Wpis z mikrobloga

Mireczki, moglibyście doradzić bo ja już kurla nie wiem.

Tyle razy się dowiadywałem od lekarzy, czy z artykułów na necie że genetyczne obciążenie rakiem nie ma miejsca jeśli ten rak był w bardzo podeszłym wieku.

Aż tu nagle mnie jeden lekarz niemalże #!$%@?ł że jak moja babcia miała raka jelita to cała rodzina MUSI sobie zrobić kolonoskopię!!11oneone. I ze ja muszę kiedy tylko bede mógł.
(27 lvl here i ten rak jelita to był dosłownie jeden przypadek u babci w wieku 83 lat)

Na codzień #uk #emigracja i miałem wrażenie że tam lekarze maja wywalone i wrzucają paracetamol na wszystko ale teraz zaczynam rozkminiać czy to niektórzy polscy lekarze czasem nie próbują trzepać hajsu i nawrzucać pięćdziesiąt badań.

Miałem podobna sytuacje jak z podejrzeniem naczyniaka na wątrobie w UK kazali czekać pare miesięcy i zrobić ponowne usg a w Polsce mi babka kazała robić tomografie od razu. Potem Mireczki mi pisały że to był overkill w opór.

#medycyna #kiciochpyta #zdrowie #zalesie
Pobierz Buntro - Mireczki, moglibyście doradzić bo ja już kurla nie wiem. 

Tyle razy się dow...
źródło: comment_1661407755MRWRTz00iBc0yNIrM3M3sN.jpg
  • 13
@Buntro:

niektórzy polscy lekarze czasem nie próbują trzepać hajsu i nawrzucać pięćdziesiąt badań

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Służba zdrowia działa jak działa. O ile zlecenie czegoś takiego na NFZ nie pozostawia wątpliwości raczej o tyle prywatnie jest różnie.
@Buntro NHS co pewien czas publikuje raporty czemu i co jest badane profilaktycznie, bo w praktyce sluzby zdrowia badanie wszystkiego wcale dobre nie jest. Np bodajże w przypadku prostaty albo nerek w USA przez silne badania profilaktyczne (bo tam się na tym zarabia) więcej pacjentów umiera wskutek powikłań po niepotrzebnej operacji niż by umarło wskutek niezdiagnozowana guza (bo większość zmian w tym obszarze jest albo niegroźna, albo rozwija się na tyle wolno,
@Buntro moim zdaniem wynika to z tego, że Polska jest bogatszym krajem niż UK. W Polsce jak boli noga - USG lub rentgen. W UK - ibuprofen i Netflix (nie dajcie się zwieść paracetamolem - tu potrzeba mocniejszych leków). W Polsce znajdą menela pod ławką - tomografia. W UK - niech uważa na siebie. Boli w UK? Paracetamol i jak będzie pan żył to proszę przyjść za tydzień.
Brytyjczycy (przynajmniej według plakatu
@Strahl: W przypadku prostaty można robić badanie PSA z krwi, w Polsce śmieszny koszt a chyba mało komu lekarze pierwszego kontaktu zlecają czy nawet zalecają na własną rękę je robić.
@Lanza: polowa mojej pracy to onkologia, mniej wiecej wiem o czym mowie :) badanie PSA populacyjnie to perwersja, pacjent musi byc dobrze poinformowany na temat korzysci i problemow wynikajacych z tego badania i w odroznieniu np od kolonoskopii nie ma stwierdzonych przesadnych korzysci z tego badania na poziomie populacji ogolnej. Wyciagajac z wytycznych

W przypadku mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat decyzja o poddaniu się okresowym badaniom przesiewowym w
@Strahl Więc jaka lepsza metoda wczesnej diagnozy raka prostaty? PSA to chyba najszybszą i najprostsza metoda stwierdzenia czy dzieje się coś złego. Podwyższony poziom to jeszcze nie nowotwór ale znak, że dalsza diagnostyka jest wskazana. Biopsji nie zalecają od tak, najpierw wykluczają infekcje i stany zapalne, potem badanie per rectum i jeśli jest wskazanie to biopsja. Nietrzymanie moczu czy inne powikłania są przejściowe i to niewysoka cena za wczesne zdiagnozowanie tego nowotworu,