Wpis z mikrobloga

Chciałbym się z wami podzielić małą ciekawostką architektoniczną jaką odkryłem niedawno we #wroclaw.

W dzielnicy Karłowice, przy ul. Nabielaka znajduje się kilka ciekawych budynków o dość nietypowej budowie jak na polskie realia. Z zewnątrz wyglądają na budynki w typie polskiej kostki z lat '70 - '80 jednak kiedy im się przyjrzymy to zauważyć można, że są ze sobą w dziwny sposób połączone tworząc duże prostokątne formy, w których brak jakichkolwiek przerw. Posiadają wiele wejść wzdłuż każdej ze ścian. Można więc się zastanowić czy w tych domach jest dużo światła skoro zewsząd graniczą ze sobą sąsiedzi? Z pomocą przychodzą zdjęcia z satelity ( ͡° ͜ʖ ͡°) i okazuje się, że mają one po środku patia! Podobno miały one pełnić funkcję wspólnego miejsca dla sąsiadów do socjalizowania się. Okna i ściany zostały tak umiejscowione, że zapewniały prywatność i nie wychodzą naprzeciw siebie.

Bardzo mi się kojarzy to z amerykańskimi domami budowanymi wg. podobnej koncepcji w latach '60 - '70. Nie wiem czy mają jakąś specyficzną nazwę ale ta wrocławska forma być może była nimi inspirowana.

Fajne zdjęcie z drona: https://www.fotopolska.eu/1397454,foto.html
Więcej zdjęć ze streetview w komentarzach

#architektura #prl
Szczaf - Chciałbym się z wami podzielić małą ciekawostką architektoniczną jaką odkrył...

źródło: comment_1661098992dJE5cJZWlSua1ukoQsWr1h.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Szczaf: kiedyś często bywałem w jednym z nich, znajomi rodziców (z którymi obecnie nie mam kontaktu). Bardzo przestronne i to patio w środku daje ogrom światła do środka. Problem taki, że cały dom jest przechodni - bo kolejne pokoje są wzdłuż patio. Może w innych było to rozwiązane inaczej, ale w tym w którym bywałem często było dosyć dziwnie... no i pamięć może szwankować, bo ostatni raz byłem tam ze 20
  • Odpowiedz