Wpis z mikrobloga

Ej, muszę to zrobic. Ten januszex mnie dobija. Po kilku latach z iPhonem chyba zdecydowałem się go zmienić na Androida. Długo się nad tym zastanawiałem ale jest kilka rzeczy które mnie wkurzają w iPhonie i chyba przeważyły szalę:

1. #!$%@? kable do ładowania. Twój piękny biały kabel do telefonu się rozwali, prędzej czy później. W moim przypadku max rok. Raz że nagle zostajesz bez kabla i musisz jechać go kupić. Dwa że oryginalny, który i tak się rozpadnie, będzie kosztował ponad 100 zł. Trzy, jak wybierzesz zamiennik to jeden będzie działał, inny nie, jeszcze inny będzie ładował tylko jedną stroną złącza, inny się będzie rozłączał, a jeszcze inny będzie bez problemu ładował ale już nie prześlesz nim danych.

2. Wyjście słuchawkowe. Nie lubię i nie polubię dousznych słuchawek. Nie lubię też słuchawek na bluetooth Mam 3 zajebiste pary słuchawek, razem więcej warte niż ten iPhone kiedy był nowy. Ale muszę mieć pieprzony dongle żeby je podłączyć do telefonu. Jeżeli nie zdążę go zgubić to oczywiście się spieprzy bo jest wykonany z tego samego gównolitu co kabel do ładowania. I znowu myto 50 zł+ bo zamiennik nie będzie działał.

3. iTunes, gdyby istniał plebiscyt na najbardziej #!$%@? oprogramowanie na świecie to iTunes by zgarniał główną nagrodę każdego roku. No nie będę się rozpisywał bo nawet najbardziej zagorzali fani jabłka jakich znam podzielają moją nienawiść do iTunes.

4. FaceID, musisz używać FaceID a że czasem nie chce działać to już Twój problem. Leżysz na łóżku, po ciemku w nietypowej pozycji? Najpierw musisz się wyginać jak debil a FaceID i tak Cię nie rozpozna, ale nie dostaniesz opcji odblokowania PINem. Nie. iPhone widzi twarz, ale nie rozpoznaje więc nie masz opcji na wpisanie PIN. Chcesz zapłacić w sklepie? Zamiast dotknąć palcem musisz przystawiać telefon do twarzy jak jakiś pajac. FaceID wcale mi nie ułatwiło życia, wygodniej mi wchodzić w integrację ze sprzętem za pomocą palca niż za pomocą twarzy.

5. Mniej aplikacji, co prawda ten problem kiedyś był większy, ale wciąż się zdarza że jakiś producent nie ma apki na iOS. Żeby połączyć iPhone za pomocą WiFi z kompem muszę użyć iTunes. Na Androidzie mam wiele opcji. Apka z adblockiem do YT? Nie na iOS. Zapomnij też o wgrywaniu aplikacji z zewnętrznych źródeł, a ja lubię czasem pogrzebać.

6. Zewnętrzne akcesoria, to trochę powtórzenie pkt 1 i 2, Apple oczywiście robi wszystko żeby tylko ich akcesoria działały z ich sprzętem. I tyczy się to wszystkiego, od kabli, przez smartwatche po urządzenia do streamowania czy łączenia z NAS’em.

7. Notch, dlaczego kamera musi być na środku ekranu? Dlaczego?

8. Nie mam innych sprzętów Apple i może to jest mój problem. Z pewnością iPhone lepiej się odnajduje w jednolitym ekosystemie. Pewnie gdybym miał wszystko Apple i grzecznie kupował tylko ich akcesoria to może byłbym zadowolony z UX i nie miał problemu ich #!$%@? formatami. Ale nawet gdybym był miliarderem to nie chciałbym czuć się dymany przez firmę która ze mnie bezczelnie zdziera pieniądze. No kurła, kto normalny robi obudowę do telefonu ze szkła? Przecież to musi się rozwalić. A wtedy wymiana plecków droższa od wyświetlacza…

9. Polityka Apple, to już ma niewiele wspólnego z samym sprzętem. Nie lubię wielkich korporacji a Apple jest uosobieniem takiej organizacji. Ich polityka względem naprawy czy modyfikacji sprzętu, monopolistyczne zakusy, niszczenie mniejszych producentów pozwami i legionami prawników, eko-hipokryzja, spowalnianie starszych modeli, uchylanie się od wprowadzania standardów etc. Jest masa powodów żeby nie lubić Apple.

To co natomiast lubię w iPhone:

1. Jest śliczny. Niepojęte jest dla mnie że dziesiątki innych producentów nie potrafią zrobić czegoś równie ładnego co Apple. iPhone jest i pewnie bardzo długo będzie najładniejszym, najwygodniejszym i najprzyjemniejszym w dotyku sprzętem na rynku. Szkoda tylko że o ile nie chcesz co jakiś czas płacić za kosztowne naprawy to musisz go opakować w jakieś etui.

2. Po prostu działa. Jako pojedyncze urządzenie jest po prostu niezawodny, system jest bardzo stabilny a jedyne aplikacje które potrafią się wysypać to od jakichś mikro wydawców. Throttling jest ekstremalnie rzadki. Natomiast wizualna atrakcyjność iPhone’a przejawia się nie tylko na zewnątrz ale i system jest ładny, ma świetne animacje i jest intuicyjny.

3. Ma świetny soft do robienia zdjęć. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale mając porównanie z innymi sprzętami o podobnych lub lepszych parametrach to iPhone zawsze robił lepsze zdjęcia.

4. Aktualizacje które właściwie nigdy się nie kończą. To fajne że w kilkuletnim sprzęcie wciąż masz ten sam system co najnowszy sprzęt. Poniekąd wciąż otrzymujesz nowe funkcje i masz pewność że zewnętrzne aplikacje będą działać.

5. Bezpieczeństwo, na iOS nigdy się nie spotkałem z żadnym niebezpiecznym oprogramowaniem.

Ostatnio sporo widziałem wpisów od osób które się przesiadały z Androida na iPhone. Więc być może moje rozważania będą ciekawe. A może popełniam ogromny błąd i ktoś z podobnymi doświadczeniami potrafi mnie od tej decyzji odwieść.

Wybrałem Zenfone 9 bo podobają mi się wymiary, to że nie ma przeładowanego systemu oraz nie jest produkowany ani przez amerykańskie korporacje (Apple, Google) ani Chińskie, ale przez Tajwan ze wsparciem Koreańskiego Samsunga (ekran) i Japońskiego Sony (aparat).

#apple #iphone #smartfon #ios #android #telefony #asus
Pobierz Mirkosoft - Ej, muszę to zrobic. Ten januszex mnie dobija. Po kilku latach z iPhonem ...
źródło: comment_16630645976cMpfre2i7T4GF8tk3R3c4.jpg
  • 23
@maciejc: Hej, nadal korzystam. Nawet planowałem coś napisać po dłuższym czasie bo miesiąc to trochę krótko, ale wnoszę że planujesz zakup więc postaram się podzielić pierwszymi wrażeniami.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Chociaż główne różnice wynikają z racji systemu niż samego sprzętu. Jest kilka naprawdę sporych plusów oraz kilka mniejszych rzeczy które działają słabiej. Ale obstawiam że nie pytasz o różnice pomiędzy Androidem a iOS.

Co do samego Zenfone 9
Ale obstawiam, że nie pytasz o różnice pomiędzy Androidem a iOS


@Mirkosoft: Używam na co dzień obu systemów (do różnych celów), rozważam zmianę Samsunga S10e, z którego jestem bardzo zadowolony, ale bateria nie wytrzymuje dnia (a nie oglądam filmów ani nie gram). Chciałem zamienić go na równie kompaktowy telefon - głównym warunkiem są podobne/mniejsze wymiary. Drugi warunek to ciut mocniejsza bateria, i chciałbym, aby aparat był nie gorszy - a nawet
Pasuje mi aplikacja Galeria od Samsunga - czy Asus ma podobną?


@maciejc: nie wiem jaką ma Samsung :) ale mam standardowo dwie aplikacje jedna się nazywa Galeria a druga Zdjęcia. Korzystam z Galerii, jeszcze nie wiem czym się różnią. Zdjęcia jest chyba googlowa.

Czy w aplikacji Aparat możesz wywołać zrobienie zdjęcia gestem ręki (https://www.youtube.com/watch?v=rWIffphqzP8)?


@maciejc: nie widzę takiej opcji, ale podobno są gesty. Może lepiej poszukam wieczorem. Dam znać.