Wpis z mikrobloga

ja mam pytanie zasadnicze, dlaczego te wszystkie Janusze na forach typu 4programmers tak bardzo #!$%@? na te kursy Zelenta z c++? tam rzeczywiście sa jakieś poważne błędy (jak tak to jakie) czy to po prostu jest #!$%@? starych dziadów bo ktoś potrafi wytłumaczyć trudne dla studentów zagadnienia lepiej niż oni na swoich zatechlych wykładach?
#programowanie #programista15k #polibuda #cpp #cplusplus
  • 39
@zwei: no ale wydaje mi się że jak ktoś dopiero zaczyna zabawę w programowanie czy to w średniej czy na studiach to dla niego nie ma to za wielkiej różnicy bo to cały czas sa podstawy które od czasów stworzenia języka przez Stoustroupa się nie zmieniły
@yungdupa: nie znam typa, ale spojrzałem na https://miroslawzelent.pl/kurs-c++/sortowanie-zlozonosc-algorytmow/ i jest źle. Pominę polskie nazwy zmiennych, bo to może być fajne jak ktoś się uczy. Ale typ alokuje ręcznie tablice zamiast użyć std::vector. Używa też przestarzałych rzeczy jak clock, time czy rand zamiast std::chrono i tego co jest w . No i używa zmiennych globalnych - do tego zupełnie bez sensu, bo używa ich tylko w main().

Typ może i coś tam
no ale wydaje mi się że jak ktoś dopiero zaczyna zabawę w programowanie czy to w średniej czy na studiach to dla niego nie ma to za wielkiej różnicy


@yungdupa: uważasz że nie robi początkującemu różnicy że jego programy będą się wywalać z segfaultami w co drugiej próbie? Bo do tego prowadzi podążanie za stylem Zelenta.
@yungdupa: ale za to niepotrzebnie pewnie robiłeś cyrki z fn(int* tab, int size), new i delete[], zamiast użyć std::vector jak człowiek..
..już pomijając co się stanie, jak komercyjnie spróbujesz w ten sposób pisać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
niestety na studiach prawie zawsze zaczyna się od c/c++


@yungdupa: no tu jest problem, bo powinno się uczyć C. Tam ręczne zarządzanie pamięcią to jest normalka. Język jest prosty (koncepcyjnie, nie że łatwo w nim pisać dobry kod), mały, ułożony i w przeciwieństwie do C++ to ledwo co się tam pozmieniało od 40 lat. Ale ponieważ kompilator c++ da sobie radę praktycznie zawsze z kodem w C, to prowadzący ma #!$%@?
@yungdupa: bo problemy poruszane na studiach to problemy zabawkowe, więc stosowanie złych praktyk nie mści się tak na każdym. Zwłaszcza jak ktoś jest w miarę inteligentny i ma do tego smykałkę, to może całkiem daleko zajechać na ręcznym new i delete, makrach i wywołaniach funkcji z C. Ale to nie oznacza że należy się uczyć źle, skoro można od początku uczyć się dobrze.