Wpis z mikrobloga

@ECMAlover: 100%, ja na ten zakup mam gotówkę w ręce i ogólnie problemu z gotówka nie ma żadnego, po prostu za jakieś 2-3 lata bedę potrzebowała dobrać ok 50/80k kredytu na konkretny zakup i już od 4 lat buduje sobie powoli historie (bo wcześniej zawsze wszystko, łącznie z mieszkaniem było za gotówkę). Nie wiem co w tej sytuacji robić, kredo, raty, tą karte brać? Co najlepiej mi wyjdzie pod względem późniejszego
@jatylkozapytac: Do budowania zdolności kredytowej lepszą opcją jest branie na raty (chociaż kiedyś ktoś pisał, że nie wszystkie banki biorą pod uwagę, to ile miałaś kredytów ratalnych). Zauważ, że jak bierzesz coś na raty to zawsze bank najpierw sprawdza Twoje dane w BIK, a przy karcie kredytowej to pewnie tylko raz, przy wydawaniu jej. Z mojej historii kredytowej (a brałem dużo rzeczy na raty, można powiedzieć że jestem fanem rat) wynika,
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jatylkozapytac: tak, mam tam konto, musisz założyć przez skan dowodu albo chyba profil zaufany albo bank.
Za stówę masz pakiet 6 raportów.
No i wychodzi Ci punktacja, jak za mała to weź coś na raty 0 i za dwa miesiące sprawdź czy się poprawiło.
Kartę też możesz wziąć.

Ale najważniejsze to żeby się nie spóźnić nawet jeden dzień bo to mocno psuje punktację.
@jatylkozapytac: zależy do czego potrzebujesz tą historie kredytową, bo jeśli liczysz, ze kupując myszkę na raty i spłacając te 2.50 miesięcznie zbudujesz historię na kredyt hipoteczny na 1mln to się mocno mylisz. Wnioski kredytowe na końcu i tak weryfikują ludzie i zwracają uwagę tylko na kwoty zbliżone do potencjalnej raty. Raty na telefon, odkurzacz, abonament na kablówkę są zupełnie bez znaczenia przy np. kredycie hipotecznym z ratą na poziomie ok 3000
@telemach20: to nie problem, że płatne :) dzięki!
@Gruby_Wujo: poczytałam i to jest dokładnie to narzędzie, które było mi potrzebne, dziękuję :)
@danie_blyskawiczne: kredyt ma być konsumencki (na auto) - ale nie wiem czy można wziąc taki kredyt pod mieszkanie bo je mam wykupione już? Wiem, że są mity i legendy - własnie szukam kogoś kto by powiedział jak to na prawdę jest ( ͡° ͜ʖ ͡
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@jatylkozapytac: a, bym zapomniał
Branie na raty (ilość zapytań z banku) zmniejsza Twoja punktację
Czasem jest tak, że wybierasz płatność ratalna lub tylko wchodzisz we wniosek kredytowy a bank już robi zapytanie do BIK. Dużo zapytań w krótkim czasie daje minusik.
Np logujesz się do banku, widzisz ofertę pożyczki i przez pomyłkę klikasz i bank już z automatu wysyła zapytanie do BIK mimo iż nic nie wypełniałas tylko weszłaś we wniosek.
@jatylkozapytac: Jeśli odrzucili ci wniosek na 4k przy umowie o prace i stałych dochodach, to zapewne były ku temu inne przesłanki. Zawsze w takiej sytuacji warto dopytać o powód odrzucenia bo być może nie jest on w ogóle związany ze zdolnością/historią a bank uznał cię za osobę niepewną z powodu np. bycia studentem. Jeszcze raz powtórzę, tam na końcu i tak siedzi człowiek, i to on decyduje czy dostaniesz kredyt czy