Wpis z mikrobloga

Świetlik świętojański (Lampyris Noctiluca) (samica) Hej! Będę wrzucał pod tagiem #cudaki , różne ciekawe owady/zwierzęta/rośliny/grzyby, które wydadzą mi się interesujące i które osobiście napotkam. Śledź/czarnolistuj wedle woli. Na razie mamy:

11 ćmaków, 7 pajunków, 1 jaszczur, 9 ptakulców, 3 ryby, 5 motylaki, 1 żabol, 3 muchole, 1 drzewo,1 osa/mrówka, 1 ślomok, 1 ważkol, 2 koniuki polne, 3 pluskwiaki,1 meduza, 3 roślińce, 1 wunsz, 4 żuksony i 1 robaczek.

Jak znasz nazwę gatunkową to śmiało podawaj w komentarzach. Jak będę wiedział jak się dany cudak nazywa to oczywiście podam w opisie. Miłego!

#natura #smiesznypiesek #smiesznekotki #owady #dziendobry #ciekawostki #przyroda #ekologia

O świetliku świętojańskim: Dorosłe samice świetlików świętojańskich mają duży, wytwarzający światło narząd na końcu odwłoka. W nocy używają jasnego, stałego strumienia żółto-zielonego światła, aby przyciągnąć latające samce. W ciągu dnia chowają się pod ziemią, aby uniknąć drapieżników.

Samica wspina się na szczyt, na przykład łodygę trawy, i kieruje swoje światło w górę. Dzięki temu jest jak najbardziej widoczna dla latających samców. Dorosła samica L. noctiluca żyje tylko przez kilka tygodni, aż do krycia i złożenia jaj.

Niestety wieloletnie obserwacje entomologów potwierdzają fakt, że wielkość populacji świetlika świętojańskiego zmniejsza się - kurczy się zasięg gatunku i zmniejsza się jego liczebność. Dlaczego tak się dzieje? Biolodzy ścigają się z czasem, aby zrozumieć, co dzieje się z świetlikami świętojańskie i co zrobić by je uratować, zanim ich światła zgasną na zawsze. (Za: www.ekologia.pl)

Ps. Powinienem zapisać jako żukson bo to chrząszcz ale świetliki świętojańskie są nazywane robaczkami świętojańskimi. Uważam, że to urocza nazwa i cudak naprawdę wyjątkowy więc zapisuję właśnie jako robaczka. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pobierz cuda_maker - Świetlik świętojański (Lampyris Noctiluca) (samica) Hej! Będę wrzucał po...
źródło: comment_16562213116HAqYkVkBFnpObyDcKmmvE.jpg
  • 18
@cuda_maker: to może być ciekawy tag, ale proszę nie pisz w ten sposób:

11 ćmaków, 7 pajunków, 1 jaszczur, 9 ptakulców, 3 ryby, 5 motylaki, 1 żabol, 3 muchole, 1 drzewo,1 osa/mrówka, 1 ślomok, 1 ważkol, 2 koniuki polne, 3 pluskwiaki,1 meduza, 3 roślińce, 1 wunsz, 4 żuksony i 1 robaczek
@C8H18: dzięki za komentarz, ale to trochę tak jakbyś mi powiedział, że mam fajny tag, ale, żebym sobie zrobił inny. Idea była taka, że to ma być takie moje małe archiwum a nie prawdziwa klasyfikacja. Tym zajmują się się profesjonaliści a ja sobie robię listę cudaków (ʘʘ) Pozdrawiam!