Wpis z mikrobloga

A jak, was już dentyści wyleczyli ze strachu przed nimi? Takie jest życie. Znieczulenie działa w 30% przypadków przy zapaleniu miazgi, a już na pewno gdy jest ropa. Najtrudniej znieczulić dolne 6-7, ale ogólnie trzonowce.

Kiedy wymyślą 100% skuteczne znieczulenie do zębów, nie wiem.

#dentysta #stomatolog #stomatologia #lekarz #nfz #zdrowie #ciekawostki #gownowpis #gorzkiezale
nowywinternetach - A jak, was już dentyści wyleczyli ze strachu przed nimi? Takie jes...

źródło: comment_1658956722mTbP7CVsYUp4VqeAoQX0Rb.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nowywinternetach też leczył mnie kiedyś taki as. Na każdą prośbę o znieczulenie przewracanie oczami albo komentarze w stylu "pan nie wie co to ból". Raz mnie oszukała, że podawanie znieczulenia do leczenia kanałowego jest zbędne bo ząb jest martwy i i tak się nic nie czuję XD tak spotęgowała moja dziecinną fobie do dentysty że przez 5 lat chodziłem z "otwartym" zębem. Dziwnym trafem jak zmieniłem dentystę na naprawdę dobrego (
  • Odpowiedz
Dziwnym trafem jak zmieniłem dentystę na naprawdę dobrego ( i drogiego) to znieczulenie zawsze działa


@Soothsayer: Ale miałeś kiedykolwiek u niego zapalenie miazgi czyli ten najsilniejszy ból jaki może być, czy ropne? Bo wiesz, jeśli znieczulenie działa tylko przy borowaniu to tam nic takiego, bo działać musi.

Na każdą prośbę o znieczulenie przewracanie oczami albo komentarze w stylu "pan nie wie co to
  • Odpowiedz
@nowywinternetach hmm no detali swoich chorób niestety nie znam, ale dwa zęby były tak przeżarte próchnicą że został prawie sam korzeń no to chyba na miazgę już wchodzi nie?

Do takiego standardowego płytkiego borowania nawet bym nie potrzebował znieczulenia za bardzo bo to nie jest aż tak kosmiczny ból, ale po przygodach z tą panią jak tylko poczuje najmniejsze ukłucie bólu to już totalnie panikuje.
  • Odpowiedz
no to chyba na miazgę już wchodzi nie?


@Soothsayer: Kij wie. Mogło wejść, a mogło ominąć cudem i rozejść się na boki. Wtedy dziura lekko boli, lub przy nacisku, ale nie tak że boli bólem 10/10 cały czas, a przy dotyku czy gorącym to można się zabić. A tu jeszcze wiertło i to nie 5 sekund a kilka minut, albo i dłużej bo trzeba wytrzymać bez ruszania się i przerywania, a to niełatwe.

Do takiego standardowego płytkiego borowania nawet bym nie potrzebował znieczulenia za bardzo bo to nie jest aż tak kosmiczny
  • Odpowiedz
@nowywinternetach co do otwartego zęba to tak, bardzo ciężko było wtedy jeść tym bardziej że były po obu stronach i ciągle musiałem wydłubywać z niego żarcie xd plus dochodziła do tego bardzo silna nadwrażliwość nawet przy zmianie temperatury otoczenia. Jak byłem zima ja dworze i wszedłem do domu to przez pół godziny cierpiałem, nawet znajomi mówili, że widać po mnie że coś mnie boli. Bólem 10/10 bym tego nie określił, ale
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: ok, nie znam sytuacji, ale ropnie wewnątrzustne da się znieczulić w gabinecie bez problemu, czasem jest to i 8 ampułek ale jest to wykonalne. Jeśli są to ropnie zewnątrzustne to znieczulić będzie trudniej, ale takie rzeczy leczy się w warunkach szpitalnych, często przy znieczuleniu ogólnym. Samo zapalenie miazgi znieczula się bez problemu.
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: no bo nasiękowe znieczulenie jest banalne, ale przewodowo nerw zębodołowy dolny powinien umieć znieczulić każdy dentysta, tego uczą przecież na studiach
Poza tym są jeszcze znieczulenia śródwięzadłowe i domiazgowe. Wachlarz jest duży.
  • Odpowiedz
tego uczą przecież na studiach


@Raptrax: Ano uczą. Ale jak widać po opiniach - średnio to wychodzi. Tu dałem screen z jednego gabinetu, ale co gabinet u mnie w okolicy to ma takie opinie. I co ciekawe dentysta zawsze jakiś taki złośliwy.
  • Odpowiedz
@Raptrax: Skuteczność wykonanego znieczulenia przewodowego wynosiła odpowiednio 53% dla zębów pierwszych trzonowych, 61% dla zębów pierwszych przedtrzonowych, 35% dla zębów siecznych bocznych. Za niepowodzenie znieczulenia przewodowego uznano brak osiągnięcia wartości 80 w teście EPT w ciągu 60 minut.

https://www.czytelniamedyczna.pl/2027,znieczulenia-miejscowe-stosowane-w-leczeniu-endodontycznym-przeglad-pismiennict.html
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: nikt o zdrowych zmysłach nie znieczula przewodowo siekaczy, wynika to z anatomii.
Ogólnie brak znieczulenia wynika z braku umiejętności, a nie z tego, że znieczulić się nie da. Głupota. Tak samo jak masz do naprawy trudną do diagnozy usterkę w samochodzie, 9/10 mechaników nie potrafi jej naprawić. Nie znaczy to, że nie da się jej naprawić w 90%, tylko że tylko 10% mechaników zna się na robicie. Dziękuję.

W przypadku nie uzyskania skutecznego znieczulenia przy zastosowaniu tradycyjnych metod zaleca się dodatkowo wykonanie znieczulenia śródkostnego, domiazgowego lub śródwięzadłowego


I o tym
  • Odpowiedz