Wpis z mikrobloga

PowerBi'owe Mirki, zanim mnie szlag jasny na miejscu trafi. W każdym jednym sofcie do obróbki danych np. Alteryxie jak chcę zrobić referencję do pojedynczego wiersza w kolumnie, to robię np. [col1]. Dlaczego jak chce zrobić cokolwiek z wartościami jakie mam w tabeli w DAX to dostaje błąd, że The value for cannot be determined. Either the column doesn't exist, or there is no current row for this column.
Mam wyliczony numer dnia tygodnia i chcę do tego switchem przyporządkować nazwy.
#powerbi #businessintelligence #datascience
Pobierz trzydrzwiowypentaptyk - PowerBi'owe Mirki, zanim mnie szlag jasny na miejscu trafi. W...
źródło: comment_16606646184lxUVvhHz2KEibhNTEBqCF.jpg
  • 17
@trzydrzwiowypentaptyk: nie żeby dodanie nazwy tabeli cokolwiek dawało, wtedy dostaję:
A single value for column 'Week Day' in table 'Spending' cannot be determined. This can happen when a measure formula refers to a column that contains many values without specifying an aggregation such as min, max, count, or sum to get a single result.
Ale po mam chciec agregować wyniki dla czegoś co ma zwracać wynik do każdej wartości?
@trzydrzwiowypentaptyk DAX jest na początku trudny do zrozumienia, ale tak jak pisał Mirek wyżej - przeczytaj dokładnie jak działa kontekst wykonania, prześpij się z tym i przeczytaj ponownie ;) jak się już załapie to ma też swoje plusy przy tworzeniu pivotow, bo nie trzeba ponownie definiowac podobnych zmiennych, a wystarczy w drobny sposób zmodyfikować kontekst wykonania, głównie przez funkcję CALCULATE. Na początku warto często wykorzystywać funkcje z X na końcu (SUMX, COUNTX)
@Happy_Aye: jedyne co znalazłem pod podanym linkiem to, że jest to zalecane rozwiązanie bo jest łatwiejsze do zrozumienia. Jeśli rozmawiamy zatem o poradzie dla trzydrzwiowypentaptyk to ok, zgoda

it achieves the same result as the EARLIEST function. The use of the EARLIER or EARLIEST functions can therefore be avoided. It means you can now write formulas that are less complex, and that are easier to understand.


nie zmienia to faktu, że
@kfc_chicken: dlugosc kodu nie ma znaczenia a jego czytelnowc ma. Czesto z danego kodu korzystaja rowniez inne osoby, wiec rozwiazanie ktore sprawia ze kod jest czytelniejszy jest lepsze. Dodaktowo uzywanie zmiennych to praktyka stosowana przez 99%+ ludzi. Jak ktos uzywa EARLIER to ma autyzm
@OrkWojownik akurat tutaj nie do końca masz rację, bo widzac Eralier(zmienna) masz całą informację podaną w 2 wyrazach i to jest bardzo czytelne rozwiązanie dla kogoś kto już wie czym jest earlier (nie potrzebujesz żadnego dodatkowego fragmentu kodu do wyjaśnienia działania tego wyrazenia, wszystko widać od razu). Operowanie zmiennymi to ukłon w stronę standaryzacji znanej z innych języków, gdzie takiego kontekstu wywołania się nie wprowadza. Jasne, zmienne są wykorzystywaje ale w Twoim
@OrkWojownik w tym przypadku i++ zwróci wartość przed podniesieniem i dopiero po tym zwiększy wartość i. i++ robi te dwie rzeczy w miejscu, ale jednocześnie stanowi potencjalną pułapkę dla osób dopiero uczących się jezyka (gdzie część osób spodziewa się wyniku jak w analogicznym ++i) Ja ze swojej strony wyczerpałem już temat, nie mam więcej do dodania. Percepcyjnie earlier jest trudne do zrozumienia, ale nie przekonałeś mnie do bezwzględnego przejścia na zmienne w