Wpis z mikrobloga

Wczorajszy wpis ku mojemu zaskoczeniu spotkał się z dużym zainteresowaniem, więc zgodnie z obietnicą robię tag #francjadasielubic
Zawołam plusujacych tylko raz, zainteresowani niech obserwują a inni nie będą musieli się wypisywać.

Na wstępie parę słów. Staram się być obiektywny ale mieszkam tu już długo i po prostu dobrze mi się tu żyje. Mimo starań ciężko mi sobie przypomnieć same początki i zdaje sobie sprawę z tego, że mogę nie zauważyć pewnych problemów. To co kiedyś nim było (dla świeżego imigranta) dziś albo nie jest problemem albo wymaga wykonania telefonu na jeden z numerów z pamięci.
Operuje trochę w przybliżeniu. Jak niektórzy mi wytykali, że powiedziałem o ubezpieczeniu auta w cenie podobnej jak w Polsce. Znaczy to tyle, że może jest 50€ droższe lub tańsze a nie ma takich rozbieżności jak w UK czy z podatkiem w NL.

A więc zaczynamy. Punkt pierwszy połączę z drugim czyli biurokrację i nieruchomości, żeby mieć jakąś chronologię imigracji.

Trzeba znaleźć mieszkanie. Tu problem jest taki sam jak wszędzie. Żeby wynająć samodzielnie mieszkanie trzeba mieć pracę (kto wynajmie mieszkanie obcokrajowcowi bez pracy?). Więc albo trzeba załatwić ją wcześniej co jest trudne na odległość albo kombinować. Pewnym rozwiązaniem są wynajmy mieszkań/domów turystycznych. To wiadomo tylko w miejscach z jakimkolwiek potencjałem na turystów. Tak jak np nad morzem takie nieruchomości są wynajmowane w sezonie wakacyjnym przez resztę roku można je wynająć nie dość, że tanio to najczęściej bez żadnych wymogów odnośnie zatrudnienia. Dobrą opcją może być skorzystanie z agencji w Polsce (tak wiem patologia) bo można się znaleźć na miejscu niższym kosztem. Tylko jako rozwiązanie tymczasowe!
Jeśli chodzi o wynajem to kaucja w wysokości 1 czynszu i ewentualnie (jeśli oferta z agencji nieruchomości) honorarium dla pośrednika. Najczęściej jest to 1 czynsz pół na pół z właścicielem. Skorzystanie z pośrednika może ułatwić podpisanie umowy.
Adres jest potrzebny wszędzie. We Francji nie ma meldunków. Dowodem jest po prostu rachunek na twoje nazwisko i adres.

Ceny.
Tu jak wiadomo zależy od regionu. Za to co w Paryżu trzeba zapłacić za pokój na prowincji można wynająć dom z basenem.
W promieniu 100km od mojego miejsca zamieszkania mediana wynajmu >50m2 to 700€, 25% <500€. Daje tak duży obszar bo więcej oddaje i mieszkam na wybrzeżu, gdzie ceny są wyższe trochę. Zwłaszcza po całym zamieszaniu z covidem.
Zakup.
Mediana domu 250k€
Mediana mieszkania 180k€
Tu znowu Covid. Rudery które stały latami na sprzedaż za 100k podczas lockdownu schodziły w pół dnia za 200-250k.
Ale pomału wraca normalność.

Koszty utrzymania nieruchomości.
Prąd. Tu zależy od zużycia bo ogrzewanie głównie elektryczne więc jest duza różnica między północą a południem. kWh 0.15-0.17€ plus ~10€ kosztów stałych.
Woda 3-4€ M2
Box internet,tv, telefon stacjonarny 20-30€
Ubezpieczenie 10-17€

Szukanie pracy na miejscu bez języka jest trudne. Mając jakiekolwiek podstawy można się udać do urzędu pracy (Pole Emploi). Działają lepiej niż w Polsce choć nie idealnie. Mogą pomóc w znalezieniu kursu językowego i finansowaniu go (ale to może potrwać).
Można się też udać do jednej z licznych agencji pracy tymczasowej (Interim).
Pracowałem jakiś czas w ten sposób jakiś czas i ma to prawie same zalety. Jesteś lepiej traktowany niż pracownik zatrudniony w danej firmie. Nikt nie będzie zmuszać do czegoś co nie jest określone w umowie czy do nadgodzin. Stawka normalna +10% urlop i 11% na koniec kontraktu. Gdy byłem kierowcą to były niezłe sumki.

Gdy już znajdziemy pracę zaczną się formalności. Trzeba założyć konto w banku. Poza tym wszystko dzieje się samo. Przychodzi tylko co chwilę coś pocztą co trzeba wypełnić i odesłać. Najpierw ubezpieczenie zdrowotne (carte vitale) emerytura itp.
Kolejną rzeczą, którą warto i należy zrobić to rejestracja w CAF (Caisse Allocation Familiale) czyli kasie zasiłków rodzinnych. To stąd można dostać dopłatę do wynajmu (APL) ale to będzie w dziale zasiłki.

Na dziś wystarczy. Postaram się wrzucać coś codziennie. Panujące upały powinny to ułatwić. Pozdro

#francja #emigracja #praca #zarobki #emigrujzwykopem
  • 43
@cyrkon: Czyli to musi być ktoś pracujący na konkretnym stanowisku? A co z szukaniem pracy przy mieszkaniu u kogoś (francuza). We Francji nie ma meldunku, ale byłby z tym problem u pracodawcy (podpisanie umowy)?
@PiotrFr: na Twój pierwszy wpis trafiłem dzisiaj, super mi się to czyta, aż się zapala człowiekowi światełko nadziei ;D Wydajesz się też mega pozytywnym gościem ;) chociaż nigdy nie myślałem o emigracji, to teraz co raz poważniej o tym myślę. Straszny #!$%@? mnie bierze widząc, jak ten naród zaprzepaścił szansę na lepsze jutro sprzedając się za 100€ tu i teraz…
@Chuwdu:

Wydajesz się też mega pozytywnym gościem

Dzięki. Tak jest i to w głównie z powodu emigracji w miejsce, gdzie jestem szczęśliwy i luźno się żyje, bez spiny.
@Hepar: obserwuj tag #francjadasielubic bo nie będę pamiętać kogo wołać a kogo nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LumiereApacz: to zależy gdzie wylądujesz. Mi jest dobrze na środkowym zachodzie. Łagodne zimy a w lecie może z tydzień naprawdę