Wpis z mikrobloga

Witam,

Obecnie jestem na wypowiedzeniu w obecnej firmie. W ciągu 3 lat stworzyłem mnóstwo makr w vba oraz kilka autorskich programów w c# (trackery, bazy danych itp).
Czy w przypadku mojego odejścia obecną firma może z nich korzystać?
Moje stanowisko to typowy Klepacz SAP, makra pisałem aby usprawnić pracę sobie i innym, często bez wiedzy IT czy menago.
Programy pisałem równiez pod siebie, na domowym kompie, pracowniczy miał blokady i nie moglem tworzyć w Visual studio aplikacji desktopowych.
W takim przypadku czy w przypadku mojego odejscia, pracodawca może z nich korzystac?

#prawo #prawoautorskie #it #firma #vba #programowanie
  • 33
@kinab: na UoP i zleceniu jest pozamiatane, domniemanie przeniesienia praw autorskich. Na B2B czeka cię batalia sądowna. Ponoć do wygrania ale jak wiadomo każdy wypadek jest inny.
@kinab: zacząłbym od tego czy tworzyłeś to w ramach obowiązków w pracy, czy jako hobby w domu i tylko przyniosłeś "darmowe" narzędzie do pracy (analogią byłoby współtworzenie jakiegoś opensource w wolnym czasie a potem korzystanie z niego w pracy)
@PaaD: trackery były tworzone w domu, w pracy kompy poblokowanie, więc nie było możliwości pisania desktopowych appek.
Krótko apki w w c# pisane po godzinach pracy na domowym sprzęcie.
Makra vba pisane w pracy
@Ursus-maritimus, @cohontes
Nie mam zamiaru w nich nic naprawiać, psuć itp.
Jedynie pracodawca wiedząc że odchodzę daje mi procesy do usprawnienia, pytanie czy muszę się ich podejmować jak nie są one (usprawnienia, makra itp) wpisane w zadaniach w ramach umowy o pracę
@kinab:

No to przynajmniej z makrami sprawa jasna - za nie otrzymałeś już wynagrodzenie.

Apki moim zdaniem są Twoje, ale ja jestem devem a nie prawnikiem ( ͡° ͜ʖ ͡°), i po prostu nie wgrywałbym na służbowy sprzęt niczego bez określonej licencji. IMHO możesz właśnie dodać info o licencji albo odinstalować i już ( ͡º ͜ʖ͡º)

Możesz spróbować też skonsultować się z
Czy w przypadku mojego odejścia obecną firma może z nich korzystać?

Moje stanowisko to typowy Klepacz SAP, makra pisałem aby usprawnić pracę sobie i innym, często bez wiedzy IT czy menago.

Programy pisałem równiez pod siebie, na domowym kompie, pracowniczy miał blokady i nie moglem tworzyć w Visual studio aplikacji desktopowych.

W takim przypadku czy w przypadku mojego odejscia, pracodawca może z nich korzystac?


@kinab:

Sprawa nie jest czarno-biała.

Jeśli robiłeś