Wpis z mikrobloga

#energetyka #energia #ekologia #fotowoltaika #budownictwo #budowadomu

Powiedzcie mi czy ktoś jeszcze w dzisiejszych czasach decyduje się na kolektory słoneczne/ panele solarne?

Zastanawiam się czt dzięki ich wydajności nie zrobić sobie ogrzewania podłogowego + ogrzewanie wody użytkowej.

Nie wiem natomiast co zrobić latem z nadmiarem ciepłej wody która mógłby generować. Myślałem jak zamienić parę wodną na energię elektryczną ale nie znanalazlem do kupienia domowej turbiny wiatrowej. A upuszczanie wody do odpływu mi się nie podoba.

Pewnie padnie propozycja że pompa ciepła + panele PV i jestem ustawiony. Ale przez zmianę ustawy średnio mi się to podoba.

Wiadomo pompa ciepła to latem klimatyzacja a w zimie ogrzewanie.

Ale zastanawiam się po prostu jeszcze nad tymi kolektorami jak to ugryźć i czy ma to rację bytu bo osiąga to zawrotne temperatury jak widziałem
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@balbezaur: montuje się chyba już przeważnie tylko do grzania wody w basenie. Nada się do CWU jak masz bardzo duży zasobnik. Albo jak masz kocioł który musisz ręcznie rozpalać. Ale ogólnie to średnie rozwiązanie.
@balbezaur: kolektory są spoko parę osób znajomych ma i od końca marca do października cwu mają z solarów kwestia odpowiedniego dobrania zasobnika aby w lato nie gotowała się w nim woda. Zbadaj czy jest możliwość ich zakupu na wiosnę nie dało się ich kupić bo w magazynach pustki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@balbezaur: PV+ pompa ciepła, obecna ustawa nie jest zła. Bo przy dużych wzrostach cen energii na giełdach i regulowanej cenie dla konsumentów można wyjść na tym lepiej niż na starych zasadach ( tak jest obecnie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bb89: mam płytki w kuchni i łazienkach na gipsie. 8 lat nic się nie odkleiło a potrafi pójść z pieca 55 stopni w podłogę:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@balbezaur: ja mam pv na dachu i grzeje grzałka wodę. Pv niestety nie bulansuje mi calego roku na grzalce. Zastanawiam się nad dorzuceniem 1 małego solara by w lato coś tam podnosił temperature i mniej pradu szło. Tak wiem, pompa ciepła itp ale mam gaz i w miarę nowy pięć i nie widzi mi się zmieniać za worek hajsu.
@zibizz1: tak ale aktualnie jak czytałem i dobrze to zozumjalem to ok 220zl jest za wyprodukowanie po rady a 650zl płacisz jak korzystasz z tego prądu? Wiem że jak przedtem był współczynnik 0.8 tak teraz jest 2.6 chyba
@balbezaur

Nie wiem natomiast co zrobić latem z nadmiarem ciepłej wody która mógłby generować.


Właśnie dlatego ludzie decydują się na PV. Oddajesz prąd w "magazyn" latem i wykorzystujesz zimą. Przy kolektorach tak nie zrobisz.
Po drugie prąd jest bardziej uniwersalny, bo zagrzejesz wodę od CO/CWU i też zasilisz urządzenia domowe. Przy kolektorach masz tylko CO/CWU i Latem problem z nadmiarem ciepła jak nie zużyjesz tego ciepła.

Jak chcesz tym grzać dom, to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@balbezaur: ciekawe tylko czy spolki energetyczne będą chciały i jak wysoko URE pozwoli od stycznia podnieść ceny sprzedaży. Rynkowa cena dla konsumentówti powinno być miinimum 1500/MWh brutto na 5% VAT
@balbezaur: nie mają racji bytu w nowym domu. U nas pompa ciepła (która grzeje dom) do grzania CWU 300 litrów w lecie bierze 25 - 30 kWh miesięcznie i to bezpośrednio jako konsumpcja na miejscu z fotowoltaiki (grzanie CWU ustawione na 11-13).

Nie wiem ile kosztują solary ale nawet jakby kosztowały tylko 2 tys. to zwracać się będzie przez 20 lat. I niepotrzebnie komplikujesz sobie całą instalację.

Natomiast dogrzewanie domu za