Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy suplementacja kreatyną w znacznym stopniu wynosi poziom kreatyniny i obniża gfr? Morfologia wykazała górną granicę prawidłowego zakresu i lekarz rodzinny zalecał mi zaprzestać suplementacji. Dodam ze w dniu badania miałem jakoś tydzień przerwy w suplementacji. Na necie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Dzięki ;) #trening #suplementy #zdrowie #silownia #dieta #mirkokoksy #fitness
  • 12
@bleiddze: Tak, metabolitem kreatyny jest kreatynina. To normalne, że jak jej spożywasz więcej to organizm produkuje więcej kreatyniny. Podobnie jest u osób jedzących duże ilości mięsa. Nie u każdego coś takiego wyjdzie w badaniach ale u części na pewno. Napisz mi proszę ile ważysz i ile g kreatyny dziennie jesz?
@dsomgi00: Właśnie mi tez wyszło ok 1.3, kreatynę suplementuję w ilości 5g/dzień. Dlatego nie wiem czy jakoś tym się przejmować, czy to zwykle zjawisko. Jakby nie patrzeć to dalej wartość prawidłowa wiec chorobę nerek raczej można wykluczyć
@bleiddze: GFR jest wyliczany na podstawie tablic parametrów dla przeciętnych osób w danym wieku (wiek, płeć, rasa no i stężenie kreatyniny we krwi)

nie uwzględniają żadnych osobistych uwarunkowań, czy ktoś suplementuje kreatynę czy nie, czy ktoś ćwiczy czy nie

skoro suplementujesz kreatynę to jest to normalne, że badanie na stężenie kreatyniny we krwi będzie wyższe niż u przeciętnej osoby i stąd wyliczony na podstawie standardowych tablic wskaźnik GFR będzie w górnych
@bleiddze: generalnie trafiłeś po prostu na takiego po prostu typowego lekarza lekarza, widzi H mówi, żeby przestać i nie ma czasu zastanowić się nad twoim przypadkiem

ja jak kiedyś odhaczałem badania kontrolne to lekarz na to powiedział, żeby tylko dbać o nawodnienie organizmu, żeby nerki miały czym to wypłukiwać

kreatyna to suplement znany od kilkudziesięciu lat, 5g dziennie i jazda
Korzystając jeszcze z okazji, bo widzę że dysponujecie pewną wiedzą, chciałem zapytać jaki macie stosunek do aakg. Różne rzeczy niestety można przeczytać w jnternecie, głównie odnośnie jej szkodliwego działania (zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych etc). Stosowałem już wcześniej aczkolwiek pewne wydarzenia na początku sierpnia znacznie zahamowały moją aktywność na siłowni, duży stres itp spowodował że teraz zastanawiam się kilka razy zanim wezmę coś co wpływa w jakimś stopniu na moje zdrowie. Kardiolog wykluczył
@bleiddze arginina np. w formie AAKG, cytrulina, czy betaina, czy produkty bogate w azotany jak buraki mogą zwiększać światło naczyń krwionośnych, co usprawnia krążenie. Azotany zawarte w żywności np. są sklasyfikowane w grupie A w Australian intitute od sport, jako w pełni bezpieczne i skuteczne. Nie widziałem też żadnych rzetelnych badań na temat szkodliwości argininy, ale jak masz wątpliwości pij sok z buraka, jedz buraki i szpinak, będzie równie dobrze.