Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Przedszkole zgłosiło problem, że mój bombelek chce się bawić tylko z innym bombelkiem. Oba bomble w wieku 5 lat. Mój bombel jest smutny kiedy drugiego nie ma albo kiedy po przyjściu do przedszkola tamten bawi się już z innymi. Przedszkolanki zgłosiły problem i tyle. Nie przedstawiły żadnego rozwiązania. Psychologa w szkole nie ma. Ja w swojej ponadprzeciętnej umiejętności googlowania poznałem opinie z polskich i anglojęzycznych forów. Czyli: nie przejmuj się. Jak podejść do takiego problemu? Już zacząć nosić worek pieniędzy psychologowi dziecięcemu? W ogóle czy przedszkole nie powinno mieć własnego psychologa, który zbierze opinie nauczycielek, pojeździ, poobserwuje? Ten drugi bombelek zgłosił jednej przedszkolance, że mój go zamęcza, a ona (ten obcy bombel) chce się bawić z innymi dziećmi a nie tylko z moim. Czy wobec tego nie łatwiej by było aby ten obcy bombel powiedział wprost mojemu, że nie chce się z nim bawić zamiast udawać ze wszystko jest ok a po kryjomu skarżyć? Ciężki temat dla mnie, bo jestem szewcem a nie psychologiem, ale może jakiś 15 latek się wypowie
#dzieci #psychologia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6319e733ca8dcba1dc1bc80e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 11
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: może jak będziesz poświęcał czas i uwagę swojemu "bomblowi" to nie będzie obsesyjnie szukał emocjonalnego ukojenia u innych ludzi? w tym przypadku rówieśnika ale równie dobrze mogłaby to być pani przedszkolanka, moim zdaniem dziecko jest samotne, może czas na rodzeństwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
nie łatwiej by było aby ten obcy bombel powiedział wprost mojemu, że nie chce się z nim bawić zamiast udawać ze wszystko jest ok a po kryjomu skarżyć?


@AnonimoweMirkoWyznania: to jest 5-latek, co ty wymagasz od niego?
to ty swojemu dziecku to powiedz, w formie jaka go nie zrani za bardzo, i wychodź z nim na place zabaw itp niech ma interakcje z innymi dziećmi bo zgaduję że jedynak
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja bym spytała nauczycielkę jakie widzi rozwiązanie oraz co się dzieje z Twoim dzieckiem gdy nie ma kolegi? Siedzi sam na dywanie i patrzy się w ścianę czy co? To również zadanie nauczyciela wciągnąć dziecko w interakcje z innymi dziećmi. Wszystkie te pytania zadbałabym nauczycielowi droga emaliową.
  • Odpowiedz
UkrytaTowarzyszka: Dzieci mają różne fazy, spróbuj porozmawiać z nim:
1. zapytać czemu chce się bawić tylko z tym drugim dzieckiem, poprowadź rozmowę tak aby mówiło o swoich odczuciach, a nie o tym co uważa o nim
2. jeśli będziesz wiedział dlaczego tak się zachowuje, będziesz mógł znaleźć rozwiązanie aby zaspokoić jego potrzeby.
Np. postarać się żeby poznało inne dzieci spoza przedszkola, nieraz wystarczy dać mu jakąś zabawkę, albo podsunąć "challenge" żeby się dowiedziało jakiejś rzeczy o 5 innych dzieciakach (np. ulubiony kolor) i ci później powiedziało. Rozwiązanie będzie zależne od problemu, dlaczego tak robi. Spróbuj się wczuć w dziecko i zrozumieć. Może faktycznie brakuje mu jakiejś figury czy poczucia bezpieczeństwa.

Nie mów dziecku na pewno że to drugie się nie chce z nim bawić ani nie zakazuj tego. To jak się zachowuje w przedszkolu to jest problem przedszkolanek do
  • Odpowiedz
EzoterycznyKoczkodan: @girlsjustwannahavefun: Po prostu nie ma psychologa. Rozwiązanie pań: „mówimy, zachęcamy aby bombelek bawił się z innymi. W zabawach w pary łączymy z kimś innym niż ten wyjątkowy bombel”

@Opportunist: bombel ma moją i matki uwagę i czas. Ma również rodzeństwo już chodzące i mówiące, jednak młodsze o 3 lata.

@Natna213: kiedy już smutek minie to bawi się z innymi. Kiedy bombel przyjaciel wraca to istnieje tylko on. Nauczyciele wciągają dziecko w interakcje z innymi. Czyli przy zabawach w parach łączą z innymi albo
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: To w takim razie może po prostu to jego przyjaciel? Rozmawiałeś z nim na ten temat dlaczego tak lubi tego chłopca? Zamiast się domyślać i zgadywać czy przerzucać odpowiedzialność na inne 5 letnie dziecko czy przedszkolankę czy psychologa to porozmawiaj z nim, kto ma ci wychować dziecko i wyjaśnić mu emocje oraz co można robić a co nie jak nie ty? Brzmisz jakbyś sam urodził się wczoraj.
  • Odpowiedz
DobraRopucha: Jak wytłumaczyć dwóm dorosłym kobietom z wyższym wykształceniem, że dogrzewanie mieszkania kuchenką gazową grozi zatruciem i powoduje wilgoć i grzyba w mieszkaniu? Po śmierci dziadka nie miał kto ogarnąć pieca na węgiel, wiec babka zaczęła dogrzewać mieszkanie kuchenką. Moja matka podpatrzyła pomysł i robi tak samo. Na szczęście okna babki są tak stare i nieszczelne, że chyba to ją ratuje przed zatruciem. U mojej matki nie mam pojęcia, chyba dobra
  • Odpowiedz