Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej Mirki z #prawo , zostałem oszukany podczas zakupu telefonu na allegro. Kwota około 3000zł. Pieniądze odzyskałem jedynie dzięki programowi ochrony kupujących. Dzisiaj dostałem list od prokuratury, że kierują akt oskarżenia przeciw sprzedającemu oskarżonego o przestępstwo z art.286 par 1 kk.
Czy mogę coś z tego ugrać? Jakąś kasę czy coś? Sprzedający był ch.. w stosunku do mnie, więc nie widzę powodu, żeby się nie odegrać. Pismo mówi coś o wniosku o naprawieniu szkody.
#policja #allegro
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@A_R_P: poniosłem straty moralne i psychicznie bo się stresowałem przez 2 tygodnie, że nie będę miał ani kasy ani telefonu.
@Dwep czyli to nie ten sprzedający naprawił szkodę, tylko allegro z programu ochrony kupujących?
Jeżeli dobrze rozumiem, to możesz teraz wnoskowac do sądu o naprawienie szkody, która Ci została wyrzadzona. Musisz tylko wyliczyć ile byś chciał ugrac od tego chłopa, już niezależnie od tego że allegro Ci zwróciło hajs, bo to on był zobowiązany powstała szkodę naprawić;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Margharette: dokładnie tak jak mówisz, allegro oddało z POK. Z chłopem brak jakiegokolwiek kontaktu. Na jakiej podstawie mogę to wyliczyć?
Na jakiej podstawie mogę to wyliczyć?


@Dwep: na żadnej, to roszczenie jest głupie. Mógłbyś ugrać odszkodowanie od typa, ale skoro Allegro Ci zwróciło to już nic Ci się IMHO nie należy. Jedyne co to możesz jako oskarżyciel posiłkowy wstąpić do sprawy i przypilnować żeby typa dojechali
@Margharette: @Dwep: Wniosek o naprawienie szkody mógłbyś złożyć z tym, że nie zostałby on uwzględniony, skoro allegro pokryło Twoją szkodę. Gdyby było tak jak pisze Margharette to doszłoby do bezpodstawnego wzbogacenia, gdyż uzyskałbyś 2x więcej pieniędzy niż wynosiła szkoda.
Druga sprawa - fakt naprawienia szkody przez podmiot trzeci nie czyni z niego pokrzywdzonego w rozumieniu art. 49 k.p.k., bowiem to dobra prawne @Dwep zostały bezpośrednio naruszone przestępstwem, a nie allegro.
@Margharette: Nie zgodzę się z tym. Według mnie allegro przysługuje roszczenie regresowe, które winno być egzekwowane na gruncie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 k.k. wniosek o naprawienie szkody może być złożony przez pokrzywdzonego lub inne osoby uprawnione, przy czym innymi osobami uprawnionymi są: podmioty wykonujące prawa pokrzywdzonego (art. 49 § 1–4 k.p.k.), prokurator (art. 49a k.p.k.), zastępcy procesowi pokrzywdzonego, a w wypadku śmierci pokrzywdzonego (art. 52 § 1