Wpis z mikrobloga

Koszty przeprowadzki do Niemiec.

Przeprowadzka do Niemiec do tanich nie należy, koszty mogą się mocno różnic, bo jest dużo zmiennych ale postaram się Wam napisać co trzeba wliczać oraz ile to kosztowało u mnie, żebyście mieli jakiś punkt odniesienia.

Kaucja za mieszkanie:
Kaucja to z reguły 2/3 czynsze "zimne" (Kaltmiete) czyli tylko to co bierze właściciel mieszkania. U mnie to były 3 czynsze i wyniosła 3900 euro, właścicielka w ogłoszeniu chciała 2, ale od nas wzięła 3 bo mamy psa i 3 koty oraz dwójkę dzieci. Oczywiście kaucja jak i czynsz zależą od Landu, Bawaria gdzie mieszkam jest akurat najdroższa. 0

Oprócz kaucji należy liczyć się z tym, że będzie przymus wykupienia kuchni, tutaj ceny są różne, od 1000 euro do 5000 Euro. To czy taka opłata będzie zależy głównie od tego, czy właściciel meblował kuchnie czy też wynajmujący. Pamiętajcie, że nawet jeśli kuchnia będzie umeblowana to i tak będziecie musieli wstawić tutaj swoją kuchenkę, zmywarkę i być może lodówkę. My akurat mieliśmy to już na miejscu, ale to dlatego, że sprzęty w kuchni mamy bardzo stare. Kupiliśmy jedynie najtańszą pralkę za 1000 zł do mieszkania w Warszawie, bo swoją chcieliśmy zabrać do Niemiec.
Dodatkowo pamiętajcie, że tutaj wynajmuje się mieszkania raczej nieumeblowane. Czasem jest możliwość odkupienia części mebli od poprzedniego wynajmującego po dobrej cenie, można też kupić używane od innych ludzi, jest tego tutaj sporo. Mebli nie będę dawał do swoich wyliczeń, ponieważ przez miesiąc lub dwa da radę żyć na kartonach. Ceny w Ikei są za to tutaj bardzo podobne do tych w Polsce.

Czynsz do czasu otrzymania pierwszej wypłaty:
No tutaj sytuacja będzie się różniła. Generalnie ciężko znaleźć tu mieszkania i ja z żoną zakładaliśmy, że nawet będziemy musieli zapłacić 3 czynsze przed pierwszą wypłatą, ale to też dlatego, że mamy dwójkę dzieci, psa i 3 koty, więc nie mogliśmy za bardzo przebierać w ofertach. Myślę, że para lub osoba samotna mogą założyć, że będą musieli zapłacić 2 czynsze przed pierwszą wypłatą.
Nam udało się na szczęście tak, że finalnie mieliśmy do zapłacenia 1,5 czynszu.
Całkowity czynsz miesięczny to 1700 euro, czyli razem daje nam to 2550 Euro. Mieszkanie 93m2 i 20 km do dworca wschodniego. Dla porównania znajomi w Monachium za 50 parę metrów płacą jakieś 1200 czynszu także tutaj sporo zależy od lokalizacji i wielkości mieszkania. Przypominam, że to Bawaria, najdroższy land.

Rachunki:
Do tego należy doliczyć opłatę za prąd, jako, że to nasza pierwsza umowa za prąd to nie mamy jeszcze dobrze obliczonej prognozy zużycia i musimy płacić 120 Euro zaliczki za prąd miesięcznie. Do tego internet 35 Euro na miesiąc ale to już możecie uznać za opłatę dodatkową.

Koszty życia do otrzymania pierwszej wypłaty.
Tutaj dużo zależy od tego ile czasu przed rozpoczęciem pracy się przeprowadzicie. Nam udało się na szczęście przeprowadzić na miesiąc przed otrzymaniem pierwszej wypłaty. Przez miesiąc na życie 2 dorosłych, 2 dzieci, psa i 3 kotów razem z wyjściami na basen, kupowaniem słodyczy, przekąsek, opłaty za telefon itd. wydaliśmy około 750 euro, ale zakładaliśmy około 1000 euro miesięcznie. Zakupy robimy w dyskontach i korzystamy z promocji, kupujemy produkty dyskontowych marek, bo są tanie a jednocześnie bardzo dobrej jakości.

Paliwo:
Tutaj każdy wie ile na jednym baku przejedzie itd. My przejechaliśmy z Warszawy do Monachium na 1,5 baku i potem jedno tankowanie na miejscu za 90 euro.

Firma przeprowadzkowa:
Tutaj wszystko zależy od tego ile macie do zabraniali jak daleko się przeprowadzacie. Jeśli zabierzecie wszystko autem to ten koszt Wam odchodzi. Ja za przewiezienie rzeczy z Warszawy do Monachium zapłaciłem 6000 zł.

Podsumowując przeprowadzka do Niemiec kosztowała nas około 42-43k PLN. Wydaje się dużo, ale razem z roczną premią jaką będę miał w listopadzie i tym co jestem tutaj w stanie odłożyć to te koszta zostaną odrobione do końca roku.

Podzielcie się tutaj dla innych swoim doświadczeniami z przeprowadzkami za granicę i kosztami z tym związanymi.

Po więcej tego typy wpisów oraz inne ciekawostki z życia tutaj zapraszam do obserwowania autorskiego tagu:
#mirkowniemczech

#emigracja #niemcy #monachium #przeprowadzka #podroze #pracazagranica
  • 39
@Lukardio: a wiesz może jak wygląda praca na 2 linii wsparcia? No chyba nie. Muszę między innymi kompy dla nowych pracowników szykować, wydawać sprzęt z magazynu, przyjmować dostawy sprzętu i wysyłać do innych biur. Nie zrobię tego zdalnie. W dodatku są ludzie co przychodzą do biura i też na miejscu im trzeba pomóc. Ale wiesz co za to znają Niemcy? Godne wypłaty.
@Mirko_z_Przypadku: no coż, powodzenia w życiu, udało ci się
no co poradzić Monachium dla fizola czy protego pracownika biurowego nie jest atrakcyjną destynacją

Dlatego doceniam te czasy jakie są (popularyzacja pracy zdalnej)
@Mirko_z_Przypadku

wydaliśmy około 750 euro,


O Mireczku to na czymś musicie szczędzić, albo sam Haltungsform 1 się sciela, a słodycze to zestaw Softcookies z paczką Salzstangów ( ͡º ͜ʖ͡º)

będzie przymus wykupienia kuchni


Ale jaki zaraz tam przymus? Przymus to się z momentem likwidacji Brzezinki skończył xD

Mówisz, że żadnej kuchni nie chcesz, bo masz swoją rodzinną euro szeregówkę pilśniówkę z Radomska ( ͡º ͜ʖ
@Mirko_z_Przypadku:
Markt Schwaben?
1700 eur warm, czy 2550 warm?
Czy na pewno wynająłeś mieszkanie 93m2? Pytam, bo w Niemczech liczy się balkony to metrażu.
"Ja za przewiezienie rzeczy z Warszawy do Monachium zapłaciłem 6000 zł." - Ile się zmieściło za taką cenę?