Wpis z mikrobloga

Byłem raz, jak miałem kilkanaście lat w Federacji Rosyjskiej w Dzień Zwycięstwa . Byłem wtedy w Moskwie. Razem z mamą, kuzynką oraz kuzynem i ich przyjaciółmi udaliśmy się na Plac Czerwony obejrzeć paradę. Było bardzo dużo ludzi. Niektórzy mieli flagi. Niedaleko stał straganik z jedzeniem i pamiątkami. Wszyscy kupiliśmy po jednej i coś do jedzenia. W centrum jak i na przedmieściach panowała bardzo podniosła, wesoła atmosfera. To było dla mnie dziwne, bo Moskwa zawsze wydawała mi się bardzo smutnym, ponurym i niebezpiecznym miastem. Ale w tamten dzień miała właśnie całkiem inne oblicze. Niesiono dużą flagę, szła orkiestra, dookoła radośni ludzie machający flagami, rodziny z dziećmi. Taka jedność panowała w powietrzu, taka serdeczność. Mama zawsze na 9 maja ubierała taką czerwoną apaszkę/szalik. Bardzo boli mnie, że gdzieś on zaginął. Tak czy owak, pamiętam jadąc przez przedmieścia te wszystkie ozdobione domy. Wszędzie flagi, ludzie na ulicy przyglądający się pokazom, czy dyskutujący ze sobą. Bardzo radosne święto, mimo że Rosjanie są, jacy są. Na pozór podzieleni, skłóceni, to większość z nich kocha swój kraj, jest dumna z tego, kim są oraz gdyby przyszło stawić czoła wspólnemu wrogowi, zjednoczyli by się porzucając niesnaski. To też odczułem w tamtym dniu, dumę. Dumę tych ludzi, dumę z ust polityków, ich przemówień. Wieczorem, była zabawa, puszczanie fajerwerek. Kojarzyło mi się to z sylwestrem heh. Życzę Rosjanom jedności, zgody i zwycięstw. Zawdzięczamy im bardzo dużo, zarówno jako ludzkość jak i naród. Mimo wszystko, mimo kontrastów, przestępczości, dziwnych nurtów politycznych itd. Rosja jest nadal najpotężniejszym państwem świata z akceptowalnym życia. Strażnikiem globalnego ładu, miejscem tradycji i nowych pomysłów. Mimo wszystko, jest to nadal kraina wielkich możliwości i szans. Jest krajem, w którym ciężką i mądrą pracą można daleko zajść. Krajem o pięknej przyrodzie, wspaniałych miastach i dobrym społeczeństwie (w większości). Taką opinię wysnuwam po łącznie przebywaniu tam ponad 2 lat (podsumowując wyjazdy), taką opinię ma/ miała moja rodzina, której część żyje tam od kilku dekad. Życzę im jak najlepiej.
CHWAŁA ROSJI!
#przegryw #pdk
Pobierz Ignacy_Patzer - Byłem raz, jak miałem kilkanaście lat w Federacji Rosyjskiej w Dzień ...
źródło: comment_1657138104voEShqGixElJ2IuZkySiWP.jpg
  • 10