Wpis z mikrobloga

@Wariner: @Pozdzierany_Gumolit: mam prawko od 13 lat ale z taką bezmyślnością na drodze się jeszcze nie spotkałem, jadę sobie do roboty rano, prosta droga, przede mną tir z naczepą zwalnia bo chce skręcić w lewo zatrzymuje się przepuszcza auta z drugiej strony, skręca w lewo w tą samą ulice co ja i przejeżdża ,ja jechałem za nim , za mną peleton aut stojących, ja dawno kierunek w lewo włączony chce
@bary94pl: koniecznie, na skręcającym spoczywa cały obowiązek bezpiecznego wykonywania manewru.


@paruwczak: gówno prawda, te przepisy nie obowiązują już od wielu lat. Skręcający ma wyłącznie odpowiednio wcześniej sygnalizować i nie musi cały czas patrzeć w lusterko
@paruwczak:

na skręcającym spoczywa cały obowiązek bezpiecznego wykonywania manewru.

Widzę, że ostatni raz miałeś do czynienia z przepisami jakieś 25 lat temu.

Bo mniej więcej od tylu lat nie ma już w PoRD przepisu, który mówił, że skręcający w lewo ma upewnić się czy nie zajedzie drogi wyprzedzającemu go pojazdowi i pojawił się przepis mówiący o tym, że zabronione jest wyprzedzanie z lewej strony pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo.
jeśli ktoś #!$%@? 120km/h, to możesz patrzeć i z 3 razy w lusterko przed wykonaniem manewru, i go nie dostrzec. Jest wiele czynników, które wpływają na to, że to właśnie taki #!$%@?ący motocyklista zostanie uznany winnym.
@paruwczak:
@paruwczak: nie wiem czy ty tak na serio czy zarzutka?

art. 24 ust. 5

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony


https://adwokatwiatrowski.com/2019/02/20/kolizja-styku-manewrow-wyprzedzania-skretu-lewo-ponosic-odpowiedzialnosc/

Tu masz artykuł na ten temat, opisujący jak zmieniły się przepisy i jak zmieniło się orzecznictwo sądów (w tym SN) w takich sprawach
@paruwczak: proszę bardzo:

Dz.U.2022.988 t.j. Akt obowiązujący
Wersja od: 13 maja 2022 r. do: 3 września 2022 r.
Art. 24. [Wyprzedzanie]
1.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1)
ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2)
kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3)
kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany