Wpis z mikrobloga

@Buty_Na_Asfalcie: Wyższe stopy to wyższe oprocentowanie lokat i kredytów, co oznacza mniej pieniądza na rynku, bo mniejsza konsumpcja i mniej kredytów.

W ten sposób zdejmujesz podaż z rynku.

Mniejsza podaz, mniejsza dostępność pieniądza, pieniądz staje się cenniejszy i mniej traci w stosunku do innych dóbr, czyli niższa inflacja.

Niskie stopy, efekt odwrotny.
  • Odpowiedz
@Buty_Na_Asfalcie: stopy procentowe = cena pieniądza
stopy wysokie, jeśli chcesz (pożyczyć) pieniądz to musisz za niego dużo zapłacić => mniej pieniądza => ceny w dół, zyskują ci co zarabiają, mają pieniądz, są produktywną częścią gospodarki
stopy niskie, pieniądze leżą na ulicy => więcej pieniądza => ceny w górę, zyskuje zadłużona patologia i rentierzy
cenę pieniądza ustala oficjalnie bank centralny ograniczony zaufaniem inwestorów, stabilnością kursu waluty, oczekiwaniami politycznymi itd. w celu
  • Odpowiedz
@Buty_Na_Asfalcie: musisz też zrozumieć ze to banki komercyjne drukują pieniądze.
Polega to na tym że ty wpłacasz do banku 1K a bank w to miejsce daje np 3K kredytu. Czyli wydrukował 2K z powietrza.
Jak kredyt jest drogi to banki mniej drukują.
  • Odpowiedz
@Buty_Na_Asfalcie:

Stopa referencyjna to oprocentowanie na jakie bank centralny "pożycza" pieniądze od banków komercyjnych albo pożycza pieniądze im po to aby nie brakło im pieniędzy albo aby nie miały za dużo gotówki w danym momencie.

Jak stopa wynosi np. 6,5% to oprocentowanie kredytów będzie większe niż to 6,5% bo bankom nie opłaca się pożyczyć ludziom bo zamiast użerać się z nimi mogą dać ten hajs do NBP i mieć spokój
  • Odpowiedz
@WhiskeyIHaze: kek z ciebie wikipedia
Nie wystarczy skończyć zawodówkę ¯\_(ツ)_/¯

Za wiki
Kreacja pieniądza jest procesem, w którym podaż pieniądza w danym kraju (lub regionie o wspólnej walucie jak np. strefa euro) jest zwiększona. W warunkach współczesnych systemów bankowych dokonać tego mogą zarówno bank centralny, jak i banki komercyjne.
  • Odpowiedz
@dean_corso: xd niby gdzie ty to opisałeś tutaj? beka z ciebie typie, niby w banku robi i twierdzi, że bank sobie z 1k depozytu daje 3k kredytu xd to tak nie działa ty głąbie po studiach w piżdzichowie dolnym. widzisz typ po zawodówce wie więcej o finansach niż ty.
https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-system-rezerwy-czastkowej
żeby bank dał 3k kredytu to musi łącznie w depozytach dostać ponad 3k. z tym, że to mogą być "te
  • Odpowiedz
@WhiskeyIHaze: jakbyś bie umiał policzyć tak samo jak czytać to z twojego linka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kwota przyjętych depozytów / Wysokość stopy rezerwy obowiązkowej = maksymalna liczba kredytów, którą da się wytworzyć.

np. 100 zł / 3,5% = 2857, 14 zł
  • Odpowiedz
@dean_corso: tak ale tylko w przypadku gdy ten kto pożyczy od banku ten początkowy kafel, pomniejszony o 2.5% (czy tam więcej bo nie chce mi się teraz sprawdzać) wpłaci z powrotem do tego banku. i tak dalej. Masz zresztą wytłumaczone w artykule jak to działa. Maciek już bez przesady, tam nie ma jakoś dużo tekstu, weź się już nie kompromituj
  • Odpowiedz
@dean_corso: ty jednak jesteś głupi jak but. Masz tam napisane co i jak, wytłumaczone z przykładem ale i tak dalej te swoje brednie piszesz. Matematyki nie ogarniasz, it słabo, angielski na poziomie ośmiolatka, tekstu pisanego nie rozumiesz. no nie dziwie się, że koniec końców zostałeś sam i jedynie na wykopie możesz udawać inteligenta.
  • Odpowiedz