Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej,czy w mieszkaniu w "nowym budownictwie" wentylacja może być całkowicie wyłączana bo tak sobie zrobiono remont?
Oglądam mieszkanie kilkuletnie (blok 2015 rok), na etapie przeróbek po zakupie mieszkania od dewelopera (zmiana układu) zrobiono taki remont, że w łazience wentylacja jest domyślnie wyłączona. Włącza się włącznikiem światła I bieg, można włączyć II. W korytarzu też przełącznikiem można w ogóle wyłączyć wentylację, w korytarzu wentylacja ma I i III bieg zamiast oryginalnych trzech. Po prostu obok wlacznika swiatla jest wlacznik wentylacji w korytarzu. Wg właścicieli wszystko jest ok, mam raport z przeglądów wentylacji no i sama wentylacja działa poprawnie ale jak się ją włączy. Więc w tych przeglądach jest info ze np nie ma tego I biegu domyślnie. I co roku to samo. Na chłopski rozum wydaje mi się to dziwne, że można sobie wyłączyć wentylację w mieszkaniu, nie tylko ze względu na oddziaływanie na to mieszkanie ale na zaburzenie całej wentylacji w bloku. Ale może się mylę? Podzwoniłem po kilku firmach które się zajmują wentylacją i nie dostałem konkretnych odpowiedzi, chcą przychodzić robić pomiary itp, ale same pomiary mam, bardziej chodzi o sam koncept że można wyłącznikiem sobie kliknąć dwa razy i nie mieć w ogóle wentylacji. Może ktoś z Was jest w temacie albo jakieś wskazówki gdzie szukać informacji na ten temat? Pewnie jakieś prawo budowlane, wątpię czy się przez to przekopię ale mogę spróbować.

#remontujzwykopem #budownictwo #wentylacja #mieszkanie #prawobudowlane #nieruchomosci

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62b57d396656368f64335585
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: jeśli jest wentylacja grawitacyjna, to w takich porach roku jaką teraz mamy może działać słabo. Można wymusić jej bieg przez wentylator, co stosuje się często w łazienkach ale trochę dziwne że zamontowano wentylatory we wszystkich pomieszczeniach.
Na którym to jest piętrze?
Najlepiej by ocenił to kominiarz, jeśli ktoś grzebał przy tym i skopał (np. kanały w poziomie nie powinny być dłuższe niż 2.5 metra) to mogą wystąpić problemy z wentylowaniem
CiepłyNomad: @mookie
Szczerze mówiąc myślałem że to wentylacja mechaniczna, nie mam jak teraz się dopytać..
Piętro 5/5, jest też klimatyzacja. Wiem że te dwa kanały wentylacji są od siebie niezależne, mam pomiary, np kuchnia 0/40/80, łazienka 0/60 m3/h. Okap nad kuchnia nie podpięty do wentylacji, jest filtr węglowy tylko.

Zakładając że sama wentylacja jest sprawna to czy możliwość jej wyłączania jest w ogóle dopuszczalna w takich kilkuketnich blokach?
---

Zaakceptował: karmelkowa
@AnonimoweMirkoWyznania:
Jeżeli w lokalu zamontowane są wentylator i nie jest to jako uwaga w przeglądzie to wentylacja w budynku została zaprojektowana jako mechaniczna. Wentylacja mechaniczna ma to do siebie, że w każdym podejściu do komina musi być zamontowany wentylator. Wentylator ten ma funkcję, która nie pozwala przechodzić powietrzu z kanału wentylacyjnego do lokalu (zapobiega ciągowi zwrotnego).
I teraz nie jestem pewny ale z tego co pamiętam to dopuszcza się opcję, że