Wpis z mikrobloga

Pewnie wielu z Was było już w tym miejscu. Ja dopiero po raz pierwszy w życiu dotarłem tutaj w maju tego roku. Budowla położona jest w lesie, niedaleko małej wsi Leśniewo Górne, w powiecie kętrzyńskim. Z tego co wyczytałem, to nie do końca wiadomo, dlaczego powstał i jaki konkretnie cel miał spełniać dla Niemców. Na frontowej ścianie śluzy widać wgłębienie, w którym miał być umieszczony symbol niemieckiego orła.
Budowę kanału rozpoczęli Niemcy w roku 1911, lecz wybuch I wojny światowej przerwał prace. Śluza w Leśniewie Górnym jest jedną z 10 śluz, jakie miały powstać w systemie Kanału Mazurskiego i jedną z pięciu znajdujących się na terenie Polski. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Łynę i Pregołę. Miał też służyć do wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około 17 tys. hektarów łąk. W późniejszym okresie zrezygnowano z funkcji energetycznej kanału. Miał służyć transportowi towarów takich jak drewno, zboże, węgiel, a także, produktów przemysłowych. Całą żelbetową konstrukcję można suchą nogą obejść dookoła.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc zatrzymanych w czasie.
Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
Pobierz nightmeen - Pewnie wielu z Was było już w tym miejscu. Ja dopiero po raz pierwszy w ż...
źródło: comment_1658047815L3hItzxn4iJG95alVJvUbF.jpg
  • 54
@Messix: ja pamiętam czasy jak tam się chodziło za dzieciaka przez pole gospodarza który darł mordę i nas gonił xd Nie było tam nic zrobione, stało tak jak Niemcy zostawili. Potem zrobili tak jakiś park linowy i bungee, chyba też paintball.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Byłem ok 2006 roku. Nikt nie zbierał hajsu, stało to po prostu w lesie. Wrony nie było ale podczas tej samej wycieczki przewodnik z wilczego szanca opowiadam mi że wronę zdjęto na mocy decyzji gminy po promowała faszyzm (XD) i zutylizowano nie wiadomo gdzie. Czytaj ktoś sobie #!$%@?ł fajna pamiątkę.

Polecam przejść się od mamerek (kozackie bunkry, w tym 2006 również stały sobie samopas w lesie) wzdłóż kanału mazurskiego do tej śluzy.