Wpis z mikrobloga

Może i to jest trochę wsadzanie kija w mrowisko, ale tylko głębiej się zastanówcie:

Wrocław w 1945 roku został w 2/3 zrównany z ziemią, potem dodatkowo dochodziło do wywozu materiałów budowlanych do Warszawy, napływowa ludność karmiona była propagandą, że są tutaj w zasadzie tymczasowo, bo „zły Niemiec” prędzej czy później upomni się o zwrot miasta, więc nie ma sensu bardzo tu inwestować i dbać o miasto.

Gdy skończyła się komuna, ludzie już uwierzyli, że to jednak już pozostanie miastem polskim, gdy zaczęły się nieśmiałe inwestycje w zapuszczonym, szarym, biednym Wrocławiu (w latach 90. swój boom ekonomiczny przeżywał Szczecin), w 1997 roku nadeszła olbrzymia powódź, która dodatkowo skopała tego trupa, miasto, które z przedwojennej metropolii stało się cieniem Poznania czy wspomnianego Szczecina…

I co? I to był moment, gdy mieszkańcy pokazali, że im kurła mimo wszystko zależy! Nieważne, że żyjesz w rozpadającym się Przedmieściu Oławskim, trzeba walczyć o SWOJE miasto, o swoje ulice! To była ta chwila, gdy się od tego miejsca w powojennej historii odwrócił zły duch, fatum i fatalizm zostały wyparte nową energią, która od 25 lat tak bardzo pomogła w sukcesie Wrocławia i jego transformacji, która wciąż trwa i trwać będzie przez kolejne 30 lat, bo tyle jest wciąż do odbudowy!

(ʘʘ)

Skoro w latach 90. #wroclaw był dziurą w dupie w porównaniu z #poznan a dziś miasta są na porównywalnym poziomie, daje to zasadne pytanie, czy Poznań zrobił wszystko co w jego mocy w swoim rozwoju w ostatnich 30 latach, pamiętając dodatkowo z jak fatalnej sytuacji Wrocław startował!

Skoro w latach 90. Wrocław i #lodz jechały na jednym wózku (z tą różnicą, że Wrocław był w 2/3 zniszczony podczas IIWŚ, a Łódź posiadała swoją gęstą, przedwojenną tkankę miejską) a dziś łodzianie, nie doświadczając dodatkowo w 1997 roku narzekają na tamtejszy syf, dziury w drogach, pytanie brzmi, czy zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, skoro syfiasty w latach 90. Wrocław jest dziś postrzegany mimo wszystko jako miasto bardziej atrakcyjnie gospodarczo, wizualnie i społecznie?

Może was irytować zadowolenie wielu wrocławian, ale my po prostu pamiętamy jak było w przeszłości i doceniamy nastałe zmiany, pamiętając oczywiście, że moc pracy wciąż przed nami!

( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#ekonomia #oswiadczenie
Pobierz J.....s - Może i to jest trochę wsadzanie kija w mrowisko, ale tylko głębiej się zast...
źródło: comment_1660205282SiPq5hrtHsaaVCNT2HMOFu.jpg
  • 30
Człowieku ja tu mieszkam 30 lat ponad więc wiem co mówię. 2 największe projekty infrastrukturalne: kaponiera i dworzec - #!$%@? koncertowo. Przebudowa ul św Marcin - #!$%@? koncertowo. Oferta kulturalna - żadna. Betonoza - check. Jedyne co mnie trzyma w tym mieście to wuchta znajomych, rodzina i własna działalność której nie mogę zbytnio stad ruszyć


@pipsztyk: No a ja mieszkam 29 lat, i co to ma do rzeczy? Nie chcę się
@apee: Moim zdaniem jeden pies czy korki czy celowe spowolnienie ruchu - ostatecznie na miejsce dociera się później. Jednak dla mnie nie to jest ważne. Kluczowa kwestia to jest brak inicjatyw kulturalnych. Byłem w majówkę we Wrocławiu i praktycznie wszędzie coś się działo, 3 majówka na pergoli, jakieś bicie gitarowego rekordu na rynku. W Poznaniu w tym samym czasie nie działo się kompletnie nic. Jedyne co mamy to pyrkon, który skierowany
@nn1upl: Oczywiście ze jest to moja decyzja żeby tu mieszkać, co nie znaczy ze nie mogę sobie ponarzekać. Podejrzewam tez ze w takim Wrocławiu tez by mnie coś #!$%@? gdybym się tam przeprowadził. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
@Jud-Suss: Poznan przespał z 10 lat, ale od gdzieś 2015 rozwój znacznie przyspieszył. Przyczyny nie do końca znam.

Betonoza - check


@pipsztyk: przecież Poznań ma najwiecej/jest drugi terenów zielonych z dużych miast, może Szczecin wyprzedza. Poczytaj o klinach zieleni i Władysławie Czarneckim, który to opracował bo plan nadal jest aktualny. Ten argument jest tu całkowicie nietrafiony
a dziś łodzianie, nie doświadczając dodatkowo


@Jud-Suss: lodzianie sa za to doswiadczeni komunizmem. to miasto roboli z robotnicza, lewacka mentalnoscia.

Może was irytować zadowolenie wielu wrocławian, ale my po prostu pamiętamy jak było w przeszłości i doceniamy nastałe zmiany, pamiętając oczywiście, że moc pracy wciąż przed nami!


@Jud-Suss: moc niemieckich montowni, outsourcingowni i turystow. biedna lodz nie ma takiej historii i polozenia.