Wpis z mikrobloga

#lasypanstwowe #las #inwestycje #nieruchomosci

Mój tata ma parę hektarów lasu. Opłaca się to trzymać i można z tego czerpać jakieś zyski / inwesetować w jakiś sposób? Wiem, że są jakieś firmy, które robią wycinkę w lesie we własnym zakresie i odkupują te drzewo które zetną. Opłaca się to? Jakieś inne metody na zarabianie z lasu?
  • 23
@zeddt:

Jak wysokie są więc dopłaty do lasu? Dotacje na las są oczywiście zróżnicowane i przyznaje się je w zależności od wykonywanych działań. Jak podaje ARiMR dla poszczególnych działań przewiduje się następujące kwoty:

8 137 zł/ha lasu z przeznaczeniem na przebudowę składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie w nim drugiego piętra w lasach w warunkach korzystnych. Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12° wypłaca się kwotę – 9 249 zł/ha ;
no tacie chodzi o coś bardziej bezobsługowego


@zeddt: Ciężko.

Kilka hektarów to nie jest na tyle dużo zeby ktoś tym za kasę zarządzał. A oddanie tego w bezobsługową dzierżawę naraża cie na ryzyko gospodarki rabunkowej. I za kilka lat zostaniesz bez drzew i z niewielką ilośćią kasy.
@arysto2011: @zeddt: dotacje na przebudowę albo ochronę. Wiesz jak to wygląda w praktyce? Jak sam nie masz wiedzy i możliwości to ta dotacja ledwo starcza na wykonanie zadania, przy czym kontrole są bardzo skrupulatne. Wiem, bo kilka takich zabiegów z tych 'dotacji' wykonywałem.
@Sckb: A słyszałeś o firmach, które wjeżdżają w las i same robią wycinkę i płacą za to ile wezmą? Co możesz o tym powiedzieć? Scam?
@zeddt: no to już pisałem, sprzedaj na pniu. Kwestia opłacalności: co to za las, w jakim wieku, na jakim siedlisku. Dobrze by było, gdyby leśniczy zrobił szacunki brakarskie, co by firma Cię nie wydoiła (zapłacą jak za opał, sprzedadzą jako wielkowymiarowe). Pozostaje również kwestia uPUL (uproszczonego Planu Urządzania Lasu), który jest robiony dla lasów prywatnych, o ile to o czym mówisz ma prawnie status lasu. Pamiętaj, że jak jest to las