Wpis z mikrobloga

Jest jakaś fajna referencyjna strona, gdzie chociaż w przybliżeniu można sprawdzić swoje IQ?


@bachus: Sporo dawniej było takich, że po zrobieniu testu, na koniec, chcieli żebyś zapłacił za wyniki testu.
Jak zapłaciłeś to oblałeś.
  • Odpowiedz
@krzysiekklepaczka: Jak na wskaźnik, stworzony przez rząd w celach politycznych, bardzo dobrze przewiduje sukces w wielu aspektach życia. IQ to głównie geny. Szkolnictwo i jedzenie jedynie umożliwia rozwiniecie potencjału zawartego w genach, a nie powoduje jego stworzenia. „“IQ is related, probably more so than any other single measurable human trait, to many important educational, occupational, economic, and social outcomes.” https://blogs.scientificamerican.com/beautiful-minds/iq-and-society/
  • Odpowiedz
@i-marszi: Zgadza się. Jak przyznałem się powyżej, trochę się zagalopowałem. Nie wiem czy 100 to mediana czy średnia, ale z tego co pamietam to u zarania testów 100 było traktowane jako odniesienie (dla danej grupy wiekowej, bo testy były używane nie do oceny inteligencji w ogóle, ale do oceny inteligencji w danym momencie rozowoju).
Stad moja irytacja wszelkimi pseudobadaniami pokazującymi średnia iq poniżej 100
  • Odpowiedz
@murmurlrl: nie jestem ekspertem, mogę sie mylić. To co napisałem opieram jedynie na tym co kiedyśm przewineło mi się w internetach :)

@ediz4: nie mam pojecia dlaczego tak jest.

@suweren_sudoku:
wydaje mi się, że testy iq zostały stworzone w celu poprawienia jakości edukacji we Francji. Za zadnie miały sprawdzić jakie braki mają poszczegolni uczniowie i jakich dziedzin one dotyczą. Skutkiem ubocznym tych testow byla ocena zdolnosci logicznego myslenia poszczegolnych
  • Odpowiedz
Iq poniżej 100 to niedorozwinięcie umysłowe


@Chekatomba: nie, upośledzenie lekkie to 55-69, odpowiada 10-12 latkowi
Upośledzenie umiarkowanie 54-35 IQ, odpowiada 6-9 latkowi
Upośledzenie znaczne 34-20 IQ, odpowiada kilkulatkowi

85-115 to norma dla społeczeństwa, tyle, że osobniki przy IQ 85-90 to typowe prymitywy, ale nadal potrafią czytać i w miarę sensownie myśleć

Miałem ciotkę która miała umiarkowane upośledzenie i rozum 7-8 latki. Jej IQ to było pewnie gdzieś poniżej 50
  • Odpowiedz
@biliard: 2 punkty to niewielka różnica, tyle średnio wynosi różnica między IQ mężczyzn a kobiet

Niższa u nas może wynikać z istnienia osób starszych, które nie były tak dobrze prowadzone jak ci w Niemczech
  • Odpowiedz
@brednyk: Tak. Jak pisałem wyżej, zagalopowałem się z uposledzeniem. Chodziło mi tylko o to, ze dane ktoś średnie przytoczył, bo wskazywały, ze wszyscy są poniżej średniej.
  • Odpowiedz