Wpis z mikrobloga

@mickpl: pomijana/zapomniana zwrotka Murów to doskonale opisuje

Zwalali pomniki i rwali bruk
"Ten z nami, ten przeciw nam!"
"Kto sam ten nasz najgorszy wróg!"
A śpiewak także był sam
Patrzył na równy tłumów marsz
Milczał wsłuchany w kroków huk
A mury rosły, rosły, rosły
Łańcuch kołysał się u nóg
Patrzy na równy tłumów marsz
Milczy wsłuchany w kroków huk
A mury rosną, rosną, rosną
Łańcuch kołysze się u nóg
@mickpl:
Lubelski lipiec i ten cały ruch strajków rozpoczął się od ceny kotleta na stołówce.
Wcześniej, w 1970 zamieszki rozpoczęły się od podwyżek cen mięsa.

Ludzie strajkujący w PRL mieli postulaty zbyt socjalistyczne nawet na standardy PZPR. W tych postulatach nie było nic o wolności gospodarczej i przedsiębiorczości tylko "niech państwo da". Socjal pisowski działa na nich jak na mnie dupa 10/10 18lvl.
walczyli ramię w ramię w ramach Solidarności


@mickpl:
Postulaty Solidarności nigdy nie domagały się gospodarki rynkowej. Trudno powiedzieć czy wynika to z tego, że zdawali sobie, że takie postulaty byłyby odłączone od rzeczywistości w tamtych realiach czy takie było przekonanie większości tworzących je. Wydaje mi się, że raczej to drugie.
Np. takie kwiatki:

Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w
Ludzie strajkujący w PRL mieli postulaty zbyt socjalistyczne nawet na standardy PZPR.


@tos-1_buratino: chcieli socjalizmu z ludzką twarzą. Warto co jakiś czas przypominać te postulaty.

Żądania strajkujących załóg reprezentowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy były następujące:

Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.

Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

Przestrzegać zagwarantowaną
Pamiętajcie, że starszym ludziom, którzy dużo przeżyli, walczyli ramię w ramię w ramach Solidarności i widzieli jak wyglądała komuna - jak nikomu innemu zależy na przyszłości młodych i tego kraju.


@mickpl: A ty żeś za to ignorant i cymbał, bo myślisz tylko o sobie. Oni juz raz zrobili cos dla kolejnego pokolenia i dlaczego mają sobie czegoś odmawiać dla kogos kogo nawet na oczy nie widzieli? Ty robisz takie rzeczy?
Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy.

Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dni_ami wolnymi od pracy.


Podzieliłem na 2, żeby wyszło 21 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oni juz raz zrobili cos dla kolejnego pokolenia


@essos: nie wiem czy zauważyłeś, ale z postulatów wynika, że zostali wykiwani, a to co było po 89 (i jeszcze częściowo jest, ale pis to już powoli likwiduje), było przeciwko ich żądaniom w sferze gospodarczej.
pamiętam milenialsów i pokolenie Z w latach 2020-2021 którzy krzyczeli o zamykaniu branż, lockdownach, rozdawnictwie, tarczach antykryzysowych, a nawet o segregacji sanitarnej dla ludzi bez dobrowolnego szczepienia.


@dziadeq: i zdecydowania wiekszosc ze z tego wycofala jak zobaczyla ze cos nie dziala, gdy tymczasem pokolenie boomersow dalej popelnia te same bledy i mysli ze dobry poziom zycia da sie osiagnac biorac cos ciagle od panstwa
@stefan_pmp: Oj jak mnie irytowało, jak na każdej akademii szkolnej z okazji dnia niepodległości, Katynia, etc. główną pieśnią były właśnie Mury, a te przygłupie polonistki tylko się cieszyły, jak to pięknie wybrzmiewa...

A gdyby tylko którakolwiek poczytała choć trochę o ich autorze, to być może dotarłaby do prawdziwego sensu tego utworu, który Jacek potwierdził słowami, że Mury to jego największa porażka w twórczości, bo choć piękne i wzniosłe, to "niosą za
kto się wycofał? Kto nie weźmie 3000zł "na węgiel"? Ktoś jest przeciw dopłat do cen gazu i dalszym regulacjom?


@dziadeq: jesli chodzi o rozwiazania na covida - nie kojarze nikogo kto dalej uwaza ze wszystko bylo zrobione dobrze, za to masa ludzi mowi ze z perspektywy czasu to byla zbiorowa histeria i #!$%@?

Odnosnie doplat - nie wydaje mi sie aby tu byly duze roznice. Ci co od zawsze byli przeciw