Wpis z mikrobloga

Pytanie o podatek BPM. Auto kupione w 2019 chce zabrać do Holandii jednak te jest własnością mojego ojca ale tylko ja je użytkuje. Czy przy podatku BPM chodzi tylko o datę zakupu auta czy o datę kiedy stałem się prawnym właścicielem auta? #holandia
  • 8
@szmichal: nie wiem jak to teraz wygląda. Za czasów jak miałem polskie blachy to dało się tylko w taki sposób, że dawało się dowód rejestracyjny mechanikowi i on wysyłał do polski do znajomego i tam podbijali. Teraz chyba nie musi to być w dowodzie? więc teoretycznie powinno być łatwiej, ale to już musisz pytać u polskich mechaników :)
@szmichal: Policja może zlawetować samochód przy pierwszej kontroli. Tzn dadzą Ci pół godzinki na przyjazd właściciela pojazdu.
Najlepiej przerejestruj na siebie, albo dodaj jako współwłaściciela 50%.

W przypadku podróży pożyczonym od osoby lub instytucji pojazdem i/lub przyczepą warto pamiętać o zabraniu ze sobą pełnomocnictwa na jego/ich używanie za granicą. Polski Związek Motorowy wystawia dokument pełnomocnictwa dla osób wyjeżdżających zagranicę pożyczonym pojazdem który zawiera dane osób i pojazdu. Niniejszy dokument jest zatwierdzony
@nawri: Golf V, 2008 rok, 1.4 benzyna. Właśnie ten BPM może iść w tysiąc euro co jest 1/3 wartości auta (nie wiem jak to wyliczyć ;/). Jako że będę mieszkał w Amsterdamie to plan jest taki, by pojechać autem z rzeczami a samochód zostawic w polsce na święta/
@szmichal: BPM - jednorazowo 1.628,-€. Podatek drogowy 611,68€ rocznie. Jednak wydaje mi się że podatku BPM mógłbyś uniknąć przez mienie przesiedleńcze.