Wpis z mikrobloga

Wyobraźcie sobie ludzi którzy w 2017r. (chyba w tym roku była ustawa zmuszająca banki do wprowadzenia tego) brali kredyty i żeby być ostrożnym, na stałym oprocentowaniu na 5 lat.
Nie dość że przez prawie 5 lat mieli wyższą marże, dodatkowo przez dwa lata nie dotyczyła ich obniżka wiboru to na koniec tego 5-letniego okresu właśnie zostają mega kopa na koniec w postaci przeniesienia na oprocentowanie zmienne z wiborem 7-7.3%.

A ludziska piszą: "Trzeba było brać stałe oprocentowanie na 5 lat debilu!" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kredythipoteczny #inflacja #wibor
  • 18
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jajcek: tak w ogóle, wyjaśnisz jaki był sens brania stałego % w latach, gdy mieliśmy historycznie niskie stopy, inflację w celu NBP i jeszcze nie zapowiadało się na ich #!$%@? w kosmos w ciągu kilku miesięcy?
@jajcek: Dlatego wstrzymywałem się z przejściem na stałe stopy. 5 lat to lipny okres, nie spłaciłbym w tym czasie kredytu, a po 5 latach wjeżdżałbym na rynek który raczej się jeszcze nie ustabilizuje.
Na szczęście mój bank wprowadził stałe na 10 lat i to jest całkiem spoko okres. W 10 lat mogę spłacić tak z 80% kredytu. Do tego jest to okres w którym mamy aż dwa cykle wyborcze, co daje
@Krupier tak.

Fragment artykułu z roku 2017:

Ten segment rynku kredytowego nie jest u nas popularny. Daleko nam do zachodnich rynków, gdzie takie finansowanie zakupu nieruchomości dominuje. W końcu 2016 r. w portfelach banków było tylko 4,2 tys. takich hipotek o wartości nieco ponad 700 mln zł, a portfel złotowych kredytów mieszkaniowych był wart 234 mld zł.

https://forsal.pl/artykuly/1081678,wzrost-rat-za-kredyty-jest-nieunikniony-banki-chca-to-zlagodzic-stala-stopa.html
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jajcek: stałe pojawiły się w ofercie banków na serio od maja do lipca 2021. Wtedy w sumie Santander miał tylko ofertę tak jakby WIBOR3M był na poziomie 0,81% (realnie był chyba 0,21% czy coś). Inne banki miały opcję na poziomie 1,5%. Potem (jakoś od sierpnia) były już podwyżki na stałym choć nadal sie opłacało wziąć.
stałe pojawiły się w ofercie banków na serio od maja do lipca 2021.


@PlastikowyMaestro: Czasowo stałe oprocentowanie było dostępne od 2018 roku w ING i PKO BP.

Dzisiaj w BNP dostępne jest czasowo stałe oprocentowanie przez 10 lat, jednak dostępność tej oferty jest obecnie ograniczona.
@jajcek ludzie jeszcze nie nauczyli się że trzeba zawsze robić na odwrót niż mówią analitycy bankowi. Sprawdziłem to większość mówiła że stopy nie urosną do 2023, więc wziąłem kredyt na stałą stopę pod koniec 2021 roku z wiborem 0,22%. Teraz mam ratę 1950zl a że zmienna bym miał 3200zl xD
tak w ogóle, wyjaśnisz jaki był sens brania stałego % w latach, gdy mieliśmy historycznie niskie stopy, inflację w celu NBP i jeszcze nie zapowiadało się na ich #!$%@? w kosmos w ciągu kilku miesięcy?


@Lonesome_road: ja brałem w 2019 na stałe, sens był jeden - żeby się nie osrać jak podniosą. Dokładnie takie miałem myślenie, przy wiborze 1.7% stopy mogą spaść maksymalnie 1.7%, a #!$%@?ć w kosmos mogą już bez