Wpis z mikrobloga

@artekF: dokładnie Dino wali fotowoltaike na każdym obiekcie bo to się po prostu opłaca nawet na starych dokładają a długi budynek z w miarę płaskim dachem aby temu sprzyja


@matryja: A jak sie spojrzy ile wiatrowych ma pge to juz naglowek nie bedzientaki clickbaitowy :
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@bkwas: ale weryfikuj dane i przedstawiaj w kontekście.
Planują założyć 800 instalacji na sklepach o łącznej mocy 16 MW (dane z 2021)
Łączna moc OZE należących do pge obecnie to ponad 2 GW, a już mają zabezpieczonych 3000 hektarów do zabudowania instalacjami PV.

Na czym PGE ma instalować mikroinstalacje? Oni mają grunty pod farmy, a przyłączenie farmy wymaga trochę zachodu.
Poza tym, co to znaczy "niż cały ten karton"? Pge energia
@Bartholomaeus: U nas mieszkańcy bloku mieszkalnego mogą używać prądu z fotowoltaiki do bieżącego zużycia na część wspólną. Czyli w sumie światło, winda i może jakieś pompy w piwnicy. Czyli prawie nic.
Wystarczyłaby drobna zmiana w prawie i od strzała znalazłyby się rozwiązania do rozliczania tego między mieszkańcami. Tak żeby było uczciwie procentowa ilość kWh przypadająca na całość zrzutki, którą wniosło dane mieszkanie w montaż.
To by rozwiązywało też problem nadprodukcji i
ja to się dziwię, że w Polsce, gdzie jest mnóstwo PRL-owskich bloków z płaskim dachem - że jeszcze nie ma jakiegoś szerokiego programu dla fotowoltaiki na dachach spółdzielczych bloków.


@Bartholomaeus: Ja to się dziwię, że po 30 latach kapitalizmu nadal opieramy się na węglu, zamiast czerpać energię z elektrowni atomowych, geotermalnych, geotermicznych i fotowoltaiki. Wydobyty węgiel możnaby wykorzystać na lepsze sposoby niż na opał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@Radiativ: ale co ty za bzdety piszesz w kolejnym akapicie? Żadne OZE nie mogą stanowić fundamentu energetyki, bo są one niestabilne, o czym w 2021 roku przekonało się UK, gdzie wiatraki zawiodły, bo za słabo wiało.
Stawianie farm fotowoltaicznych ma też taką wadę, że marnuje masę przestrzeni.
I to też takie bzdety "hehe dino ma więcej niż polskie spółki energetyczne" - nie chce mi się tego teraz weryfikować, ale załóżmy, że