Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mireczki spod znaku #gielda i #inwestowanie - potrzebna porada.

Co robic?

Mam w tej chwili 42 lata, dobra prace i splacony kredyt hipoteczny. Przez ostatnie 2 lata inwestowalem glownie w gielde w US i na ta chwile sytuacja wyglada nastepujaco:
- wiekszosc akcji oraz ETF SPY500 jest albo na czerwono, albo ledwo na zero - ratuje mnie tutaj kurs dolara, ktory niweluje straty
- nie mam w tej chwili wiekszych potrzeb wydatkowych - nie planuje kupna auta, remontow ani drogich operacji

Stan oszczednosci (kwoty w PLNach):
200k zamrozone w 2 dzialkach budowlanych 30km od Warszawy (dobra lokalizacja)
96k zakupione obligacje SP EDO 10 latki - zakup w ciagu ostatnich 2 miesiecy
70k w zlocie - krugerrandy 1oz.
480k w akcjach USD - w tej chwili do przodu dzieku kursowi jakies 70k, ale w momencie powrotu dolara do poziomow 3.50zl, jestem w plecy.

No i mam zagwozdke - czy sprzedawac akcje i zakupic obligi, czy przeczekac i dlugofalowo trzymac w USD?

Zobowiazania dlugoterminowe i kredyty - brak
Kupno mieszkania dla dzieci - w najblizszych 10 latach raczej nie. Najwyzej sprzedam moje i kupie za nie 2 mniejsze.

Bede wdzieczny za porady i brak "heheszkow". Pisze z anonimowego, bo nikt normalny nie chwali sie pod swoim imieniem tego typu sprawami.

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62cff0ba3badb5d6227d40b1
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 13
W zasadzie już wg możesz nic nie robić i iść na emeryturę


@Vateusz23: i z czego będzie żył przez 20 lat? z tego miliona? xd chłop co pewnie zarabia z 10k-20k miesięcznie ma nagle żyć za 4k miesięcznie i przejadać powoli majątek? czy wierzyć, że wyciągnie te ponad 10% rocznie i będzie miał żyć za 8k miesięcznie?
@mistejk: miał spokojnie jakieś 20 lat więc nie takie kilka. Zresztą on 20k żona 10k i już masz 30k do tego dziani rodzice co mu dali 20% na wkład własny a to, że kupował dom 20lat temu znaczy, że kosztował on 1/2 aktualnej ceny ( ͡° ͜ʖ ͡°) plus nie chciałem przeginać z tymi jego zarobkami bo i tak spadek z 20k miesięcznie do 4k miesięcznie to
NiewidomaDama: Tu OP z tej strony. Odpowiem na kilka pytan, bo widze, ze ludzi zjada ciekawosc. Oczywiscie dziekuje tez za niektore porady - byc moze je zastosuje (split akcje/obligi).
1. Obecnie zarabiam 30k brutto, czyli na reke 20k na UOP. Zona zarabia 18k (12k netto). Wiec razem dosc duzo. Oczywiscie zaczynalismy z duzo nizszego pulapu. Ktos pytal co robie - pracuje od jakis 15 lat w korpo i udalo sie dorobic
PotężnyWybraniec: Mirku, jestem Twoim rówieśnikiem i jestem w bardzo podobnej sytuacji jak Ty ale:
- nie mam żony
- mam ponad dwa razy więcej kapitału w akcjach USA
- nie mam działek
- i nie wyjeżdżałem na saksy, wszystko zarobiłem "od zera" w kraju (uczciwie)

i też zastanawiam się co robić. Skłaniam się ku temu, by zostawić wszystko w spokoju jak jest ale coraz częściej czytam o nadchodzącej "matce wszystkich kryzysów"