Wpis z mikrobloga

Dobra całą noc wczoraj siedziałem nad tym problemem fajnej nazwy domeny przy jak najmniejszej ilości znaków i możliwie bez kropek, aby nawet apki jak fb czy booking nie blokowali jej nazwy w smarfonach..

PROBLEM jest podstawowy dla współczesnej sieci..

BO jak znalazłem: Wygląda na to, że urządzenia z Androidem mimo wszystko używają Google DNS (8.8.8.8) i mogą nie być w stanie połączyć się z zdefiniowanymi urządzeniami według innej niż u nich zdefiniowanej nazwy.( ͡ ͜ʖ ͡)

do tego jakiś kolo co się tym zajmował stwierdził -liniki niżej: DNS nie działa z nazwami o pojedynczej etykiecie, ale kiedyś było coś takiego jak "stare nazwy stylów NT4 nie są hierarchiczne" - NIE działa na Windows 2000 z dodatkiem SP4 i na wszystkich nowszych komputerach. :cry :-(

Jeśli jest to pojedyncza etykietaTLD, zapytanie kończy się w tym miejscu i nie przejdzie dalej. Jednak zabawne (sic!) jest to, że chociaż nazwa o pojedynczej etykiecie jest hostowana lokalnie w DNS, NIE będzie najpierw wysyłać zapytań lokalnie, ponieważ uważa, że jest to TLD, dlatego przechodzi przez normalny proces rozwiązywania (rekursji i dewolucji), co powoduje nadmierny ruch zapytań do internetowych serwerów głównych.

jedyne rozwiązanie to Preferowaną „poprawką” (w jednym wierszu podsumowania) jest zainstalowanie nowej nowej domeny o właściwej nazwie i użycie narzędzia ADMT do migracji kont użytkowników, grup i komputerów do nowej domeny z bieżącej domeny. https://blogs.msmvps.com/acefekay/2009/11/12/active-directory-dns-domain-name-single-label-names/

i cześć cała robota w d..pe

(np. jakby ktoś miał nazwę firmy "home.pl" i wynajmował coś, nie przeszłaby ta nazwa w tych apkach jako link i byłby kwas)

- znalazłem że teoretycznie można mieć własną domenę bez jakiejkolwiek kropki i byłoby po temacie[] np. z myślnikiem "home-pl" ALE obecnie żadna przeglądarka by nie znalazła tego adresu a na pewno nie na smarfonie z androidem :-(

Subdomeny Nie mogą mieć podkreślenia, zgodnie zRFC 1035. Tylko litery, cyfry i łączniki. Okresy oddzielają poziomy domen. (The only other character besides letters and numbers that a domain can have is a dash (dash between words, not beginning or ending). ( ͡ ͜ʖ ͡)

WHY:

- Ważne jest, aby dokonać rozróżnienia między internetowymi nazwami hostów a nazwami domen DNS ("etykiety" zdefiniowane w standardzie):nazwy hostów są starsze i mają bardziej rygorystyczny zestaw ograniczeń niż etykiety DNS, ergo , można umieścić wszystkie prawidłowe nazwy hostów w DNS, ale nie wszystkie nazwy lub etykiety w DNS są prawidłowe jako nazwy hostów - zestaw etykiet DNS jest nadzbiorem nazw hostów ARPANET/Internet.
Krótko mówiąc, nazwa lub etykieta DNS z podkreśleniem („”, kod ASCII 0137, 0x5F) jest prawidłową nazwą lub etykietą DNS, ale nie jest prawidłową nazwą hosta internetowego. Zamiast tego użyj myślnika („-”, kod ASCII 055, 0x2D), np. możesz nazwać swojego hosta „foo-bar.bletch.com”, ale nie „foobar.bletch.com”.

- Problem skracania adresu URL polega na wygenerowaniu krótkiego i unikalnego klucza (aliasu) dla danego adresu URL, a za każdym razem, gdy użytkownik trafi na alias, zostanie przekierowany do rzeczywistego adresu URL.
Mogą istnieć co najmniej dwa rozwiązania: Kodowanie rzeczywistego adresu URL: możemy obliczyć unikalny hash (np. MD5lub SHA256itp.) o podanym adresie URL. Skrót można następnie zakodować w celu wyświetlenia. Może to być kodowanie base36 ([az ,0-9]) lub base62 ([AZ, az, 0-9]) i jeśli dodamy '-' i '.', możemy użyć kodowania base64.

- jak pisałem szczególny problem na samsungach: Samsung Przejdź do ustawień sieci , wybierz sieć , która powoduje problem , przejdź do Właściwości, Zaawansowane i kliknij pole, które nie ma zaznaczonej opcji „Łączność ipv6” u dołu. Jak rozwiązać problemy z DNS w telefonie Samsung? Zresetuj ustawienia sieci telefonicznej w telefonie. Są różne dla każdej wersji Androida. ( ͡ ͜ʖ ͡)
Zmiana serwera DNS zmieni Twój dostęp do domen w Internecie. Nie zmieni to sposobu, w jaki uzyskujesz dostęp do Internetu, ponieważ zwykle używasz adresu IP do uzyskiwania dostępu do stron internetowych zamiast nazw domenJednak Twoja przeglądarka tj bookingowa ( ͡ ͜ʖ ͡) przekonwertuje nazwę domeny na adres IP, więc nawet nie jesteś tego świadomy.

- po instalacji dns jest problem tzw. glue records tylko co z tego na androdzie? (installed and configured your DNS server software and added your domain, you then need to have your registrar “point” the domain to the IP address(es) of your DNS server(s). This is done via configuring glue records. This is usually accomplished through some setting on your registrar’s web interface).

- przy czym fb ma
Domyślam się więc, że używają BIND i ukrywają dziesiątki, jeśli nie setki instancji serwerów DNS w swojej globalnej infrastrukturze, za zaledwie czterema adresami IP (odpowiadającymi a.ns.facebook.comprzez d.ns.facebook.com) za pomocą starej techniki anycastingu :

nazwy domen na liście są tutaj https://data.iana.org/TLD/tlds-alpha-by-domain.txt i nie ma bez kropki czy tylko z myślnikiem

#informatyka #komputery #programowanie #programista15k #it #pytanie
  • 19
@zibizz1: obawiam się że to podstawowy problem i informatycy 15k mają wyj.bane że ich strony nic nie są współcześnie warte jak masa ciemniaków ze smarfonami (jeszcze samsungami) na androdzie przegląda z góry ustawione wyniki udając tylko że "coś szukają"

fb i inni tacy wyd..mali wszystkich
@yggdrasil: mam w jednym pytaniu: Czy może być jakaś nazwa hosta z pojedynczą etykietą TLD bez kropki we współczesnej architekturze dual DSL (booking.com blokuje dowolną nazwę firmy z nazwą URL jako home.pl), szczególnie w aplikacji na Androida z Google DNS (8.8.8.8)? coś lepszego niż stare narzędzie ADMT
@yggdrasil: : nie musi być kropka zobacz wyżej, ale inna rzecz czy jakakolwiek przeglądarka po 2003 roku bez ADMT to znajdzie to inna rzecz

po drugie może być dozwolony "-" myślnik wg tych reguł kodowania

a na pewno nie na androdzie korzystająca z dsl google

@sha128: nie pozwolą na booking nic wpisać co ma kropkę lub inny znak wg nich niedozwolony, nie zapiszesz tego nigdzie poza zdjęciem.. (graficznym) i część
@sha128: chcę miec nazwę gospodarza krakowjagielonska123.pl inazwę obiektu Domki.krakow.jagielonska123.pl bo taką załóżmy mam oficjalną nazwę handlową obiektu i firmy, nie inną jak home.pl to firma i link a u mnie jeszcze miejsce

teoretycznie możesz mieć wykop-XN--3BST00M (pewnie to jakiś azjatycki znak kod) ale DSL we współczesnych przeglądarkach go nie znajdzie, bedzie szukał tylko pierwszego adresu aż przerwie
@sha128: już wiem jak to rozwiązać ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

zarejestrować zarejstrujesz w tej agencji adresów i domen ale żadna współczesna przeglądarka a na pewno na androidzie tego nigdy w życiu nie wyświetli nie ma szans

jest rozwiązanie krakowjagielonska123pl NA krakowܘjagielonskaܘ123pl

dajesz wschodnią literkę a ASCII co wygląda jak kropka :_) xD

TYLKO