Wpis z mikrobloga

@Bushi13: zabawne jest też w tym to że banki są współodpowiedzialne obecnej sytuacji. O ile jasne jest że szary Kowalski mógł nie być do końca świadomy ryzyka (brał kredyt przed Covid gdzie wszyscy w mediach wieścili utrzymanie niskich stóp i ewentualny powolny wzrost za kilka lat) o tyle bank mógł to ryzyko odpowiednio skalkulować wyliczając zdolność kredytową klienta. Jak zwykle teraz całe ryzyko i ciężar ma ponosić kredytobiorca. Banki muszą
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@Bushi13: jestem przeciwny wakacjom kredytowym, ale jeszcze bardziej jestem przeciwny banksterom w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°) niech giną, jeśli tak im źle
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: Przecież tym wykresem się sam orasz co być ogarniał gdybyś trochę pomyślał przed jego wrzuceniem. ROE 11% przy inflacji 13.9% to zwrot nie pozwalający nawet zachować wartości kapitału.

ewentualny powolny wzrost za kilka lat) o tyle bank mógł to ryzyko odpowiednio skalkulować wyliczając zdolność kredytową klienta


@buchowo: I niby gdzie ta źle skalkulowana zdolność skoro nie ma w sektorze żadnych problemów ze spłacalnością kredytów? Mieli skalkulować to,
  • Odpowiedz
"Millennium Bank w umowach o kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem żądał stawki WIBOR 3M plus marży, ale nie mniej niż 3 proc. A jak WIBOR 3M spadł do rekordowo niskich poziomów i klient powinien płacić 2,5 proc. oprocentowania? Zysk z niskich stóp lądował w kieszeni banku. UOKiK tego zakazał dwa lata temu. Ale bank odda bezprawnie pobrane pieniądze i zmieni zapis w umowie tylko wtedy, kiedy klient się zorientuje, że został oskubany.
  • Odpowiedz
Przecież tym wykresem się sam orasz co być ogarniał gdybyś trochę pomyślał przed jego wrzuceniem. ROE 11% przy inflacji 13.9% to zwrot nie pozwalający nawet zachować wartości kapitału.


@Herubin: pokaż mi w takim razie oprocentowania lokat/obligacji/aktywów vs inflacja ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie chodzi o konkretnie wartości bo obecnie wszystko jest poniżej inflacji - chodzi o dynamikę wzrostu
  • Odpowiedz
@koku:
Obecnie niemal 100% kosztów podwyżek stóp zostało przerzuconych na kredytobiorców którym rata wzrosła często ponad dwukrotnie, Banki dodatkowo na tym zarabiają manipulując wiborem.
Ustawa o wakacjach kredytowych sprawi że będą musiały chociaż częściowo wziąć na siebie koszty podwyżek stóp. Nie maj tak źle, na zachodzie gdzie dominuję stałe oprocentowanie kredytu kredytobiorców mało obchodzą stopy bo za ich podwyżki muszą płacić tylko banki.
  • Odpowiedz
To nie jest zarobek tylko #!$%@? klientów na granicy prawa. Mam nadzieję, że o tym wiesz tylko jesteś trollem bo jak naprawdę wierzysz w to co piszesz to XD


@powaznyczlowiek: Typ nie wygląda mi na trola tylko na typowego zawistnego Polaczka cieszącego się że inni mają gorzej.
  • Odpowiedz
walczyć z inflacją należy ściągnąć kasę z rynku a nie ją zostawiać w postaci "wakacji" od spłaty swoich długów.


@koku: Kasa zostanie ściągnięta z rynku, tylko z banków zamiast kredytobiorców.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
_Zysk netto sektora bankowego wyniósł w I kwartale 2022 roku 6,21 mld zł. To wzrost o 139 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku_
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek
@koku nie jest to 10% społeczeństwa koledzy. W PL pracuje 16mln ludzi.
Jeśli z tego kredyt ma 4mln to jest to realnie 25% zarabiających. Możecie sobie dodać jeszcze ich rodziny do równania jak postujecie, że Polaków jest 40mln. :)
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek właśnie zastanawianie jak to jest liczone i jak liczyć, bo ja mam kredyt z partnerką, a jak ktoś ma jak mówisz na jedną osobe, ale pracuje. Wg mnie po prostu realnie więcej ludzi "ma kredyt" niż to obliczenie 4 z 40 mln.
Dzieci liczyć że mają czy nie? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: > tylko totalna upadłość klienta oznacza, że nie odzyskają kapitału
Art.1030 kc. Dług nie przepada nigdy, w ostateczności dziedziczy go gmina (MY ludzie). Bank to scam.
  • Odpowiedz