Wpis z mikrobloga

@endriugolara1: Protokół HTTP, API, statusy ii grupy kodów, jakies pierdy jak ceremonie scrumowe jakie są, jakies tricki elementy na stronie do testowania, przygotować się na np rozpisanie kilku testów do podanego przykładu np dwa pozytywne i dwa negatywne elo, o więcej nie wiem co pytać nowego
  • Odpowiedz
@endriugolara1
- co zrobisz, gdy zgłosisz buga a programista powie ze u niego działa
- co to jest przypadek testowy
- co powinno zawierac dobre zgłoszenie defektu
- cykl życia błędu
- różnica między severity a priority
- typy testów a poziomy testów
- weryfikacja a walidacja
- testy regresji a retesty
- ogólnie z kreatywnością - jak byś przetestował nie wiem, chociażby pieczątkę albo ekspres do kawy
- po co w
  • Odpowiedz
@endriugolara1: jak webowka to HTTP, statusy, jak zglosic cos na Jirze, jak przygotowac dokumentacje - QA Approval Report, post deployment report etc

Ogolnie ja jak testuje Junior QA to lubie z nimi posiedziec w konsoli/networku webowym i pytam o rozne bledy, statusy, requesty, returny etc
  • Odpowiedz
@Zwierzak24: Nie robiłem w aplikacjach webowych, nie miałem potrzeby się tego uczyć. Można powiedzieć, że mam nietypową ścieżkę kariery i teraz trochę nadrabiam, między innymi w planach nauka api a do tego potrzebne jakieś podstawy http.
  • Odpowiedz
@TotalDisaster:
Obstawiam, że mylisz HTTP z HTML ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ani jedno, ani drugie nie jest potrzebne żeby nauczyć się pracy z API.
A ogólnie naukę testowania API polecam. Prosta rzecz, a ogólnie bardzo popularna.
  • Odpowiedz
- kody odpowiedzi HTTP
- severity vs prority
- co powinno zawierać zgłoszenie błędu
- przypadki testowe dla pola do logowania
- techniki testowania
- co to jest API
- co to jest baza danych, co to jest SQL, czy znasz inne bazy danych
- foreigin key i primary key
- jakieś zadanie typu: nie było cię miesiąc, jesteś jedynym testerem, minęło 30 realase, przychodzisz i nie działa,masz 8h na znalezienie który
  • Odpowiedz
Obstawiam, że mylisz HTTP z HTML ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@diarrhoea: Nie no bez przesady xd Ale zgodnie z moją wiedzą do api używa się metod http (albo przynajmniej można?). Na praktycznie każdym kursie api jest też http.
Mam w planach tę naukę, bo też widać że wiele firm poszukuje testera z Postmanem, RESTem albo SOAPem.
  • Odpowiedz
@TotalDisaster:
No bo z dobre 3 lata mówiłeś, że się zbierasz do SQL bo to dla programistów / testerów automatyzujących. Gdzie, bazy dla juniorów są podstawą.
Teraz piszesz, że problemem z nauką api są metody HTTP (gdzie każdy kurs je opisuje, dodatkowo jest ich kilka a sama nazwa metody mówi, co ona robi. Jak np. delete służy do usuwania).
Nie wiem o co chodzi, ale generalnie twierdzisz, że nie zrobisz kursy
  • Odpowiedz
@diarrhoea: A masz hate bonera na mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po pierwsze nigdy nie mówiłem, że SQL jest dla programistów albo testerów automatyzujących, mówiłem, że API jest związane z automatyzacją.
Po drugie jeśli już to "do sqla zbieram się" od roku, fakt trochę długo, ale w końcu ogarnąłem co chcę a teraz praktykuję dla wprawy. Chyba, że chodzi Ci, że 3 lata pracuję i się nie
  • Odpowiedz
@TotalDisaster
Wiele razy pokazywałeś, że nawet nie poczytałeś o tym, o czym mówisz. ¯_(ツ)_/¯
Rób sobie co chcesz, serio. Ale pisanie bzdur jest niestety problemem, bo ludzie to czytają i potem wierzą.

A co do wymagań wobec juniorów - obecnie ich zatrzęsienie sprawia, że spokojnie możesz wymagać podstaw programowania na stanowisko junior testera manualnego. Znajdziesz i tak co najmniej kilkunastu kandydatów, którzy spełnią to kryterium. Api jest proste, cholernie przydatne w każdej
  • Odpowiedz
@endriugolara1: ostatnio miałem kilka rozmów i na rozmowach technicznych były takie pytania jak MrPickles opisał, dodatkowo przy niektórych rekrutacjach były zadania do zrobienia: przetestowanie nowej wersji strony + zgłoszenie błędów + przygotowanie raportu z testów; napisanie scenariusza testowego i przypadków do formularza rejestracji na stronie + zadanie z Postmanem + zadanie z DevToolsami
  • Odpowiedz