i 2, Apple oczywiście robi wszystko żeby tylko ich akcesoria działały z ich sprzętem. I tyczy się to wszystkiego, od kabli, przez smartwatche po urządzenia do streamowania czy łączenia z NAS’em.

7. Notch, dlaczego kamera musi być na środku ekranu? Dlaczego?

8. Nie mam innych sprzętów Apple i może to jest mój problem. Z pewnością iPhone lepiej się odnajduje w jednolitym ekosystemie. Pewnie gdybym miał wszystko Apple i grzecznie kupował tylko ich akcesoria to może byłbym zadowolony z UX i nie miał problemu ich #!$%@? formatami. Ale nawet gdybym był miliarderem to nie chciałbym czuć się dymany przez firmę która ze mnie bezczelnie zdziera pieniądze. No kurła, kto normalny robi obudowę do telefonu ze szkła? Przecież to musi się rozwalić. A wtedy wymiana plecków droższa od wyświetlacza…

9. Polityka Apple, to już ma niewiele wspólnego z samym sprzętem. Nie lubię wielkich korporacji a Apple jest uosobieniem takiej organizacji. Ich polityka względem naprawy czy modyfikacji sprzętu, monopolistyczne zakusy, niszczenie mniejszych producentów pozwami i legionami prawników, eko-hipokryzja, spowalnianie starszych modeli, uchylanie się od wprowadzania standardów etc. Jest masa powodów żeby nie lubić Apple.

To co natomiast lubię w iPhone:

1. Jest śliczny. Niepojęte jest dla mnie że dziesiątki innych producentów nie potrafią zrobić czegoś równie ładnego co Apple. iPhone jest i pewnie bardzo długo będzie najładniejszym, najwygodniejszym i najprzyjemniejszym w dotyku sprzętem na rynku. Szkoda tylko że o ile nie chcesz co jakiś czas płacić za kosztowne naprawy to musisz go opakować w jakieś etui.

2. Po prostu działa. Jako pojedyncze urządzenie jest po prostu niezawodny, system jest bardzo stabilny a jedyne aplikacje które potrafią się wysypać to od jakichś mikro wydawców. Throttling jest ekstremalnie rzadki. Natomiast wizualna atrakcyjność iPhone’a przejawia się nie tylko na zewnątrz ale i system jest ładny, ma świetne animacje i jest intuicyjny.

3. Ma świetny soft do robienia zdjęć. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale mając porównanie z innymi sprzętami o podobnych lub lepszych parametrach to iPhone zawsze robił lepsze zdjęcia.

4. Aktualizacje które właściwie nigdy się nie kończą. To fajne że w kilkuletnim sprzęcie wciąż masz ten sam system co najnowszy sprzęt. Poniekąd wciąż otrzymujesz nowe funkcje i masz pewność że zewnętrzne aplikacje będą działać.

5. Bezpieczeństwo, na iOS nigdy się nie spotkałem z żadnym niebezpiecznym oprogramowaniem.

Ostatnio sporo widziałem wpisów od osób które się przesiadały z Androida na iPhone. Więc być może moje rozważania będą ciekawe. A może popełniam ogromny błąd i ktoś z podobnymi doświadczeniami potrafi mnie od tej decyzji odwieść.

Wybrałem Zenfone 9 bo podobają mi się wymiary, to że nie ma przeładowanego systemu oraz nie jest produkowany ani przez amerykańskie korporacje (Apple, Google) ani Chińskie, ale przez Tajwan ze wsparciem Koreańskiego Samsunga (ekran) i Japońskiego Sony (aparat).

#apple #iphone #smartfon #ios #android #telefony #asus
Mirkosoft - Ej, muszę to zrobic. Ten januszex mnie dobija. Po kilku latach z iPhonem ...

źródło: comment_16630645976cMpfre2i7T4GF8tk3R3c4.jpg

Pobierz
  • 23
@Mirkosoft: Też tak myślałem i wróciłem z podkulonym ogonem ( ͡° ͜ʖ ͡°) No, ale punkty 3 i 4 to sama prawda. ITunes jest #!$%@?, a Face ID może i jest spoko, ale mając telefon w pracy na biurku chciałbym przyłożyć palec i odblokować bez przypału a nie podnosić telefon nad ryj albo się schylać nad niego XD
@Mirkosoft:
1. nie wiem co wy z tymi kablami robicie. Mi 7 lat służył jeden. A zamienniki, to się kupuje plecione, normalnej firmy, a nie na allegro "100% legit no scam" za dychę. Kupiłem taki za 5 dych w cortlandzie i normalnie działało wszystko. Zamiennik innej firmy
3. oj tak byczq, appka muzyki to nawet na macos jest #!$%@?
4. jak się nie umie używać telefonu, to tak to się kończy,
@Mirkosoft:
1. Kiedyś te kable faktycznie były #!$%@? jakości, ale to było w okolicach iPhone 4. Jeżeli psują ci się ajfonowe kable, to inne będą ci się niszczyły w takim samym tempie. Zawsze możesz sobie kupić zamiennik innego producenta, tylko nie chińczyka za 3zł, a coś, co ma certyfikat MFI. Taki sam problem będziesz miał z kablami USB-C do innych telefonów, jeżeli kupisz jakieś tanie gówno.
2. Następne słuchawki kup sobie
@Mirkosoft: A ja wręcz odwrotnie. Nie zmienię jabłka na androida a byłem kiedyś zaciętym androidziarzem. Może gdybym przesiadł się na iPhone’a gdzieś w okolicach 4 czy 5 to bym narzekał a tak to pomimo kilku rzeczy które nie do końca mi się podobają uważam że nawet flagowce z andkiem nie mają podejścia do iphoneów.
Nie. iPhone widzi twarz, ale nie rozpoznaje więc nie masz opcji na wpisanie PIN.


@Mirkosoft: Jest, robisz swipe w gore i naciskasz napis "Face ID"

Zamiast dotknąć palcem musisz przystawiać telefon do twarzy jak jakiś pajac


Ja trzymam normalnie w dole na wysokosci pasa i FaceID odblokowuje telefon, nie musze go przykladac do twarzy. Ono lapie naprawde z duzej odleglosci - np. jak mam telefon na szybie w samochodzie to odblokowuje
@Mirkosoft:
1. Nie wiem co ty robisz z tym kablem ale mój po dwóch latach wygląda zupełnie jak na początku. Kable kosztują teraz nie 100 zł, a 78. Na Amazon 78 zł https://www.amazon.pl/Apple-Przew%C3%B3d-USB-C-Lightning/dp/B09JR5M5LV?ref_=Oct_d_orecs_d_20788619031&pd_rd_w=7qT2O&content-id=amzn1.sym.5af30931-99eb-4405-9a9f-dceb5b6a0997&pf_rd_p=5af30931-99eb-4405-9a9f-dceb5b6a0997&pf_rd_r=RFPXBX09RW43233YTF7X&pd_rd_wg=Tdmpl&pd_rd_r=8df70db1-b30e-4b0a-8e04-6646c2c78816&pd_rd_i=B09JR5M5LV

2. Inni producenci też zlikwidowali wyjścia słuchawkowe i również będziesz się bujać z przejściówkami. Trochę tańszymi ale jednak.

3. Tutaj nie można się nie zgodzić. iTunes jest do przebudowy. Teraz jest na macu aplikacja muzyka i też jest
Kiedy fanatyk nie może dopuścić do siebie myśli, że ktoś może lubić inny telefon niż on xD


@cukru: tu chodzi o bzdurne argumenty przeciw co inni ludzie wypunktowali.
ad kabelka to za ~40zl mozna kupic kable 3w1 od baesusa i bez problemu dzialaja lacznie z transmisja danych, ale tez nie wiem co trzeba #!$%@? z kablem zeby sie zepsul. Mam jeszcze kabel od ip7 regularnie uzywany, ktorego nawet kilka razy roborock
tu chodzi o bzdurne argumenty przeciw co inni ludzie wypunktowali.


@geronimo80: Przecież w większości to punktowanie wygląda tak:

Mi się kabel nie zepsuł po dekadzie, nie wiem co z nim robisz.

U mnie Face ID działa wyśmienicie, nie wiem co z nim robisz.

Możliwość wgrywania aplikacji spoza sklepu? Na pewno chcesz instalować piraty.

Twoje akcesoria nie działają z iPhonem? Dziwne, moje działają.

A tak w ogóle to ty baitujesz/korzystałeś z iPhone'a
Skoro uważacie, że to bait to po co w ogóle dyskutujecie?


@cukru: bo jest śmiesznie ;)

Kurde to nie wiem, co można napisać jak ktoś twierdzi że kabel mu się #!$%@? regularnie conajmniej raz na rok.
Skoro u innych się nie #!$%@? to chyba z nim coś nie tak, nie wiem może sam gryzie kable, albo ma myszy o których nie wie, ale to mu w domu nie będę sprawdzał co
@Mirkosoft: napiszesz parę słów po użytkowaniu tego zenfona9? Potrzebuję niedużego telefonu, rozważałem S22, ale bateria i procesor... Według parametrów i nielicznych opinii ten zenfone wydaje się być idealny. Jestem ciekawy Twojej opinii (jeżeli nadal z niego korzystasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) )