Wpis z mikrobloga

1/5
Zacznę od tego, dlaczego zautomatyzowałem foliak.
Mam na działkę 10k w jedną stronę.
Paliwo jest po 7zł, a samochód pali 14l/100km
Matematykę zostawiam wam XD

Założenie było takie, by:
- nie był to przerost formy nad treścią (arduino + programowanie + aparatura z NASA XD)
- samo się otwierało i zamykało (lub ręcznie jak przyjdzie huragan)
- samo się podlewało
- samo się wentylowało w przypadku przekroczenia parametrów
- kamerka, by
Pobierz b.....k - 1/5
Zacznę od tego, dlaczego zautomatyzowałem foliak.
Mam na działkę 10k ...
źródło: comment_16616848444MPkm77B5c6lCFh9QeqCw4.jpg
2/5
Internet:
Trza było kupić większą skrzynkę elektryczną która mieści router i telefon.
Całe szczęście miałęm fajny routerm który po usb ładuje telefon i sieje net. (a nat z telefonu i sim com dostał od pleya)
Internet musi być, by działało to zdalnie i bym mógł z domu sterować ręcznie lub podglądać.
Do podglądania kupiłem tanią kamerkę 360 na aledrogo i okazuje się... że działa.
Pobierz b.....k - 2/5
Internet:
Trza było kupić większą skrzynkę elektryczną która mieści r...
źródło: comment_16616848688fBvY85ZdUYNrg4GY1KONH.jpg
3/5
Podlewanie:
Tu nie oszczędzałem, zawór mosiężny i mocny - z 200zł na allegro i mogę to wykorzystać do innych rzeczy.
Jest on na 12v (bezpieczeństwo, bo woda) i uruchamia go zasilacz do ledów (taki tani gniazdkowy za 30zł), a zasilacz uruchamia chińska kostka (za 40zł).
Nie ma tu cudów. Kostka ma ustawione by działała maxymalnie 20m (nawet jak wciśniecie przypadkiem podlewanie to ona i tak się wyłączy a nie zaleje wam
Pobierz b.....k - 3/5
Podlewanie:
Tu nie oszczędzałem, zawór mosiężny i mocny - z 200zł na ...
źródło: comment_1661684883xWFFNOFxN0Cl7bVdhZVCcX.jpg
4/5
Zamykanie drzwi:
Tu sprawa się totalnie skomplikowała. Nie ma sensu ładować się w automatykę bramową (bo jest droga). Na biedę można mieć drzwi cały czas otwarte, gorzej gdy przyjdzie huragan
to wtedy kończy się wasza przygoda z pomidorami XD.
Kupiłem testowo siłownik o klapy elektrycznej volvo (60zł) i po wyciągnięciu sprężyny, okazało się, że działa on naprzemiennie i jest wystarczająco mocny oraz ma wystarczający wysięg,
by zamykać i otwierać drzwi. Dokupiłem
Pobierz b.....k - 4/5
Zamykanie drzwi:
Tu sprawa się totalnie skomplikowała. Nie ma sensu ł...
źródło: comment_1661684898fr3JreAzNNroi2TnbCYWTX.jpg
5/5
Wentylacja mechaniczna:
Tu cudów nie ma, ale w grę wszedł czujnik temperatury i wilgotności. (200zł wentylator + 60zł czujnik).
Kostka on/of + czujnik. W apce ustawiony scenariusz, że gdy temperatura przekroczy 31'c to ma załączyć wentylator (on też ma timer 20min jak woda i jeśli zbije temperaturę to się wyłączy, jeśli nie to chodzi do skutku).
Na chwilę obecną wentylator działa również ze względu na wysoką wilgotność by ją zbijać.
Czujnik
Pobierz b.....k - 5/5
Wentylacja mechaniczna:
Tu cudów nie ma, ale w grę wszedł czujnik tem...
źródło: comment_1661684912O6xCtwaPjBxpXzYWkUanOv.jpg
Najlepsze jest to, że nie liczyłem, że to będzie tak dobrze i sprawnie działać.
Przydałby się czujnik wiatru (i nie ma takiego dla tuya) by np. drzwi podczas dużych wiatrów same się zamykały.
Czy założył bym to drugi raz? Oczywiście i to nawet mając folię/szklarnię przy domu. Chodzi o tą wygodę i, że nie zapomnę o np podlewaniu, otwarciu folii i się rośliny mi ugotują itp itd.
Z 75 krzaków zebrałem z
Pobierz b.....k - Najlepsze jest to, że nie liczyłem, że to będzie tak dobrze i sprawnie dzia...
źródło: comment_1661684925artbq4VehFXPVkfolJbdeo.jpg