Wpis z mikrobloga

#energetyka #energia #ekologia #fotowoltaika #budownictwo #budowadomu

Powiedzcie mi czy ktoś jeszcze w dzisiejszych czasach decyduje się na kolektory słoneczne/ panele solarne?

Zastanawiam się czt dzięki ich wydajności nie zrobić sobie ogrzewania podłogowego + ogrzewanie wody użytkowej.

Nie wiem natomiast co zrobić latem z nadmiarem ciepłej wody która mógłby generować. Myślałem jak zamienić parę wodną na energię elektryczną ale nie znanalazlem do kupienia domowej turbiny wiatrowej. A upuszczanie wody do odpływu mi się nie podoba.

Pewnie padnie propozycja że pompa ciepła + panele PV i jestem ustawiony. Ale przez zmianę ustawy średnio mi się to podoba.

Wiadomo pompa ciepła to latem klimatyzacja a w zimie ogrzewanie.

Ale zastanawiam się po prostu jeszcze nad tymi kolektorami jak to ugryźć i czy ma to rację bytu bo osiąga to zawrotne temperatury jak widziałem
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@balbezaur jak woda w bojlerze osiąga 85 stopni to uruchamia sie cyrkulacja wody. W ciągu 5 minut spada o nawet 15 stopni. I tak w kółko. Zimą nie ma z tym problemu i sterownik sam wymusza cyrkulacje raz na dobę. Czasami wspomaga sie grzałką. Zasobnik 300 (270 wody) litrów i 24 rury.
  • Odpowiedz
@balbezaur: ja mam jedną PC do grzania domu i CWU. Panasonic Aquarea. Dodatkowo dom w standardzie prawie pasywnym, zorientowany wg stron świata (przeszklenia głównie południe i zachód, poza 1 oknem brak przeszkleń na północ) aby mieć jak największe zyski słoneczne. Na lato opuszczane żaluzje fasadowe aby dom się z kolei nie przegrzewał.
  • Odpowiedz