Wpis z mikrobloga

Mam problem z odbieraniem stacji radiowych w ciągniku - i jest to już drugie radio, teraz mam Pioneer MVH-S320BT i jakąś zwykłą antenę (może ją trzeba wymienić?). Generalnie radio odbiera w miare dobrze ale wystarczy, że włączę wentylator/tylną kamerkę to zaczyna każda stacja trzeszczeć. Niby wszystko ma swoje bezpieczniki ale pewnie i tak jedna wiązka przewodów do tego idzie, raczej osobnych kabli do radia nie mam możliwości podłączyć.

Skupić się na wymianie anteny i jakiś wzmacniacz/podłączenie masy pod śrubę anteny(jest przykręcona do plastiku, poprzednio była do metalowego elementu ale było tak samo)? Czy może są jakieś specjalne filtry które można wpiąć między 12V a radiem? Co tu zrobić, żeby to poprawić? Niezbyt się na tym znam więc pytam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #elektronikasamochodowa #pytaniedoeksperta #motoryzacja
  • 9
@Mikseth: Najpierw dojdź co konkretnie robi zakłócenia, potem się myśli jak to zminimalizować. Np tanie zasilacze impulsowe 5V robią niezłą sieczkę od fal długich po VHF, wystarczy wymienić na taki gdzie producent przykłada się do norm CE/FCC. Ale zakłócenia od wentylatora na FM to już dziwna sprawa, chyba że masz tam jakiś silnik z wyeksploatowanymi szczotkami które mocno iskrzą.
@dktr: Kamerka tego typu więc zapewne tam jest byle co tylko nie wiadomo w którym miejscu jest ten zasilacz bo jeśli w środku tego monitorka no to raczej nic nie zrobię. Co do wentylatorów możliwe, że tak jest, nic tam nie wymieniałem ale z drugiej strony sprzęt jakiś stary nie jest (9 lat) a wentylatory nie są jakoś non stop używane.

@cysiekw: A gdzie zaczerpnąć wiedzy co i jak i
Kamerka tego typu więc zapewne tam jest byle co tylko nie wiadomo w którym miejscu jest ten zasilacz bo jeśli w środku tego monitorka no to raczej nic nie zrobię.


@Mikseth: z tego monitora wychodzą dwa kable, video i zasilający. Każdy z nich może robić za antenę emitującą zakłócenia ze środka. Można próbować skracać kable (żeby nie robiły za antenę akurat w paśmie FM) albo zakładać ferryty, żeby stłumić zakłócenia do
Pobierz
źródło: comment_1660996895gv1OgP0VMMB3UmKR17FE4Q.jpg
@zetisdead: Dzięki za wyjaśnienie. Co do długości to chyba nic nie wskóram, ale pozakładam ferryty - jednak na przewodach od wentylacji nie dam rady bo ich po prostu nigdzie nie widzę..
@cysiekw: @dktr:

A generalnie jaką antenę polecacie/czym się sugerować? Aktualną i tak muszę wymontować więc kupiłbym nową. Dach jest plastikowy i jest tam między obudowami sporo miejsca - może kupić wewnętrzną i umieścić ją tam? Tyle, że idą