Wpis z mikrobloga

Hej mirki, chcę podpisać umowę z DJ-em na zapewnienie oprawy muzycznej na wesele, dostałem umowę, ale nie ma tam nic o tym kto jest administratorem moich danych osobowych. Do umowy muszę przesłać oprócz ofc imienia i nazwiska, m.in. nr dowodu osobistego i numer PESEL. Jakby nie patrzeć to są to dość wrażliwe dane i zdziwiło mnie, że w umowie nie ma żadnej informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. Jak to wygląda od strony prawnej? W razie czego mogę podrzucić link do wzoru umowy na priv, bo jest taki dostępny na jego stronie.

#wesele #rodo #prawo
  • 10
@Lempek: teoretycznie powinna tym być taka informacja, ew. obowiązek informacyjny powinien być spełniony w inny sposób. nr dowodu jest całkowicie zbędny dla takiej umowy.
@Karoleer: wiem, że źródło trochę z dupy (chociaż swoją drogą jest to serwis istniejący już kilka lub nawet kilkanaście lat i z całkiem niezła renomą): https://www.weselezklasa.pl/poradnik/umowa-dzidzejem-wodzirejem-wesele/

Umowa z didżejem lub wodzirejem powinna zawierać:

(...)

2. Osoby, między którymi jest zawierana transakcja: Zleceniodawca (Zamawiający) – jedna osoba np. Pan Młody albo Pani Młoda, Zleceniobiorca (Wykonawca) – Firma/DJ, z którym zawieramy umowę. Należy wymienić imię i nazwisko/nazwa firmy, dokładny adres, numer dowodu osobistego,
@Adams_GA: czy w przypadku umowy między wykonawcą a zleceniodawcą, to wykonawca jest zawsze odpowiedzialny za przetwarzanie danych osobowych, chyba że jest zapisane inaczej?
@Adams_GA: no trochę robię, trochę nie. Czytałem umowę i tylko rzucił mi się w oczy brak takiego zapisu, ale ja się nie znam, więc wolałem zapytać (nawet randomowych mirków z wykopu). Jak podpisywałem umowę z salą weselną to był nawet oddzielny dokument o przetwarzaniu danych osobowych. Koniec końców nr dowodu i PESEL to są dane wrażliwe, nie podajesz ich na ulicy czy jak zamawiasz burgera.
@Lempek:

Koniec końców nr dowodu i PESEL to są dane wrażliwe, nie podajesz ich na ulicy czy jak zamawiasz burgera.

Technicznie: w świetle m.in. RODO dowód i PESEL to nie są dane wrażliwe. Dane wrażliwe to np. Twoja orientacja seksualna, przynależność do Świadków Jehowy, informacja że jesteś chory na AIDS, informacja o zaszczepieniu na chorobę zakaźną X, Y albo Z.

Art. 9 RODO:

"1. Zabrania się przetwarzania danych osobowych
@Dutch:

Technicznie: w świetle m.in. RODO dowód i PESEL to nie są dane wrażliwe. Dane wrażliwe to np. Twoja orientacja seksualna, przynależność do Świadków Jehowy, informacja że jesteś chory na AIDS, informacja o zaszczepieniu na chorobę zakaźną X, Y albo Z.


W sumie masz rację, dzięki za sprostowanie.

@ReceNaGloweKasztanie: ¯\_(ツ)_/¯, tyle się trąbi o RODO i ochronie danych osobowych na około, ponadto raz na jakiś czas pojawiają się wykopy, że
@Lempek:

ponadto raz na jakiś czas pojawiają się wykopy, że ktoś wziął jakiś pseudo-kredyt czy pożyczkę na wykradzione dane

To tzw. błąd przeżywalności :) Eksponowane medialnie są te przypadki, w których rzeczywiście doszło do wyłudzenia kredytu albo włamania na konto, ale to margines. PESEL i nr/seria dowodu to nadal zazwyczaj za mało, by doszło do takiego zdarzenia. Kiedyś np. w którymś z Banków była poważna luka w zabezpieczeniach pozwalająca na machlojki