Wpis z mikrobloga

W 2009 roku pewien profesor z Uniwersytetu Stanford:

- podzielił studentów uczęszczających na jego zajęcia na 14 grup
- Dał każdej grupie $5 oraz 2 godziny
- Powiedział im, że zadanie polega na uzyskaniu najlepszego zwrotu dysponując tą kwotą (ROI)
- Powiedział, że po wszystkim będą musieli przedstawić prezentację i ujawnić swój wynik.

Oto jak przebiegło zadanie oraz kilka wskazówek ciekawa lekcja do wyciągnięcia na podstawie tego:

- Najpierw pomówmy o zespołach, które przegrały. Większość z nich starała się obracać różnymi kupionymi za te $5 przedmiotami. Kupili coś za $5 w sklepie, po czym sprzedali to za $8 na ulicy komuś innemu, itd. Zwrot z inwestycji (ROI) był minimalny.

- Jeden zespół okazał się bardziej kreatywny. Ludzie z tego zespołu zrozumieli bowiem, że owe $5 było tak naprawdę rozpraszaczem, więc skupili się po prostu na tym, by w ciągu tych 2h zarobić najwięcej pieniędzy. Zarobili rezerwując miejsca w restauracji, a później odsprzedając je ludziom, którzy nie chcieli czekać. ROI było w tym przypadku nieco lepsze

- Zwycięski zespół był jeszcze bardziej kreatywny. Nie tylko zdali sobie sprawę, że $5 było rozpraszaczem, lecz także zdali sobie sprawę, że bardzo wartościowe aktywo było dla nich cały czas ukryte w zadaniu. Był nim czas prezentacji.

Uświadomiwszy sobie to, zespół skontaktował się z kilkoma firmami działającymi w okolicy i zaoferował im 3 minutowy "blok reklamowy", w czasie który miał być przeznaczony na finalną prezentację. Po negocjacjach, zwycięskiemu zespołowi udało się sprzedać owe 3 minuty za $650. Tym samym osiągając ostateczny zwrot z inwestycji równy 12900%. Zadanie wygrali zdecydowanie.

Jaka jest największa lekcja wynikająca z tej historii?

- Bądź elastyczny i myśl nieszablonowo.
- Posiadane aktywa mogą nie być tak cenne, jak myślisz.
- Możesz także mieć aktywa, o których nawet nie wiesz.
- Ścieżka „logiczna” może nie być właściwa.

źródło: https://twitter.com/hwbhatti/status/1556629588587024384

#januszeinwestowania #gielda #ciekawostki #wlasnafirma #ekonomia #biznes
Pobierz anonimowyprogramista - W 2009 roku pewien profesor z Uniwersytetu Stanford:

- podz...
źródło: comment_1660043685SryV9tAeKiRkmGhOETOiRC.jpg
  • 76
@anonimowy_programista:
Ta historia, mimo że pewnie nieprawdziwa, to w sumie bardzo ciekawe przedstawienie tego, jak obecnie wygląda kapitalizm. Najmniej opłacalna jest uczciwa praca i przedsiębiorczość (w tym przypadku drobny handel), bardziej opłacalne jest zablokowanie czegoś dla siebie mimo, że się z tego nie korzysta, po czym branie pieniędzy za odstąpienie tego innej osobie (Czyżby alegoria rentierów trzymających puste mieszkania, bo "nieruchomość jeść nie woła"?), a zdecydowanie najbardziej opłacalne jest roztoczenie przed