Wpis z mikrobloga

Pewnie wielu z Was było już w tym miejscu. Ja dopiero po raz pierwszy w życiu dotarłem tutaj w maju tego roku. Budowla położona jest w lesie, niedaleko małej wsi Leśniewo Górne, w powiecie kętrzyńskim. Z tego co wyczytałem, to nie do końca wiadomo, dlaczego powstał i jaki konkretnie cel miał spełniać dla Niemców. Na frontowej ścianie śluzy widać wgłębienie, w którym miał być umieszczony symbol niemieckiego orła.
Budowę kanału rozpoczęli Niemcy w roku 1911, lecz wybuch I wojny światowej przerwał prace. Śluza w Leśniewie Górnym jest jedną z 10 śluz, jakie miały powstać w systemie Kanału Mazurskiego i jedną z pięciu znajdujących się na terenie Polski. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Łynę i Pregołę. Miał też służyć do wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około 17 tys. hektarów łąk. W późniejszym okresie zrezygnowano z funkcji energetycznej kanału. Miał służyć transportowi towarów takich jak drewno, zboże, węgiel, a także, produktów przemysłowych. Całą żelbetową konstrukcję można suchą nogą obejść dookoła.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc zatrzymanych w czasie.
Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Pewnie wielu z Was było już w tym miejscu. Ja dopiero po raz pierwszy w ż...

źródło: comment_1658047815L3hItzxn4iJG95alVJvUbF.jpg

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
@nightmeen: w dziecinstwie zwiedzalismy z ojcem wszystkie tego typu obiekty na Mazurach, można powiedzieć, że ojciec był fanatykiem śluziarstwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale jako dzieciak strasznie jarało mnie wbijanie na takie konstrukcje. Kiedyś znaleźliśmy nawet śluzę która działała, obok w chatce mieszkał opiekun tej śluzy i za drobną zapłatą pokazał jak działa, "uśmiech dziecka za #!$%@? grosze" XD ehh kiedyś to było. Na tej ze zdjęcia
  • Odpowiedz
@Dolan: działająca śluza jest z tego co się orientuję w miejscowości Guja, 5km na północ od Leśniewa, trzeba tylko okrążyć jezioro Rydzówkę.

@nightmeen: poza śluzami jest też wiele innych dziwnych rzeczy które Niemcy zostawili, nie tylko bunkry, ale też np. piramida w Rapie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dolan sluza Guja. Juz tam nie wpuszczaja. Kiedys typ za piwo wpuszczał i opowiadał. Teraz już tego gościa nie ma. Dużo bajek w tych jego opowieściach było ale śluza jest sprawna i ręcznie można ja otworzyć.
  • Odpowiedz